Lütfen bekleyin..

Üst düzey güvenlik yetkililerine suikast

İç savaşın şiddetlenerek devam ettiği Yemen'de, faili meçhul cinayetlere yenileri eklenmeye devam ediyor. Ülkede bugün 3 ayrı yerde üst düzey yetkililere ve güvenlik mensuplarına saldırı düzenlendi.

Saldırılar sonucu toplamda 9 kişi öldü, 10 kişi ise yaralandı.

Yemen'in geçici başkenti Aden'in Emniyet Müdürü Şelal Şai'nin evine bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Bomba yüklü aracın Şai'nin evinin giriş kapısına 40 metre uzaklıkta patlatıldığı aktarıldı.

Şai'nin yara almadan kurtulduğu saldırıda, korumalardan 7'sinin öldüğü, 10'unun ise yaralandığı bildirildi. Yemen'in güney şehri el-Beyda'da ise İl Emniyet Müdürü Adil el-Esbahi'nin, arabasına yerleştirilen bombanın Ed-Diffeh ilçesinde seyir halindeyken infilak etmesi sonucu hayatını kaybettiği aktarıldı.

Başkent Sana'da da Husilerin kontrolü altındaki özel güvenlik kuvvetleri üst düzey yetkilisi Albay Muhammed Radman'a kimliği belirsiz kişilerce ateş açıldı. Radman, Sana'nın kuzeydoğusundaki en-Nasr kavşağında aracıyla ilerlerken motosikletli silahlı iki kişinin açtığı ateşte hayatını kaybetti.

Öte yandan, Yemen'de daha önce de birçok önemli isme suikast düzenlenmişti. Eski Aden Valisi Cafer Muhammed Said, aracına yerleştirilen bombanın infilak etmesi sonucunda hayatını kaybetmişti.

Olayı IŞİD terör örgütü üstlenmişti. Ayrıca, Güney Yemen Hareketi ve Halk Direniş Güçleri'nin en önemli isimlerinden Ahmet el-İdrisi uğradığı silahlı saldırıda yaşamını yitirmişti.

Yakın zamanda Aden ve Lahc şehirlerinin valilerine de suikast girişiminde bulunulmuştu. Valiler saldırıdan yara almadan kurtulmuştu. Son olarak ise önceki günlerde istihbarat servisindeki üst düzey görevlilerden Albay Ali Salih el-Nakhebi, uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=