Lütfen bekleyin..

Memet Akbaş

Sınavsız üniversite hamlesi kesmeyince...

25 Eylül 2013, 23:09

Akademik hayatta "devrim" sarsıntısı yapan "lise öğrenimini yurt dışında yapan öğrencilere sınavsız üniversite" hamlesi hükümeti kesmemiş olacak ki karar orta öğretime kadar genişletildi. Bu karara göre; bir yıl yurt dışında lise okuyan öğrenciler Türkiye'de "ikametgahına" yakın liselere sınavsız kayıt yapabilecek.

Somutlaştıralım, mesele net anlaşılsın...

Bizim fabrikatör Naci oğlunu bir yıllığına Azerbaycan,Türkmenistan, Bosna vs.. parasının gücüne uyan ülkeye eğitime gönderecek (tüyo: cemaatin oradaki mekteplerinden biri bu iş için biçilmiş kaftandır).  Bir yıl sonra da memleketin iyi Anadolu-Fen lisesinin olduğu semtte bir ev tutup boş eve ikametgahını aldıracak. Ardından çocuğun naklini Türkiye'ye aldıracak.

Artık sıra fukara çocuklarının 12 sınava girerek okumaya hak kazanabildiği mektebin idaresini iknaya gelecek...

Binbir yokluk içinde hizmet vermeye çalışan devlet okullarının ihtiyacı ile bizim işadamı arkadaşların kesesi birleşince idarenin ikna olması zor olmayacaktır. Veya her zaman olduğu gibi "üst düzey" bir telefonla iş hallolacaktır.
Evet, tam da böyle olacak.

Memleketin fukarasının tam 12 adet SBS sınavına girip yarışarak girdiği okula zengin çocukları elini kolunu sallaya sallaya girecek...

***

Böylesine ayrıcalıklar içeren uygulamanın savunucuları var mı? Hayır, yanıldınız onun bile var. Hem de öğretmen sendikasının başkanı.

Şöyle diyor Eğitim Bir-Sen'in Başkanvekili: SBS kaldırıldığı ve çocuklar artık okuldaki başarısıyla ortaöğretime geçeceği için çok ciddi bir adaletsizlik olacak denilemez. Artık Türkiye’deki ortaöğretime geçiş sistemi yurtdışı standartlarına getirildiği için bu anlamda bir haksızlığa meydan vermeyecektir.

Bu arkadaş Mozambik'de yaşamıyorsa o sendikanın başında ne geziyor, merakıma muvibdir. Hükümete takla atmak için bu kadar garip bir açıklama yapılmaz. "Sarı" sendika olmanın da bir "adabı" vardır nitekim; Usülüne uygun "sararırsın".  Sınav kalkmış diyen arkadaş ya epeydir okullara gitmiyor, ya da çocukların gireceği 12 sınavı göremeyecek kadar dimağında AKP lezzeti kalmış.

Diğer bir konu ise, sayın Başkan'ın " ortaöğretime geçiş sistemi yurtdışı standartlarına getirildiği için" bir haksızlık olmayacağı açıklaması. Madem ki yurtdışı standardına eriştik, böyle bir karar almaya ne gerek var?

Önceki yazımda da yazmıştım, bu düzenlemeler Türkiye'yi yöneten sınıfın artık "kast" sistemine doğru bir geçiş yaptığını gösteriyor. Her iki uygulama her şey bir tarafa "adalet" duygusunu zedeliyor. Milyonlarca çocuk dersanelerde, sınav salonlarında ter dökerek geleceğini kurmaya çalışırken bir kısım zenginimiz ise parasıyla bu geleceği kuracak.

Tabii ki sermaye düşmanı değiliz. Parası olanlar için memleketimizde "özel" eğitim kurumları var, zaten sınavda başarılı olamayıp maddi durumu iyi olan çocuklar bu okullara gidiyor. Bu duruma kimsenin itirazı yok.

Lakin başarısız "zengin" öğrencilere sanki ödüllendirir gibi Anadolu ve Fen Liselerinin kapılarını "sınavsız" ardına kadar açmak, ne hakka, ne de adalete sığar...
Seçmenin bu meseleleri "ayrıntı" olarak görmesine aldanmayın, Allah bunun hesabını sorar beyler...

Memet Akbaş - HABER FEDAİ

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=