Lütfen bekleyin..

Mali'de rehine krizi bitti! Çok sayıda ölü var...

Mali'nin başkenti Bamako'da yaşanan lüks oteldeki rehine krizi Fransız ve ABD'li özel kuvvetlerin desteğiyle yapılan operasyonla bitti. BM otelde 27 ceset olduğunu duyurdu.

Mali'nin başkenti Bamako'da El Kaide bağlantılı El Murabitun örgütü, Radisson Otel'e saldırı düzenledi. 170 kişiyi rehin alan saldırganlara, Fransız ve ABD'li özel kuvvetlerin desteğiyle operasyon düzenlendi. Mali Güvenlik Bakanı, rehine krizinin sona erdiğini ve 18 can kaybı olduğunu, 20'ye yakın kişinin yaralandığını açıkladı. BM ise otelde 27 ceset tespit edildiğini açıkladı.

2 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ, SALDIRGANLAR HALA OTELDE

Yetkililer, en az 2 teröristin öldürüldüğünü belirtti. Mali İçişleri Bakanı Salif Traore, basına yaptığı açıklamada, rehine kalmadığını ancak saldırganların hala otelde bulunduğunu bildirdi. Otelin üst katlarına kaçan saldırganların etkisiz hale getirilmeye çalışıldığı öğrendi.

BM 27 CESET TESPİT ETTİ

BM barış gücü askerleri, oteldeki iki katta 27 cansız beden saydıklarını belirtti. Saldırıda ölenler arasında, toplantı için Mali'de olan Belçikalı yerel hükümet yetkilisi Geoffrey Dieudonne'nin de olduğu açıklandı. Anadolu Ajansı, saldırıda 20 kişinin de yaralandığını bildirdi.

TÜRK REHİNELER DE KURTULDU

Dışişleri Bakanlığı, olayda rehin alınan 7 THY personelinin tamamının kurtarıldığını açıkladı. THY personelinden kaptan pilot İsmail Yerli, ikinci pilot Sadık Murat Arat, THY istasyon şefi Mehmet Atmaca, kabin memurları Şerife Taşcı Kabacık, Lütfiye Deniz Kıvrak ve kabin amiri Murat Gündüz ile steward Eray Sevim kurtarıldı.

SALDIRIYI ÜSTLENEN ÖRGÜT

Reuters'ın haberine göre, saldırıyı El Kaide bağlantılı El Murabitun örgütü üstlendi. Mayıs 2015'te terör örgütü IŞİD'e biat eden örgüt, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, saldırıyı kendilerinin düzenlediğini duyurdu.

THY ÖZEL UÇAK GÖNDERDİ

Rehin kalan THY ekibini ve yolcuları almak için İstanbul'dan Bamako'ya gitmek üzere bir uçak hazırlandı. Özel sefer sayısı TK-5880 olan uçak Mali'ye hareket edecek.

"10 SALDIRGAN" İDDİASI

Reuters'a bilgi veren üst düzey bir güvenlik kaynağı, otelde yaklaşık 10 saldırgan olduğunun tahmin edildiğini belirtmişti. Ajansa konuşan güvenlik kaynakları, "Kuran'dan ayetler okuyabilen rehinelerin serbest bırakıldığını" iddia etti.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=