Lütfen bekleyin..

Biden: Erdoğan'dan asla özür dilemedim

Erdoğan, söylemediği bir sözü basına duyurduğu gerekçesiyle Biden’in kendisinden özür dilediğini söylemişti. Ancak Biden farklı konuşuyor !

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı John Biden CNN International’dan Gloria Borger’a bir mülakat verdi.

Burada Biden’a Erdoğan’ın kendisi hakkındaki açıklamaları soruldu. Erdoğan, Biden’ın kendisini arayarak, basında yer alan bir konuşmasıyla ilgili kendisinden özür dilediğini söylemişti.

Biden'ın yanıtı şu oldu:

“Kendisinden asla özür dilemedim. Onu iyi tanırım. Kendisini aradım ve ‘Bak, yapılan haber söylediklerimi doğru aktarmıyordu. Asıl söylediğim şuydu' dedim."

Joe Biden 2 Ekim’de Harvard üniversitesinde yaptığı konuşmada, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile mücadelede bölgedeki müttefiklerini eleştirmiş ve şunları söylemişti;

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, bana (Suriye’de radikallerin silahlandırılması konusunda) 'Siz haklıydınız, çok fazla insanın (Suriye’ye) geçişine izin verdik' dedi. Şimdi sınırı kapatmaya çalışıyorlar.”

Erdoğan’a 4 Ekim’de Biden’ın bu açıklaması sorulduğunda “Eğer bu tür ifadeler kullandıysa Biden benim için tarih olur” yanıtını verdi.

Beyaz Saray bu söz üzerine bir açıklama yayınladı ve Biden’ın Erdoğan’ı arayarak sözleri nedeniyle özür dilediğini duyurdu. Beyaz Saray Söcüsü Josh Earnest ise konuyu “Başkan Yardımcısı’nın özrü, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın özel konuşmalarındaki görüşlerini yanlış ifade etmesiyle ilgiliydi” diyerek konuya netlik kazandırdı.

Bu ay içerisinde Fas, Ukrayna ve Türkiye’yi ziyaret edecek olan Biden'ın Cumhurbaşkanı Erdoğan'la da bir araya gelmesi bekleniyor.

ERDOĞAN’I ETKİSİZLEŞTİRDİ

Bu arada Beyaz Saray’a yakın bir Washington kaynağına göre ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın 17 Kasım’daki Türkiye ziyareti öncesinde yaptığı ‘Erdoğan’dan özür dilemedim‘ çıkışı planlı ve kasıtlı. diken.com.tr’den İlhan Tanır’ın konuştuğu kaynak, Biden’ın açıklamalarının, son günlerde sürekli ABD’yi eleştiren Erdoğan’ı ziyaret öncesinde ‘etkisizleştirme‘ amaçlı yapılmış olabileceğini söyledi.

‘ERDOĞAN’IN SERT YANIT VERMESİ BEKLENEMEZ’

Diken’e konuşan kaynak, ”Biden’in Türkiye gezisi ilan edildikten sonra yaptığı bu ‘Özür dilemedim’ çıkışı sonrası, Erdoğan adeta etkisizleştirildi. Bu aşamada Erdoğan’ın Biden’ın gezisini tehlikeye atacak bir söylem ve sertlikte cevap vermesi beklenemez” dedi.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=