Lütfen bekleyin..

Peşmerge gece Kobani'ye doğru yola çıkıyor

PEŞMERGE: AKP ÇOK YARDIMCI OLDU !

Al Jazeera Türk'e konuşan Peşmerge Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Kobani'ye gidecek ilk peşmerge grubunun TSİ ile saat 00.00'de uçakla yola çıkacağını belirtti.

Yetkili diğer peşmerge gruplarının kara yoluyla gideceğini vurguladı.

Bu arada Peşmerge Bakanlığı Basın Sözcüsü Helgurt Hikmet Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, "Kobani'ye ağır silahlar gideceği için güzergah üzerinde uzun uzun müzâkere edildi. Ancak Peşmerge iki yoldan da gidecek. Hem havadan hem de karadan" dedi.

Hikmet, "Peşmerge güçlerimiz bütün hazırlıklarını tamamladı. Gidiş için teknik aksaklıklar vardı. Şu an itibariyle gidişle ilgili bütün plan program tamamlanmış durumda. En kısa zamanda hareket edecektir" diye konuştu.

Hikmet, gönderilecek silahlara ilişkin ise "Kobani'ye gidecek silahların tamamı klasik ağır silahlardır. İçinde koalisyon güçleri tarafından Kürdistan bölgesine gönderilmiş silahlar yok" ifadesini kullandı.

'Peşmerge IŞİD'le savaşacak'

Peşmerge'nin, Kobani'de sadece lojistik destek sağlayacağı yönündeki iddiaları da yalanlayan Hikmet, "Peşmerge'nin savaşçılara sadece eğitim vereceği ve lojistik destekte bulunacağı yönündeki iddialar doğru değil. Peşmerge, Kobani'de IŞİD'e karşı savaşacak" şeklinde konuştu.

'Türkiye yardımcı oldu'

"Türkiye hükümeti, bu konuda bize çok yardımcı oldu ve kolaylık sağladı" diyen Hikmet, şunları kaydetti:

"Onlardan yana hiçbir problemle karşılaşmadık. Türkiye, Peşmerge'nin, Kobani'ye güvenli ve sorunsuz bir şekilde gidebilmesi için elinden gelen bütün çabayı gösterdi."

Anadolu Ajansı'nın güvenlik kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre iki yolun tercih edilmesi durumunda ağır silahlar karadan, Peşmerge ise uçakla Erbil'den Şanlıurfa'ya giderek, oradan Kobani'ye geçecek.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=