Lütfen bekleyin..

Bahçeli'nin işaret ettiği Sinan Oğan ve Meral Akşener'den açıklama var

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli parti içinde tüzük kongresi toplanmasını isteyen ve Genel Başkan adayı olacağını açıklayan isimleri eleştirdi. Partisinin grup toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan MHP Genel Başkanı, isim vermeden Meral Akşener’i suçladı.

“Bunların içerisinde birisi vardır ki, gelecekte hep beraber göreceksiniz. Fethullah Gülen hareketinin siyasi figürü olarak MHP’de görevlendirilme meselesidir. Bu da ne ona ne de bir başkasına fayda getirmez. Herkes aklını başına alsın.”

Bu sözler ile hem Fethullah Gülen Cemaat’ini MHP’de genel başkanlık yarışına müdahil olmakla suçlayan Bahçeli isim vermedi ancak Al Jazeera’nin ulaştığı kendisine yakın isimler, MHP Genel Başkanı’na yakın isimler hedefteki ismin Meral Akşener olduğunu söyledi. Bahçeli’ye yakın kaynaklar, “Devlet bey elinde belge, bilgi olmadan konuşmaz. Bir şey söylüyorsa bir dayanağı vardır.” diye konuştu.

Oğan’a da tepki

Bahçeli’nin tepki gösterdiği bir diğer isim ise Sinan Oğan oldu. Bahçeli yine isim vermeden Oğan’ın hukuki olarak aday olmasının mümkün olmadığını söyledi.

“ Bunlardan bir tanesinin zaten aday olma imkanı yoktur. Çünkü ihraç edilmiştir. Davası Yargıtay’dadır. Yargıtay sonuçlanıncaya kadar üyelik özelliği taşımamaktadır.”

7 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı gösterilmeyen Oğan, seçimlerin hemen ardından partiden ihraç edilmişti. Ancak Oğan, bu karara Asliye Hukuk Mahkemesi'nde itiraz etmiş, itirazı kabul eden mahkeme parti üyeliğine dönüşün yolunu açmıştı. Oğan, bu kararı Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na götürerek, partiye iadesini istedi, Başsavcılık da MHP'ye yazı göndererek kararın 5 gün içinde uygulanmasını istedi.

Ancak MHP yönetimi, Asliye Hukuk Mahkemesi'ne giderek karara itiraz etti. Mahkeme, temyiz yolunun açık olmadığına karar verince, MHP yönetimi bu kez de, "temyiz yolunun kapalı olması" kararını Yargıtay'a taşıyarak itirazda bulundu. Dosya yüksek mahkemenin önünde ve birkaç gün içinde kararın belli olması bekleniyor.

OĞAN VE AKŞENER'DEN AÇIKLAMA VAR

Meral Akşener Odatv'ye özel yaptığı açıklamada Bahçeli'nin açıklamalarına dair şunları söyledi:

“Eğer Devlet Bahçeli beni kastettiyse yadırgadım. Herkes bilir ki; hiçbir Cemaat, tekke ve grupla ilişkim olmaz veya irademi 3. kişilere teslim etmem. Zaten Cemaat diye bir şey kalmadı, dağıldı. Ömrümde ilk kez 1997’de Tansu Çiller’in görevlendirmesiyle, Tansu Çiller'le birlikte devlet görevi gereği Amerika’ya gittim. Ondan sonra bırakın Pensilvanya’yı, Washington’a da New York’a da gitmedim.”

Sinan Oğan twitter'dan yaptığı açıklamada "Bizim için sarfedilen "Davası Yargıtay'da, üyeliği henüz gerçekleşmedi' sözleri doğru değildir. Müracaat şeklen yapılmıştır. Biz üyeyiz" dedi.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=