Lütfen bekleyin..

Fed 10 yıl sonra ilk kez faiz artırdı!

ABD Merkez Bankası (FED), 10 yıl sonra faiz artışına gitti. FED, faizi 0.25-0.50'ye yükseltti. FED'in 2016 yılında da ılımlı faiz artışına devam edeceği bekleniyor.

ABD Merkez Bankası FED, tüm dünyanın nefesini tutarak beklediği faiz kararını açıkladı. FED, yaklaşık on yıl sonra faizleri 0,25 puan artırdı. Beklentiler de faizlerin 0,25 puan artırılması yönündeydi.

ARTIŞA KESİN GÖZÜYLE BAKILIYORDU

ABD Merkez Bankası FED'in, ülkede konut kredilerinin etkisiyle başlayan 2008 ekonomik kriz sonrası ekonomiye destek olmak için başlattığı ve sıfır seviyesine kadar indirdiği faizleri bugün artırmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu.

Fed Başkanı Janet Yellen de, aralık ayı başında yaptığı konuşmada FOMC Ekim ayı toplantısından beri ekonomik verilerin iyiye gittiğini belirterek, Aralık'ta faiz artışı ihtimalinin yüksek olduğunu ifade etmişti.

FAİZ ARTIŞININ NE HIZDA DEVAM EDECEĞİ MERAK KONUSU

Analist ve piyasa oyuncuları bugünkü karardan daha çok faiz artışlarının önümüzdeki dönemde ne hızda devam edeceğine odaklanacak.

DOLAR NASIL TEPKİ VERDİ?

Öte yanda beklentiler dahilinde gelen faiz artırımı sonrasında dolar uluslararası piyasalarda TL karşısında 2,92 seviyesinin altına geriledi.

"BİR DÖNEM KAPANDI"

Hürriyet'e açıklamalarda bulunan Uğur Gürses de faiz artırımı ile ilgili görüşlerini şu sözlerle anlattı:

"Beklenen bir şeydi, bir dönem kapandı. Bundan sonraki faizin patikası merak ediliyordu. Görünen o ki; FED, 2016'da dört ayrı aşamada, 25 baz puanlık artış yapacak. Muhtemelen 2016 sonunda faizler 1,5 seviyesine çıkabilir. ABD yine ekonomik verileri takip edecek. Türkiye nasıl bir tepki verir, onu şimdiden kestirmek güç ama dolarda bir yükseliş olacak"

KARAR GELECEK İÇİN NE ANLAMA GELİYOR?

FED'in eski ekonomistlerinden olan Erkin Şahinöz ise kararın ardından şu ifadeleri kullandı:

"On yıl sonra ilk kez gelen bir artırım. FED'in toplantı bildirisinin beklendiği kadar güvercin olmadığı görüldü. Bir sonraki faiz artırımı konusunda herhangi bir takvim vermediler. Bundan sonraki faiz artırımlarında ekonomik verilere bakarak devam edecekler. Burada en önemlisi, bekledikleri faiz düzeyinde bir değişikliğe gidilmedi. Önümüzdeki yıl faizlerin ulaşacağı yerle ilgili beklentilerini aşağı indirmemişler, bu da piyasanın seveceği bir durum değil. 2016 sonunda FED faizinin yüzde 1,4, 2017 sonunda yüzde 2,4 olması bekleniyor. Bu da şu anlama geliyor; 2016'da iki toplantıda bir faiz artırımı gündemde gibi görünüyor. Piyasalar üzerinde çok dramatik bir etki beklenmemeli. Önümüzdeki birkaç gün piyasaların sindirme süreci bitene kadar çalkantılı süreç devam edecek"

FED BAŞKANI: ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMDE ILIMLI FAİZ ARTIRIMI OLACAK

ABD Merkez Bankası'nın faizi artırmasının ardından Başkan Janet Yellen de basın toplantısı düzenledi. Jellen toplantıda özetle şu ifadelere değindi:

"Fed kararı olağanüstü bir dönemin sona ermesini temsil ediyor. Faizlerin normalleşmesi muhtemelen kademeli olacak. Önümüzdeki dönemde ılımlı faiz artırımları uygun olacaktır.
Gelecekteki adımlar ekonominin nasıl geliştiğine bağlı olacak."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=