Lütfen bekleyin..

Polisi ve Askeri Şehit eden IŞİD'liler takas mı edildi?

Şehit babası isyan etti: IŞİD militanı neden mahkemeye getirilmiyor?

1 polis ve 1 askeri katleden IŞİD militanlarının mahkemeye getirilmemesine şehit babası isyan etti: “2 senedir gelişme yok. Sincan'da yattıklarından kuşkuluyuz"

Niğde'de 1 astsubay ve 1 polisin şehit edildiği terör saldırısının üzerinden 21 ay geçti.

4'ü tutuklu 11 sanığın yargılandığı davada 3 IŞİD militanının duruşmalara getirilmemesine şehit polis Adem Çoban'ın babası Mevlüt Çoban (66) tepki gösterdi.

Sincan Cezaevi'nde olduğu söylenen sanıkların kendilerine gösterilmemesine isyan eden acılı baba, “Dördüncü duruşma yapıldı, halen ortada yoklar. Son duruşmada görüntü de kalmadı. Bizi atlatıyorlar. Burada yattıklarından kuşkuluyuz. Muhakkak takas oldu.” dedi.

Terör örgütü IŞİD, adını Türkiye'de ilk kez Niğde'nin Ulukışla ilçesindeki saldırıyla duyurdu. 20 Mart 2014'te yol kontrolü sırasında önce Jandarma Üstçavuş Adil Kozanoğlu ve polis memuru Adem Çoban'ı şehit eden teröristler, ardından gasp ettikleri kamyonun şoförü Turan Yaşar'ı öldürmüştü. Saldırıya ilişkin 4'ü tutuklu 11 sanığın yargılanmasına Niğde Ağır Ceza mahkemesi'nde başlanmıştı. Ancak şehitlerin aileleri, 3 IŞİD militanının duruşmaya getirilmemesine tepki gösteriyor.

Şehit Adem Çoban'ın babası Mevlüt Çoban (66) da, teröristlerin takas edilmesinden duyduğu endişeyi dile getiriyor. Çoban, şöyle konuşuyor: “İki kravatlı delikanlı, ben polis belledim, geldiler. Bana ‘Amca senin çocuğun (failleri) takas olacak, ne diyorsun?' dediler. Ben de ‘Böyle bir şey olmaz. Benim evladım değil, sizin evladınız olsa siz ne yaparsınız?' dedim. O devletin adamıymış. Takas yapacaklarmış bizden şey (onay) yaparlarmış. Belki de takas oldu, bilmiyoruz. Adamlar, dördüncü mahkeme oldu, bir günden bir güne gelmedi. Ankara Sincan Cezaevi'ndeler, diyorlar. Orada olduklarını da bilmiyoruz. Kuşkuluyuz. Astsubayın babası da kuşkulu. Muhakkak takas oldu; bu kanaatteyiz. Yargılanmalarını, adamları mahkemeye getirmelerini bekliyoruz. Ama dört tane mahkeme olmuş, gelmemişler şimdi mi gelecek? Mümkün değil. Burada yattıklarından kuşkuluyuz. İnşallah adalet yerini bulur; ama zannetmiyoruz.”

‘HÜKÜMETİN NEYİNE GÜVENECEN'

Konuşması sırasında “Cenab-ı Allah'a güveniyoruz, hükümete güveniyoruz. Elimizden ne gelir ki!” diyen eşi Zeynep Çoban'ın (63) bu görüşlerini kabul etmeyen Mevlüt Çoban, şöyle devam ediyor: “Hükümetin neyine güvenecen. 2, 3 sene daha yatsın direkt bırakırlar. Her mahkemede hakim, savcı değişiyor. Bize (sanıkları) göstermediler. ‘Yayın kesildi' diyorlar. Yayın kesilir mi? Böyle bir adalet olmaz. ‘İnceleyeceğim' diyor, dört ay ileriye atılıyor. 2 sene oldu; yargılanmadılar mı?”

Konuşmaktan çekinen acılı anne Zeynep Çoban ise, “Yanlış bir şey derim de suçlanırım diye korkuyorum.” ifadelerini kullanıyor.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=