Lütfen bekleyin..

Osman Pamukoğlu, IŞİD'in Nasıl Yok Edileceğini Anlattı

Pamukoğlu, Kobani'de YPG güçleri ile çatışan IŞİD'in yok edilmesi için Türkiye sınırında 40-50 kilometre kadar içeri girilmesi gerektiğini belirtti.

Son dönmelerde yaptığı eylemlerle dünyanın gündemine oturan IŞİD'in Suriye ve Irak'taki hızlı ilerleyişi başta Türkiye olmak olmak üzere ABD ve Avrupa ülkelerini tedirgin etti. Kürt kenti Kobani'yi kuşatma altına alan IŞİD, ABD ve koalisyon güçleri hava saldırıları ile püskürtülmeye çalışılıyor.

Dün akşam Halk TV'de Uğur Dündar'ın sunumuyla ekrana gelen "Halkın Arenası" programında Ortadoğu'da yaşanan gelişmeler ve IŞİD masaya yatırıldı. Program konuklarından Hak ve Eşitlik Partisi Genel Başkanı Osman Pamukoğlu, kanlı eylemleriyle gündeme gelen örgüt hakkında çarpıcı tespitlerde bulundu.

IŞİD NASIL ORTAYA ÇIKTI?

IŞİD'in tarihi ve kuruluşu hakkında bilgi veren Pamukoğlu "Körfez harbinde Saddam klasik ordusunu ABD ve koalisyon güçlerine karşı kullandı. Bir ordusu daha vardı. Cumhuriyet muhafızları. O dönemde de hiç savunmuyorlar diye eleştirilmişti bu ordu. Nereden bunun generallaeri diyorlardı. İşte şimdiki IŞİD o. Bu mayaya her yerden insanlar katıldı" dedi.

"NEREYE NASIL SALDIRACAKLARINI BİLİYORLAR"

IŞİD'in bugünkü saldırılarında stratejik davrandığını belirten Pamukoğlu "Nereye nasıl saldıracaklarını biliyorlar. Mesela Kobani'nin etrafında 396 köyü 1 ayda ele geçirdiler. Bu örgüt Cumhuriyet Muhafızları... 2003 yılında ortaya çıktılar. 2004 yılında Şiilerin en kutsal mabedini vurdular" şeklinde konuştu.

"BİRKAÇ TANE TUGAYLA YOK EDEMEZSİNİZ"

Asker kökenli bir parti lideri olan Pamukoğlu, IŞİD'in nasıl yok edileceğine ilişkin soruya da "Sınırımızı hayal edin. IŞİD'le temas etmek için bu sınırlardan 40-50 kilometre içeri girmemiz lazım. Bunu siz birkaç tane tugayla yapamazsınız. 30-40 bin askerle bu iş olmaz. Bütün dünya bu işin üzerine eğilecek. İttifak yapmadan IŞİD'i yok etmek mümkün değil. IŞİD'in bölgede ciddi bir halk tabanı var. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım" yanıtını verdi.

kaynak : haberler.com
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=