Lütfen bekleyin..

"Erdoğan, Çözüm Sürecinde Sorumluluğu Güvenlik Güçlerine Yıkmaya Çalışıyor"

MHP'li Oktay Vural'ın geçtiğimiz gün yaptığı "İktidarın, Çözüm Süreci boyunca operasyon izni vermediği asker ve polisi suçlamaya kalktığı" yönündeki tespiti gündem oldu.

Hurriyet Gazetesi Yazarı Mehmet Yılmaz da 'Vesayet altında mıydınız?' başlıklı yazısında Erdoğan'ın konuşmasındaki bir ayrıntıya yer verdi.

Yılmaz, Erdoğan'ın hükümete yakın bir televizyon kanalında söylediği, "Güvenlik güçlerimiz herhangi bir çatışmaya girmeyelim' dediler" diyerek sorumluluğu güvenlik güçlerine atmaya çalıştığını iddia etti.

İşte Mehmet Yılmaz'ın Hürriyet'tekiyazısındaki o bölüm:

Vesayet altında mıydınız?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çözüm sürecinin PKK tarafından silah depolamak amacıyla değerlendirildiğini ve çok ciddi silah stoklandığını açıkladı.

Bu yeni bir bilgi değil.

PKK'nın saldırılarının artmaya başladığı günlerde de bu bilgi yandaş medyaya servis edilmişti.

Cumhurbaşkanı bu açıklamasını havuz televizyonuna yaparken şunu da söyledi:

"Burada, bu süreç içerisinde, güvenlik güçlerimiz tabii 'Herhangi bir çatışmaya, şuna buna girmeyelim' dediler ama daha sonra anladık ki bu süreç içerisinde bunlar, bunu yaptılar."

SORUMLULUĞU GÜVENLİK GÜÇLERİNE Mİ YIKIYORLAR

Cumhurbaşkanı'nın bu sözlerinden şunu anlıyorum: Barış süreci boyunca, PKK'nın eylemlerine, silah depolamasına, adam devşirmesine engel olunmamış, çünkü "güvenlik güçleri" böyle bir karar almışlar!

Cumhurbaşkanı o tarihte Başbakan idi ve bildiğimiz kadarıyla bu emir "siyasi bir emir" olarak güvenlik güçlerine verilmişti.

Şimdi terör eylemlerinin ulaştığı boyut karşısında Cumhurbaşkanı sorumluluğu "güvenlik güçlerine" yıkmaya çalışıyor.

Yaptığı hatanın siyasi sorumluluğundan kurtulmak istiyor.

Ama bunu yaparken de sanki siyasi irade üzerinde bir "güvenlik gücü" vesayeti varmış ve o da bunu kabul etmiş gibi bir duruma düşüyor.

Hani AKP iktidarında her türlü vesayet siyaset kurumunun üzerinden kalkmıştı?
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=