Lütfen bekleyin..

Memet Akbaş

Sınavsız üniversite hayali gerçek oldu!...

23 Eylül 2013, 10:30

Eğitim öğretim dönemi başlar başlamaz önce yüksek öğretim daha sonra orta öğretimde iki önemli karar çıktı. Karar "Demokrasi" paketi kavgası arasında kaynadı, gözden kaçtı.

Bu kararların ilki yükseköğretime dairdi. YÖK aldığı bir kararla 2013-2014 öğretim döneminden itibaren lise öğrenimini yurt dışında tamamlayan öğrencilere Türkiye üniversitelerine sınavsız geçiş hakkı tanıdı. Geçiş kriterleri üniversiteler tarafından belirlenecek. Bu öğrencilerden harç vb. ücret alınmayacak.

YÖK, yurtdışından gelecek öğrenciler için örgün, uzaktan ve açık öğretim için kontenjan ayırdı bile.

Bu şu demek oluyor, Türkiye'de milyonlarca yoksul-orta gelirli aile nafakasından kestiği paraları dershanelere dökerek çocuklarına gelecek kurmaya devam edecek, üst gelir gurubundaki aileler ise çocuklarını sınavsız üniversiteye yerleştirebilecekler.

Ne kadar "adaletli" bir karar değil mi?

Bu kararla, her verdiği sözü yerine getirmesiyle tanıdığımız Erdoğan "milletine" verdiği bir sözü daha yerine getirmiş oldu. "Sınavsız üniversite" hayalini on yıldır pazarlayan Erdoğan bu hamle ile fakir-fukara için olmasa bile zengin vatandaşlar için bu hayali gerçekleştirmiş oldu.

Görünen o ki fukara şimdilik makarna-prinç- kömür-süt-ders kitabı kombinasyonu ile idare edecek..

Cem Karaca'nın "işçisin sen işçi kal" şarkısına atıf yapan uygulamanın savunucuları yok mu, var elbet; Rektörler.

Hükümetin icraatlarını doğrulamayı vazife addeden üniversite Rektörlerinin her uygulamaya selam durmasına alıştık. Fakat "ekonomiye katkı yapacak" şeklindeki saçma sapan "destek" açıklamaları "tebessüm" ettiriyor.

Sonradan "ekonomi" eğitimi aldığını öğrendiğim bu açıklamanın sahibi sayın Rektör öğrenim harcı bile alınmayacak "ayrıcalıklı" öğrencilerin Türk liselerinden mezun olup üniversiteye gelen öğrencilere göre nasıl bir ekonomik katkı sağlayacağına dair ilave açıklamasını  merak içinde bekliyorum.

"Bunlar Alamancı para çoktur, babaları bunlara döviz gönderecek bizim bakkal Ali amca para kazanacak" aforizmalarına dayanıyorsa bu açıklamaların gerekçesi "Allah üniversitelerimizin yardımcısı olsun" diyerek secdeye kapanıyorum.

YÖK'ün "zihni sinir" icraatı "takdir" kazanmayacak mı? Tabii ki kazanacak. Öncelikle çocuklarını binbir güçlükle Avrupa, Uzak ve yakın Asya ve Amerikalarda binbir güçlükle okutmak zorunda kalan "gariban" iş adamı "ağabeylerimizin", ziyadesiyle de şu satırları okuduğunuz anda dershane köşelerinde kendilerine gelecek kurmak için yırtınan çocukların takdirlerini kazanacaktır.

Konunu aklımıza getirdiği bir ayet: “Ey iman edenler! Adâleti titizlikle ayakta tutan, kendiniz, ana-baba ve akrabanız aleyhinde de olsa, Allah için şahitlik eden kimselerden olun...” (Nisa: 135)

Not: Yerim kalmadı, lise meselesini Çarşamba günü ele alacağım…

Memet AKBAŞ / HABER FEDAİ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.


bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=