Lütfen bekleyin..

Suudi Arabistan, İran'a uçak seferlerini durdurdu

Suudi Arabistan dediğini yaptı, İran'a uçak seferlerini iki yönlü durdurdu. Aslında bu kavganın geçmişi var. İşte İran ve Suudi Arabistan'ın gerilim dolu ilişkilerinin tarihi.

Suudi Arabistan yönetiminin 2 Ocak'ta aralarında Suudi Arabistan vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişiyi idam etmesi ve bunun üzerine Tahran'daki Suudi arabistan Büyükelçiliği'nin ateşe verilmesi, onlarca yıldır inişli çıkışlı süren iki ülke ilişkilerinde gerilimi artırdı.

Suudi Arabistan, "İran'la ticari ilişkileri durdurma kararı aldık. Vatandaşlarımızın İran'a gitmesini yasaklıyoruz. Hava trafiğini de askıya alacağız." dedi. Suudi Arabistan'ın İran'a uçak seferlerini iki yönlü durdurduğu bildirildi.

SİVİL HAVACILIK KURUMU AÇIKLADI

Suudi Arabistan Sivil Havacılık Genel Kurumunca sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yapılan açıklamada, " İran ile diplomatik ilişkilerin kesildiğinin ilan edilmesinin ardından Sivil Havacılık Genel Kurumu, İran'a yapılacak tüm seferlerin iki yönlü durdurulmasına karar verdi" ifadesi kullanıldı.

KOORDİNASYON İÇERİSİNDE ADIMLAR ATILACAK

Açıklamada, daha önce rezervasyon yapmış yolcuların mağdur olmaması için yolcularla koordinasyon içinde gerekli adımların atılacağı belirtildi.

Şii din adamı Ayetullah Nemr'in Suudi Arabistan tarafından idam edilmesine tepki olarak, Tahran'daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği önünde protesto için toplanan göstericiler, elçilik binasına saldırmıştı.

KRİZ İDAMLARLA BAŞLADI

Suudi Arabistan yönetimi, cumartesi aralarında Suudi vatandaşı Şii din adamı Ayetullah Nemr Bakır en-Nemr'in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuş, İran'ın idamlara tepki göstermesinin ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası göstericilerce ateşe verilmişti. Suudi Arabistan yönetimi de büyükelçilik ve konsolosluk binalarına yönelik saldırıların ardından İran ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini ve İranlı görevlilerin ülkeyi terk etmesi için 48 saat süre tanındığını açıklamıştı.

Sondakika
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=