Lütfen bekleyin..

Ali Mert Kutlu

Coşkun Gönüllerin Dili

23 Ağustos 2013, 01:11

“Şimdiden geri  divanda, dergahta, bargahta, mecliste, meydanda Türkçe’den başka dil konuşulmaya.” Karamanoğlu Mehmet Bey’e ait bu sözler başta dönemin tarihçisi İbn-i Bibi olmak üzere birçok kaynakta aktarılmıştır. Mehmet Bey’in bu fermanı, taşıdığı ruh itibarıyla Kürşad İhtilali ile aynı değerdedir. 40 yıllık Moğol baskısına son verme idealinin dışa vurumudur.

Dil, Türk Milleti’nin en kıymetli kültür hazinesidir. İyi incelendiğinde Türklüğün derin izlerini, şifrelerini, irfanını, sevincini ve üzüntüsünü görmek mümkündür. Yabancı bir kişinin (Max Müller) değerlendirmesi hayli ilginçtir. “Türk dilini incelerken, insan zekasının dilde başardığı büyük mucizeyi görürüz.”

Türk romanının büyük ustası Peyami Safa, dilin millet hayatındaki etkisini şöyle ifade etmektedir. “Bir milletin bütün zekası, bilgisi, duyarlılığı dilinde toplanır. Dil onun varlığıdır, savunmasıdır. Başka milletler üzerindeki en güçlü silahıdır. Dilini kaybetmiş bir millet her şeyini kaybetmiş demektir.” Dilin bu vasıfları kazanabilmesi öncelikli olarak milletin çalışkanlığına, üretkenliğine bağlıdır. Bilim ve teknoloji üreten, hayallerini sanatına yansıtan bir milletin dili de gelişir. Çünkü üretilen her yeni şey kavram olarak dilde bir karşılık bulacak, evrenini genişletecektir. Örnek vermek gerekirse, sadece bilgisayar kanalıyla dilimize binlerce yabancı kelime girmiştir. Bu durum dilimizin sıhhatini bozmakla kalmamış, insanımızın düşünce kodlarını, iç ahengini, bedii zevklerini etkilemiştir. Peki bu işgalin en önemli sebebi nedir? Biz çok uzun zamandır bilgi ve teknoloji üretmiyoruz. Dışarıdan aldıklarımız da bu şekilde olumsuzluklarıyla beraber geliyor.  

Yüce dinimiz İslamiyet ve güzel dilimiz Türkçe bizi bugünlere taşıyan öncü değerlerimizdir. Cenab-ı Allah’a muhabbetin en yalın ve en etkili anlatımını Türk Yunus Türkçe’nin gücü ve Türk’ün gönül coşkusu ile ne kadar güzel ifade etmiş.

Ballar balını buldum/ Kovanım yağma olsun 

19. yüzyılın bilgesi Gaspıralı İsmail Bey’in işaret ettiği gibi dünya Türklüğünün selamete ermesinin yolu da dilden geçmektedir. “Dilde birlik, fikirde birlik, işte birlik.” Bu sihirli formülün anahtarı dil birliğidir. Meselenin sınırlar birleştiren, gönüller kaynaştıran yönleri de akıllardan çıkarılmamalıdır.

Dilimizin bizim “ses bayrağımız” olduğunu unutmamalıyız. Bayrağın yüklendiği her görevi dilimiz de yüklenmiştir. Hatta o derece ki, şanlı bayrağımızın en kasvetli zamanlarında, bağımsızlığımızın elden gittiği dönemlerde bile ses bayrağımız milletimizi ayakta tutabilmiştir. Bazen dua, bazen ağıt, bazen türkü, nihayet İstiklal Marşı olarak. Bizlere düşen ses bayrağımıza da gereken özen ve saygıyı göstermek, dilimizi doğru kullanmaktır. Unutmayalım o bize anamızın sütü kadar helal, damarlarımızdaki kanımız kadar gereklidir. 

Türk şiir ve tefekkür hayatının zirve isimlerinden Yahya Kemal’e kulak verelim:

“Türkçe ağzımızda anamızın sütü gibi helâl ve temiz olmalı.”
“Bizi ezelden ebede kadar bir millet halinde koruyan, birbirimize bağlayan bu Türkçedir…Türkçenin çekilmediği yerler vatandır. Ancak çekildiği yerler vatanlıktan çıkar.” 
    

Dün Türkçe’yi hakir gören ve hatta dinimizle hasım gibi görenler vardı. Bu insanlar kendi içlerinde yaman birde çelişki de yaşarlardı. Türk insanının gönlünden geldiği gibi konuşarak ana dilinde zaman zaman  “Tanrı” demesini neredeyse din dışı olmakla itham ederlerdi. Ama aynı insanlar mehter marşında geçen “Kur’an’da zafer vaad ediyor Hz. Yezdan” ifadesinde kendilerinden geçiyorlardı. Buradaki “Yezdan” eski ateşperestlerin taptığı bir tanrıdır. Farsça’dır. Farsça olduğu içinde, Türksüz Müslümanlar ona itiraz etmemiştir. Ama öz Türkçe olan “Tanrı” kelimesini hep bir ağızdan lanetlemişlerdir. Tesadüf müdür bu insanlar bugünde devletimize birden fazla resmi dil kazandırmaya çalışmaktadırlar. (Mahalli anlamda ve özel hayatta insanlar istedikleri dili tabiî ki kullanabilir. En tabii haklarıdır.)

Bakınız büyük Türkçü Ziya Gökalp Bey ne diyor?

Turan’ın bir ili var/ Ve yalnız bir dili var/ “Başka dil var”diyenin/ Başka bir emeli var.

Dilimiz ruhi ve kültürel genlerimizi taşır. Her halimizi güzel Türkçemizle ifade ederiz. Varlık mücadelesini adeta tek başlarına sürdüren Irak Türkmenleri bu durumu hoyratlarında en samimi haliyle dile getirmişlerdir.

Türkmen dili,/Başımda Türk mendili,/Dinim İslam dini,/Dilimde Türkmen dili

Düşünelim. Birileri bize söylemese de Yunus Emre’nin, Hoca Ahmet Yesevi’nin veya Yusuf Has Hacib’in Türk olduğunu bilebilirdik. Bu sezginin sebebi öz be öz Türkçe yazıp söylemeleridir.

Dil tarihle ilgilidir demek doğru olmayabilir. Dil doğrudan doğruya tarihimizin birikimidir. Dün “ordu-millet” kavramı etrafında şekillenen Türkçemiz, “yeniden yazılmak” istenen tarih anlayışına paralel olarak “bölünmüş millet” kavramı etrafında şekillenecektir.

Mehmet Emin Yurdakul misali “Ben bir Türküm dinim cinsim uludur” diyenlere Hz. Mevlana’nın davetini Karamanoğlu Mehmet Bey ruhuyla Kürşad gibi yapıyoruz.

İster batıda ister doğuda olun Konya’ya gelin. Her şey için çok geç olmadan gelin. Çocuklarınızın yarınları için gelin.

Ezan dinmesin, bayrak inmesin diye gelin.

Atalar emaneti vatan için gelin.

Gelin ve Allah rızası için haykırın:

Türklüğün vicdanı bir/ Dini bir, vatanı bir/ Fakat hepsi ayrılır/ Olmazsa lisanı bir.

Ali Mert Kutlu - HABER FEDAİ

 

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TÜRKÇE
1704 gün önce
TÜRKÇE


Türkçe çalayım sazımı.
Türkçe söyleyim sözümü.
Asya'da anayurt uyur,
Uykularda umut uyur ,
Ve bozkırda bir kurt uyur,
Uykusu Türkçe...


Umut Türkçe değil midir?
Ölüm Türkçe değil midir?
Ve bir yağız ozan gelir,
Sazını dizine alır,
Çalınca dağlar alçalır,
Türküsü Türkçe...


Sevgiler Türkçe bilinsin.
Kavgalar Türkçe bilinsin.
Bir millet ki bilen bilir,
Gelirse şimşekle gelir,
Yalnızca Tanrı'ya eğilir,
Korkusu Türkçe...

Ali KINIK
yahya gülhan
1707 gün önce
Türkçeye Atatürk'ten fazla hizmeti olan mı var?bir tek yerde anılmaması yazıyı sıfırlamış
abdullah coşar
1707 gün önce
karaman oglu mehmetbey ne demişse dogrudur söyleyecek başka söz yok sulhda cihanda divanda dergahta tek dil türkcedir
GÜNAY ÖZCAN-KOZAKLI
1707 gün önce
ALLAH RAZI OLSUN SİZLERDEN.ÇOK GÜZEL KISA VE ÖZ.ANLAYANA.DİLİMİZ,ÖRF ,ADET,ANANE VE GELENEKLERİMİZ GİDERSE,SAHİP ÇIKMAZSAK,VATAN'SIZ,TOPRAK'SIZ,BAYRAK'SIZ,(ALLAH KORUSUN)EZAN'SIZ KALIRSAK İŞTE O ZAMAN NAMUS,ŞEREF,HAYSİYETTE ELDEN GİDER.HA YAŞAMISSIN,HA ÖLMÜSSÜN NE FARK EDER DEĞERLERİN OLMAZSA."""YÜZÜSTÜ ÇOK SÜRÜNDÜN AYAĞA KALK SAKARYAAAAAAAA""""RABBİM YÜCE TÜRK-İSLAM ALEMİNİN HAKKINDA HAYIRLISINI VERİR İNŞALLAH.AMİN
Yazarın Diğer Yazıları
1586 gün önce
1587 gün önce
1600 gün önce
1615 gün önce
1629 gün önce
1632 gün önce
1635 gün önce
1642 gün önce
1649 gün önce
1660 gün önce
1668 gün önce
1670 gün önce
1672 gün önce
1685 gün önce
1688 gün önce
1690 gün önce
1693 gün önce
1695 gün önce
1698 gün önce
1704 gün önce
1710 gün önce
1711 gün önce
1713 gün önce
1716 gün önce
1725 gün önce
1728 gün önce
1729 gün önce
1736 gün önce
1738 gün önce
1744 gün önce
1745 gün önce
1748 gün önce
1752 gün önce
1755 gün önce
1757 gün önce
1761 gün önce
1764 gün önce
1766 gün önce
1768 gün önce
1770 gün önce
1771 gün önce
1773 gün önce
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=