Lütfen bekleyin..

Mevlüt Çavuşoğlu: Suudi Arabistan'la Suriye'de kara operasyonuna girebiliriz

Suudi Arabistan uçaklarının İncirlik'e geleceğini açıklayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Suudi Arabistan'la Suriye'de kara operasyonuna girebiliriz" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi Arabistan'ın Türkiye'deki üslerde keşif çalışması yaptığını belirterek, Suudi uçaklarının İncirlik’e geleceğini açıkladı.

“Türkiye ve Suudi Arabistan’la Suriye’de kara operasyonuna girebiliriz” diyen Çavuşoğlu, “Kaç uçak gelecek sayısı belli değil” diye konuştu.

PYD'yi terör örgütü olarak görmediğini açıklayan ABD'ye de "Tercihini yap, ortağın kim?" diye soran Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Terör örgütüyle mi yola devam edeceksin Türkiye ile mi? " dedi.

SUUDİ ARABİSTAN İNCİRLİK'E UÇAK GÖNDERİYOR

Suudi Arabistan'la Suriye’de aynı düşündüklerini belirten Çavuşoğlu, "Suudi Arabistan şimdi Türkiye’ye uçak gönderiyor. Geldiler, üslerde keşif çalışması da yaptılar. “Gerekirse asker de gönderebilirim” dedi. Bu Suudi Arabistan’ın Suriye’deki terörle mücadele konusundaki kararlılığının bir göstergesi" diye konuştu.

Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun “ateşkes kararı” toplantısı için Almanya’nın Münih kentine giden Çavuşoğlu’nun yolda Milliyet’ten Abdullah Karakuş’un sorularına verdiği yanıtlar şöyle:

“Kırmızı başlıklı kızdaki kurttan daha beter”

“PYD’nin bir terör örgütü olduğunu başından beri Amerika’ya söylüyoruz. Suriye’de PYD ve YPG dışındaki Kürtlere bakışımız belli. PYD, YPG, PKK aynı. İçinde kilit noktalarda çok sayıda Kandil’den gelen terörist var. Biz bunu belgeleriyle raporlarıyla Biden’a verdik. Bu kadar anlatmamıza rağmen DAEŞ ile mücadelede bir terör örgütünü ortak gibi görmek büyük bir yanılgı. Terör örgütleriyle birlikte olmak suya düşen yılana sarılır derler ya onun da ötesinde. Hatta kırmızı başlıklı kız masalındaki kurttan daha beter bir durummuş.

“Tercihini yap, ortağın kim?”

Son günlerde PYD Rusların da desteğiyle muhalefete saldırıyor. Peki muhalefet kim? Amerika’yla desteklediğimiz muhalefet. Birlikte eğit-donat yaptığımız muhalefet. Bizim de doğal olarak bu soruyu sormaya hakkımız var: Tercihini yap. Ortağın kim? Terör örgütüyle mi yola devam edeceksin Türkiye ile mi? Desteklediğiniz PYD desteklediğiniz muhalefete saldırıyor. Peki hangisini tercih edeceksiniz? Artık Amerika’nın bir karar vermesi lazım. ABD 5 sene önceki tespitlerimizi dinlemeyerek büyük bir yanılgı içine düştü. Şimdi bize hak vermeye başladılar.

Suudi Arabistan şimdi Türkiye’ye uçak gönderiyor. Geldiler, üslerde keşif çalışması da yaptılar. “Gerekirse asker de gönderebilirim” dedi. Bu Suudi Arabistan’ın Suriye’deki terörle mücadele konusundaki kararlılığının bir göstergesi. Buradaki terör örgütlerinin arkasına sığınacağımıza 65 ülke havadan karadan DEAŞ terör örgütünü temizlememiz lazım. Böyle olursa Rusya’nın DEAŞ mı Esad mı gibi “daha iyi şeytanı seçin” deme durumuna da gelinmez. Askerlerin Türkiye üzerinden geçmesi bir temenni, planlanmış bir şey değil. Nasıl Suudi Arabistan uçak gönderiyor, “gerektiği zaman kara operasyonu için asker de gönderebilirim” diyor. Bu uçaklar İncirlik’e gelecek. Kaç uçak gelecek sayısı belli değil.

“Suudi Arabistan’la kara operasyonuna girebiliriz”

Suudi Arabistan ile askeri ve savunma sanayi alanında çok ciddi işbirliğimiz var. Suriye’de aynı düşünüyoruz. Suudi Arabistan’ın teklif ettiği teröre karşı koalisyonun, teröre karşı askeri birliğin güç oluşturma inisiyatifine destek verdik. Bunun içinde istihbarat olacak, asker olacak, diğer unsurlar olacak. Eğer uygulanabilirse faydalı olabileceğini düşünüyoruz ve destek verdik. Katar’la da ilişkilerimiz bu seviyede. Birleşik Arap Emirlikleri ile Mısır’dan dolayı ilişkilerimizde bir soğuma olmuştu. Şimdi ilişkilerimizi iyiye getirmek konusunda karşılıklı adımlarımız devam ediyor. Resmi davet de geldi. Abu Dabi’ye gideceğim.

Körfez ülkeleriyle işbirliğimizi iyi tutmamız bölgenin faydasına. Bu işbirliği, bölgenin güvenliği ve istikrarı için önemli. Suriye, DEAŞ ile mücadele konusundaTürkiye ve Suudi Arabistan başından beri kara operasyonundan yana. Tüm koalisyon toplantılarında biz “DEAŞ ile mücadele edeceksek böyle kapsamlı bir strateji, sonuç odaklı strateji olması lazım” diyoruz. Kara operasyonu da olması lazım. “Türkiye ve Suudi Arabistan biz hepimiz kara operasyonuna girebiliriz”dedik.

“Amerika Rusya çizgisine çok yanaştı”

Suriye’de güvenli bölge teklif ederken ciddiye almadılar, Avrupalılar da. Merkel başta olmak üzere Avrupalılar da şimdi bu konuyu düşünmeye başladı. Ama neden? “Mülteci akınını durdurabilir mi bu” diye. Biz güvenli bölgeyi kendimiz için değil, buradaki Suriyeliler için istedik. Uçuşa yasak bölgeyi de güvenliğini sağlamak için. Şimdi Rusya bombalıyor, ne anlamı var? Amerika, Rusya çizgisine çok yanaştı. Ruslarla birlikte bu siyasi çözümü gerçekleştirebileceklerine inananlar var. Bu nedenle Amerika yönetimi de eleştirilmeye başlandı. Biz son derece objektif tespit ve öneriler yapıyoruz. PYD içinde PKK’lılar var
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=