Lütfen bekleyin..

MHP'li Yusuf Halaçoğlu: Alparslan'ın mezarını yanlış yerde arıyorlar!

MHP'li Halaçoğlu: Alp Arslan'ın Mezarın Yerini Biliyorum!

MHP'li Yusuf Halaçoğlu siyaset gündeminin dışında bu sefer Türk tarihine dair çarpıcı bir açıklamada bulundu.

Halaçoğlu Büyük Selçuklu Hükümdarı Alp Arslan'ın mezasını bildiğini ama açıklamayacağını belirtti.

KAZI ÇALIŞMASI YANLIŞ YERDE YAPILDI

Selçuk Üniversitesi'nden Prof. Dr. Osman Eravşar, Prof. Dr. Haşim Karpuz ile Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Halit Çal'ın eş başkanlığında Türkmenistan'ın Merv kentinde kazı çalışmaları sürerken Türk Tarih Kurumu (TTK) eski başkanı MHP Milletvekili Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, kazı çalışmasının yanlış yerde yapıldığını savundu.

"MEZAR YERİNİ SORAN OLMADI"

Halaçoğlu, "Sultanın mezarını yanlış yerde arıyorlar. Gerçek mezar yerini TTK başkanlığından ayrıldıktan hemen sonra, 2008 yılında tespit etmiştim. O dönem Kültür Bakanlığı Müsteşarı olan İsmet Yılmaz'la bölgeye gitmiştik. Sultan Alp Arslan'ın mezar yerini yüzde 99 oranında tespit etmiştim. Türkmenistan'la protokol imzalanıp, arkeolojik kazılar yapılacaktı. Ancak imza aşaması uzadı. Ben de siyasete girip MHP'den milletvekili oldum. Sonrasında da beni arayıp, gerçek mezar yerini soran olmadı" dedi.

"MEZAR YERİNİ AÇIKLAMAYACAĞIM"

"Samimi olsalar beni arayıp davet ederlerdi. Bana gelip 'Hocam bu konuda yardımcı olun deseler' bilgileri paylaşırım." diye açıklama yapan Halaçoğlu, asıl mezar yerini siyaseten istismar etmemeleri için açıklamayacağım, ifadelerini kullandı.

ALP ARSLAN KİMDİR?

Alp Arslan, Büyük Selçuklu Devleti'nin ikinci hükümdarı olan Türk devlet adamıdır. Alp Arslan, Türklerin Orta Asya'dan Anadolu'ya gelişlerini ve mücadelesini yöneten askerî komutan ve hükümdar olarak tarihimizde önemli bir yere sahiptir. Gerçek adı Muhammed olup, daha çok unvanı olan Alp Arslan adıyla tanınmaktadır.
Hükümdar olan büyük başarılı olan Alp Arslan'ın tarihe damga vuran ve Türkiye Türklerinin kaderini çizen en büyük başarısı 1071 yılında, Türk tarihinin en önemli zaferlerinden biri olan Malazgirt Savaşı'nı kazanması olmuştur.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=