Lütfen bekleyin..

'Beyaz Kefenliler' Irak'ta IŞİD'e saldırdı

Suriye’nin Deyr Ez-Zor bölgesinde yeni kurulan ‘Beyaz Kefen’ örgütü Musul’da IŞİD sorumlularından Ebu Huzife ve 17 korumasını öldürdü. Bu, örgütün Irak'taki ilk eylemi oldu.

Irak Kürt yönetimi Peşmerge Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre Ebu Huzife’nin evini basan grup çatışmanın ardından kaçtı.

Beyaz Kefenliler grubu, Deyr Ez Zor kentine bağlı olan ve Suriye’nin Irak sınırında yer alan Elbu Kemal’da IŞİD’e karşı kurulan bir örgüt. Kendini 'Elbu Kemal’ın halk direnişi' olarak nitelendiriyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, son zamanlarda IŞİD'e karşı saldırılar düzenliyen örgütün üye sayısı 300.

Gözlemevine göre örgüt, IŞİD'e karşı 'gerilla taktikleri' ile mücadele ediyor. Gözlemevi daha önce Beyaz Kefenlilerin Suriye'nin kuzeydoğusundaki Deyr Ez Zor kentinde 100'e yakın IŞİD mensubunu öldürdüğünü öne sürüyor.

Üç grup birleşti

Beyaz Kefenliler, Asillik ve Kalkınma Cephesi, Kadisiyye Tugayı ve Liva-u Mücahit Ömer Muhtar ismindeki üç ayrı Sünni grubun birleşmesiyle kuruldu.

Irak - Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004’te Irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini Ebubekir El Bağdadi’nin yaptığı IŞİD, Suriye ve Irak’taki en güçlü silahlı gruplar arasında yer alıyor.

ABD yönetimi, Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Irak ve Suriye’de geniş bir alanı kontrol etmesi sonrasında, örgütün Irak’ta Kürt bölgesine ilerleyişi ve aralarında ABD vatandaşlarının da olduğu gazeteci ve yardım çalışanlarının öldürülmesinin ardından harekete geçerek, öncülük ettiği koalisyon güçleriyle beraber örgüte yönelik hava saldırıları başlattı.

Kaynak: Al Jazeera
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=