Lütfen bekleyin..

PKK'nın korkulu rüyası geri dönüyor

Emniyet mensupları arasından gönüllü özel harekat polisliğini tercih edenler, Amasya'daki dağlık arazide 3,5 aylık zorlu eğitimden geçtikten sonra hazır hale geliyorlar.

Amasya'daki 49. dönem temel özel harekat kursuna katılan polisler, dağlık arazide komando eğitimini aratmayan 3,5 aylık zorlu süreçten geçiriliyor.

GÖNÜLLÜLERDEN SEÇİLİYOR

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde terörle mücadele için polis meslek yüksekokullarından yeni mezun olan veya halen görev yapan emniyet mensupları arasından gönüllü özel harekat polisliğini tercih edenler, ön elemeye tabi tutuluyor. Spor testi yapılan kursiyerlerden uygun görülenler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğa şartlarına en uygun yer olarak belirlenen Amasya'daki Tavşan Dağı'nda oluşturulan kampta temel özel harekat kursuna alınıyor.

İLK OLARAK TABANCA İLE ATIŞ YAPIYORLAR

Zorlu eğitimden geçirilen kursiyerlere ilk olarak seviyelerini belirlemek amacıyla tabancayla atış yaptırılıyor. Atış becerilerinin geliştirildiğine kanaat getirildikten sonra özel harekatçı adaylarına uzun namlulu tüfek, keskin nişancı tüfeği, ardından da bomba atar ve diğer silahları kullanmaları ile el bombası atmaları öğretiliyor.

Kursiyerlerin birlikte hareket etme kabiliyetlerinin artırılması amacıyla yanaşık düzen eğitiminin verildiği kurs, temel bilgilerin slayt eşliğinde öğretilmesinden sonra arazide sürüyor.

KOORDİNATLARI BULAYAMAYANA YEMEK YOK

Arazide pusulayla yön bulabilme eğitimi kapsamında kursiyerlerin öğle yemekleri, eğitmenleri tarafından belirlenen yere bırakılıyor. Daha sonra koordinatları verilerek kursiyerlerden yiyecekleri bulup yemeleri bekleniyor. Kursiyerlere akşam yemeği de aynı yöntemle veriliyor. Bırakılan yiyecekleri bulamayanlar ise yemekten mahrum kalıyor.

Arazide kalma eğitiminde ise özel harekat polisi adaylarına 3 günlük yiyecek verilerek arazide bir hafta kalmaları isteniyor. Kar yağışlı ve soğuk havada gruplar halinde bir hafta boyunca gece gündüz arazide kalan, hiçbir ısıtıcı alet kullanmayan kursiyerler, en zor şartlara bile dayanmayı, bu koşullarla başa çıkabilmeyi öğreniyor. Kursun önemli bir parçasını da gece eğitimi oluşturuyor.

KAYA VE MAĞARALARA TIRMANMAYI ÖĞRENİYORLAR

Sızma parkurunda da pusuya düşüldüklerinde ateş altında ilerleme ve teröristlere karşılık vermeleri öğretilen kursiyerler, birbirlerine destek olarak pusudan kurtulmayı öğreniyor. Eğitimlerde her gün 150 civarında mermi kullanan kursiyerler, dağcılık malzemeleriyle kaya ve mağaralara tırmanmayı da öğreniyor.

Kursiyerlere zırhlı araçları kullanma, araçlarla konvoy halinde ilerleme, pusuya düşüldüklerinde alandan çıkma ve teröristlere en hızlı şekilde karşılık vermeleri de öğretiliyor. Son dönemde çatışmaların genellikle sokaklarda gerçekleşmesi ve tuzaklamalar nedeniyle eğitimlerde bu konulara yoğunlaşılıyor. Özel harekat polis adaylarına sokaklarda, binaların arasında zayiat vermeden ilerleyebilme, evlerde arama yapma teknikleri öğretiliyor.

Çalışmalarını kar ya da sağanak altında bile aksatmayan özel harekat polis adaylarına helikopterle çatışma alanına intikal, helikopterden halatla inme ve tırmanma eğitimleri de veriliyor.

BAŞARISIZ BULUNAN KURSTAN AYRILIYOR

Her ay seviye belirleme sınavına tabi tutulan kursiyerlerden spor ve atış gibi tüm alanlarda 100 üzerinden en az 75 puan almaları bekleniyor.

Herhangi bir alanda 2 kez üst üste 75 puanın altında kalan veya değerlendirme sonucunda yeterli bulunmayan kursiyer, ilişiği kesilerek eski görev yerine gönderiliyor. 600'e yakın kursiyerle başlayan ve son haftasına girilen kursta gerek zorluklarına dayanamayıp kendi isteğiyle bırakanlar gerekse yeterli görülmeyip elenenlerle özel harekatçı adaylarının sayısı 400'ün altına düştü.

Kursların başarıyla tamamlanma oranı ise genel itibarıyla yüzde 60 olarak gerçekleşiyor.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=