Lütfen bekleyin..

İşçilere ulaşıldı mı ? Bakan Taner Yıldız'dan açıklama

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan Emenek'teki maden kazasıyla ilgili son gelişmelere ilişkin basın mensuplarına açıklama yaptı.

AFAD Koordinasyon Merkezi’ndeki çalışmaları yürüten Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Karamanlı olan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, son durum ile ilgili bilgi verdi.

Bakan Taner Yıldız, şu ana kadar maden ocağında mahsur kalan işçilerden henüz hiç birine ulaşılamadığını, çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

Bakan Yıldız, şöyle konuştu:

"Bakan arkadaşlarımızla beraber bu sefer desandreden değil nefeslikten aşağı kadar hep beraber indik ve orada suyun çekilen son noktasında en dip taban kodu değil ama yaklaşık onun 25 metre kadar üzerindeki şu an ki hedeflediğimiz su miktarını tamamlamış bulunuyoruz. Çok az bir su geliri var. Onu da aralarla beraber pompayla dışarı atıyoruz. Şu anda suyun yine öncelikli bir problem olmaktan çıktığını ama yerine ara ara 1 metrelik balçık ve çamurun kapladığını gördük. Nefeslik kısmında tahkimatın daha az bozulduğunu ama desandrede tahkimatın daha fazla olduğunu gördük. Bizzat kendimiz de müşade ettik. Değerlendirmelerimizi de maden ocağının altında mühendis arkadaşlarla beraber yaptık. Orada değişken bir durum var. Oksijen miktarının azıldığını görüyoruz. Çalışma Bakanımızın da bu konuda talimatı oldu. Bundan sonraki çalışmalarda oksijen maskesi olmayan kişilerin bundan sonraki çalışmalarda bulunmamaları gerektiğini, oraya gireceklerin mutlaka oksijen maskesiyle beraber girmeleri gerektiğini bir kez daha talimatlandırdı. Şimdi orada 300 metreyi aşan yürüme yolu var. Tabanda yürüme yolunda arkadaşlarımız orada girdi. O karşılaşılanın, çamurun çekilmesi. Bunun çekilmesinden kastımız vagonlarla mı dışarı çıkılması yoksa oradaki bir kısım ceplere boşaltılması bununla alakalı talimatlarımızı verdik.”

BAKANDAN, BASINA UYARI

Bakan Yıldız, basın mensuplarının da daha hassas davranması gerektiğini belirterek, "Buradaki vatandaşlarımızın beklentisini gerçekte olduğu gibi yansıtmamız lazım. Dün bir televizyon kanalında alt yazıda 3 kardeşimize ulaşıldığı haberlerinin doğru olmadığını sizlere söylemiştik. Eğer öyle bir şeye ulaşacaksak sizlerle paylaşacağımız bilmenizi isteriz" dedi.

ÜÇÜNCÜ GİRİŞTE 150 METREYE KADAR GELDİK

Üçüncü giriş noktası için çalışmaların sürdüğünü ifade eden Bakan Taner Yıldız, şöyle konuştu:

"MTA’nın yaptığı çalışmada üçüncü bir giriş noktasını tespit etmek için 172 metre inmeleri gerekiyordu. Sabaha kadar kesintisiz çalıştılar ve şu anda 150 metreye kadar geldiler. Oradan da en dik taban koduna 752 koduna inmemiz gerekiyor üçüncü bir yerden daha müdahale etmiş olalım. Ne kadar bu çalışmalar isabetli olacak, ne kadar karşılığını bulacağız dediğimiz gibi her aşamasında bunu sizlerle paylaşacağız. Bir sonraki adımlarla alakalı ne süre konusunda ne iş konusunda her hangi bir taahhütte bulunmak istemiyoruz çünkü gerçekçi olmayan noktalar çıkabilir."

İKİNCİ BİR SIKINTI YAŞAMAK İSTEMİYORUZ

Gazetecilerin oksijenin azalmasıyla ilgili sorusu üzerine Bakan Yıldız, şöyle dedi:

"Oksijen dediğimiz anda tabi ki havalandırmayla alakalı konular için fan tüpleriyle o mesafeyi uzatıyoruz. Gerek kurtarma alakalı ekiplerin gideceği yeri, gerek çamuru çekecek ekiplerin havalandırılmış bölgelerde çalışması gerekiyor. Biz arama kurtarma ekiplerini güvenliği sağlayarak, gerek oksijen maskeleriyle gerekse tahlise ekiplerinin yapacağı çalışmalarla yürütmemiz gerekiyor. Bu son derece önemli. İkinci bir sıkıntı yaşamak istemiyoruz. Arkadaşlarımızı bu konuda uyardık ve iş güvenliğini ön plana almaları gerektiğini söyledik."

BAKANDAN TEPKİ

Bir gazetecinin ’Kurtarma ekiplerinden biri, mahsur kalan işçilerin bazılarının gözle görülebildiği ancak ulaşılamadığını söyledi’ şeklindeki sorusu üzeri Bakan Yıldız, açıklama yapan işçiye tepki gösterdi. Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O zaman, o işçi kardeşimizle beraber süreci yönetmek lazım. Bu doğru değil. Buradan bu açıklamaları o yüzden yapıyoruz. Sabah 04.00’te biz oradan çıktık. Verdiğimiz talimatın ne kadar uygulanabilir olduğunu alakalıda konuştuk. O işçi kardeşimiz bunu neye dayandırarak söyledi, bunu bize söylesin bu konuda arkadaşlarımızla beraber acilen müdahale ederiz. Hem basını hem bizlerin bu noktadan sonra daha da sorumlu almaya davet etmemiz gerekir."

2 BİN 500 TON SU KALDI

12 bin ton suyun 4’te 3’ünün çıkarıldığını hatırlatan Bakan Yıldız, ”12 bin ton suyun 4’te 3’ü alında. 2 bin 500 ton civarında su kaldı. Suyun 4’te 3’ü alındıktan sonra bize 300 metrelik çalışma alanı açıldı. Olası bir işçi kardeşimiz varsa, ona ulaşmak acısında. Orada adım adım, metre metre çalışmalar devam ettiriliyor.”dedi.

SAVCILARIN ÇALIŞMA YAPMASI

Gazetecilerin Cumhuriyet Savcılarının gece gelip inceleme yaptığının hatırlatması üzer
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=