Lütfen bekleyin..

MHP'li Oktay Vural'ın sakal bırakma gerekçesi: İmaj değil, dram !

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural sakal bıraktı. Kimileri yeni imaj zannetti, kimileri siyasi bir tepki.

Oysa o sakalların ardında derin bir hüzün yatıyor.

Oktay Bey'in eşi Tuba Hanım kanserin pençesinde yaşam mücadelesi veriyor. Vural, yaşadığı acıyı ilk kez Habertürk'ten Kübra Par'a anlattı.

3.5 yıl önce meme kanseri geçirmiş, 2 memesi alınmıştı. Hayat onlara kötü bir sürpriz yaptı ve tümörün metastaz yaptığını, nüksettiğini öğrendiler. Her türlü tedaviyi denediler, yurtdışında çare aradılar ama işler pek yolunda gitmedi. Tuba Hanım, büyük oğlu Oğuz'u askere teslim ettikten sonra hastaneye yatmak durumunda kaldı.

"O DÖNÜNCEYE KADAR EVİMİZ BURASI"

GATA'da radyoterapi sonrası yurt dışına gitti ve Kurban Bayramı'ndan bir hafta önce döndü. Bayramın 3. gününden beri Ankara GATA'da onkoloji servisinde tedavi görüyor. Klinik durumu kritik bir süreçte. Bu sene Hukuk Fakültesi'ne başlayan küçük oğlu Yavuz ve Oktay Bey sürekli başucundalar. "O dönünceye kadar evimiz burası" diyorlar...

Politik konularda coşkuyla konuşmasına alıştığımız Oktay Bey, konu eşi olunca pek konuşamıyor. Duraklıyor, uzaklara bakıyor, konuyu değiştirmeye çalışıyor. Yüzünde hep bir tebessüm, arkasına geçmemize müsaade etmiyor.

İŞTE O RÖPORTAJ:

OKTAY BEY, BIRAKTIĞINIZ O SAKALLARIN ALTINDA DERİN BİR HÜZÜN MÜ YATIYOR?

Dışı seni içi beni yakar... İmaj olsun diye bırakmadım. Zorlu bir süreç geçiriyorum. Kişisel bakım yapmaya, her gün tıraş olmaya fırsatım olmadı. İlgi odağınız farklı. Darmadağınık olmaktansa sakal bırakayım dedim.

MANEVİ BİR ANLAMI DA VAR MI?

İçinde bulunduğumuz ortamın sonucu, spontane gelişti.

TUBA HANIM DAHA ÖNCE MEME KANSERİ GEÇİRMİŞTİ. NE OLDU DA DURUMU TEKRAR KÖTÜLEŞTİ?

İlk kez 2011 seçimleri öncesinde rahatsızlandı. O kemoterapi görürken ben seçim kampanyası için çalışıyordum. Tuba Hanım çok güçlü bir kadındır. "Mücadelene devam edeceksin" diyordu. Hastalığını grip, nezle gibi görüyordu. Tabii hastalıkların bir seyri var. Belli bir safhadan sonra başka türlü tebarüz ediyor, elinizde değil... Her şey iyi gidiyor derken böyle gelişti...

MEME KANSERİNİ ATLATTI DERKEN METASTAZ MI YAPTI?

Evet, nedenini bilmediğimiz bir şekilde tekrar nüksetti. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra büyük oğlum askere gitti. Tuba Hanım o günlerde de sıkıntılı bir dönem yaşıyordu. Birlikte Kastamonu'ya gidip onu birliğine teslim ettik. Sonra süreç daha kötüleşti maalesef. Oğlumuzun yemin törenine gidemedik. Şimdi tedavisi devam ediyor. (Bir süre duraksıyor...) Allah'a şükür...

GÖĞÜSLERİNİ ALMIŞLAR MIYDI?

Tabii tabii, operasyonlar yapıldı. Kanserle mücadele konusunda çok kararlıydı. O kadar güçlüydü ki başka hastalara tavsiyelerde bulunur, tecrübelerini iletirdi. Şifayı veren Cenab-ı Allah. İlaçlar, doktorlar vesile oluyor. "Kanseri yendim" derken bir bakıyorsun yeniden tecelli ediyor.

TUBA HANIM YURTDIŞINDA DA TEDAVİ GÖRDÜ MÜ?

Evet, radyoterapiden sonra ilaç alım sürecine bir ay süre vardı. Kritik bir süreçteydik. O arada vücudun direncini artırabilecek bir tedavi uygulatalım dedik.

NEREYE GİTTİNİZ?

Söylememe gerek yok. Hastalık ilk çıktığında yurt dışında tedavi düşünmüştük ama Tuba Hanım "Memleketimde olmak istiyorum" demişti. Nüksedince, artık bu noktadan sonra "Bir de dışarıyı deneyelim" dedik. Radyolojik sonuçlarımız gayet iyi ama vücudun klinik durumu iyi değil.

NEDEN TÜRKİYE'YE GERİ DÖNDÜNÜZ?

Oradaki programı tamamladık. Doktor burada uygulayacağımız programı da verdi. Daha rahat eder diye döndük ama maalesef rahatsızlandı. İnşallah ayağa kalkıp gelecek ve bundan sonraki röportajda yaşadıklarımızı size kendisi anlatacak...

KENDİSİ DURUMUNUN FARKINDA MI YOKSA DESTEK OLMAK İÇİN GİZLİYOR MUSUNUZ?

Yani... (Duraksıyor...) Bildiğini zannediyorum...

AÇIKÇA KONUŞABİLİYOR MUSUNUZ?

Çok açık konuşamıyorum. Zor geliyor... Kendisi de biliyor. Tekrar nüksetmesini beklemiyorduk açıkçası. İnşallah toparlayacak. Ayağa kalkacak. Yurt dışındaki merkezde şunları gözlemledim: Dua etmek, iradeyi güçlü tutmak, yeme içmeye dikkat etmek ve bu bedenin size verilmiş bir hediye olduğunu unutmamak gerek.

BİRLİKTE NELER YAPTINIZ? ONA NASIL DESTEK OLDUNUZ?

Yurt dışında çok farklı bir ortama gidiyorsunuz. Klinik ortamı... Başka hastalar var, onlarla sohbet ederek enerji verip almaya çalıştık. Çok detayına giremiyorum... Belli zorluklarla sürdürdüğümüz bir dönem oldu. Bayram öncesi Türkiye'ye geldik. Birlikte oğlanın yanına Sivas'a gideceğiz dedik ama gidemedik... Bekliyoruz açıkçası... Çok ehil bir hastanedeyiz. Her saat buradayız. Güç vermeye çalışıyoruz.

GECE YANINDA KALIYOR MUSUNUZ?

Şu anda ilaç aldığı dönem, enfeksiyona açık olduğu için yanında kalamıyoruz. Hastabakıcı ilgileniyor

TUBA HANIM'IN AİLESİ NASIL KARŞILADI YAŞANANLARI?

Baba rahmetli olmuştu. Annesi bizimle, her gün durumunu soruyor.

ASKERDEKİ OĞLUNUZUN DA AKLI SİZDE KALIYORDUR...

Kolay değil tab
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=