Lütfen bekleyin..

Davutoğlu'ndan HDP'ye: 'Parti gibi davranırsa muhatap olur'

AKP'nin Pazar günü sona eren 23. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nın ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu Afyon'da eşi Sare Davutoğlu'nun anne babasının mezarını, ardından Afyonkarahisar Valiliği'ni ziyaret etti. Dumlupınar Ortaokulu'nda öğrencilerle bir süre sohbet eden ve okulu gezen Davutoğlu, ziyaret sonunda gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Davutoğlu'na HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan'ın çözüm süreciyle ilgili diyalog kanallarının açılması çağrısı yapacağı hatırlatıldı. Davutoğlu çözüm süreci kapsamında temasların devam edeceğini belirtti; "Sadece HDP değil halkın bütünüyle de görüşme yapacağız" dedi.

Davutoğlu bu kapsamda Doğu ve Güneydoğu illerinin ileri gelenleriyle bir araya geleceklerini de söyledi.

Davutoğlu HDP'yi de çözüm sürecindeki muhataplığı konusunda uyardı:

"Çözüm sürecinde ne olursa olsun kararlılığımız sabittir ama bizim çözüm sürecinde, sürecini de sadece tek bir aktöre muhatap olarak tek bir aktöre, tek bir çevreye intizar ettirmeyiz. Bu süreç halkımızın sahiplendiği bir süreçtir. HDP Türkiye'de anayasal kanunlar çerçevesinde davranmaya devam ederse görüşmelerimiz devam eder. Ama kamu düzenini bozmaya yönelik eylemler içerisinde olmamaları gerekiyor. Şiddet, terör, izinsiz eylem, can ve mal kaybına yol açacak tutumların dışında olmaları ve bunlara karşı tavır almaları durumunda muhatap oluruz."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=