Lütfen bekleyin..

PKK'lılar hain saldırıda 10 bine yakın mermi sıkmış

16 şehit verdiğimiz Dağlıca'daki saldırıda teröristlerin 10 bine yakın mermi sıktıkları ifade ediliyor. Askerlerden bazıları araçtan çıktıktan sonra açılan ateşle şehit olmuş.

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinin Dağlıca kesiminde dün PKK'lılarca düzenlenen saldırıda şehit olan 16 askerin cenazeleri helikopterle Van'a getirildi.

Cenazeler Van Asker Hastanesi'ne kaldırıldı. Saldırıda şehit olan 16 askerin evlerine de acı haberler ulaşmaya başladı.

Şehit ailelerinin baba ocaklarında gözyaşı, ilçelerde, mahallelerde yas var. PKK tarafından gerçekleştirilen hain saldırının detayları yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı.

İHBAR SONRASI PUSU

4 Eylül'den bu yana güvenlik güçlerinin yoğun operasyonlar yaptığı ve 35 teröristi etkisiz hale getirdiği bölgede zaten yoğun güvenlik önlemleri alınmış durumdaydı.

PKK'nın son dönemde sürekli yola el yapımı patlayıcı (EYP) döşeyerek saldırılarını gerçekleştirmesi nedeniyle, güvenlik kuvvetleri özellikle bu konudaki ihbarları sıcağı sıcağına değerlendiriyordu.

Önceki gün 14.55 sıralarında da Dağlıca Gürkavak byola patlayıcı yerleştirildiği ihbarı geldi. Bunun üzerine Dağlıca'daki taburdan Mayın-El Yapımı Patlayıcı Timi (METİ) bölgeye hemen intikal etti.

DAĞLIK KESİMDEN ATEŞ EDİLDİ

PKK'nın "3 aşamalı pusu" planının ilk ayağı ihbar ve METİ timinin bölgeye gelmesiyle gerçekleşti. Geldiği bölgede 3 EYP bulan METİ timinin 3. patlayıcıyı imha ettiği sırada dağlık kesimden askerlerin üzerine ateş açıldı.

METİ timi bölgeye gelirken patlayıcı kullanmayan teröristlerin bu atışı sonrasında timdeki bir uzman çavuş hafif yaralandı. Tim saldırıya uğradığını hemen tabura bildirdi. Bunun üzerine Dağlıca Tabur Komutanı Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan'ın komutasındaki 9 asker, taktik tekerlekli zırhlı araçla olay yerine intikal etti.

YARBAY'IN AKLI UZMAN ÇAVUŞTAYDI

Bu aracın 15.00-15.30 sıralarında bölgeye geçeceği sırada teröristler yola döşedikleri patlayıcıyı patlattı ve Çelikcan ile 8 asker şehit oldu. Yarbay Çelikcan'ın, kendi birliğindeki uzman çavuşun yaralı olduğunu öğrenmesinin de etkisiyle çok hızlı hareket ettiği ve askerleri kurtarmak için zırhlı araçla giderken şehit düştüğü ifade edildi.

Bordo bereli Çelikcan, kıta görevini de bölgede yapmış bir subay. Harp Akademisi'ni kazanıp kurmay olduktan sonra bölgeye bu kez tabur komutanı olarak atanmış.

Bunun üzerine bölgeye Kobra tipi helikopterler sevk edilirken, Kamışlı'dan da bir askeri tim daha yola çıkartıldı. 7 kişilik METİ timinin amacı bölgeyi temizlemekti. Ancak bu METİ timinin geçişi sırasında da ikinci kez mayın patlatıldı ve 7 asker de 17.30 sıralarında zırhlı araçta şehit düştü.

UYUYAN MAYIN

Olayın yaşandığı bölgede teröristlerin neredeyse 100'er metre arayla EYP döşedikleri böylece anlaşıldı. Askerin "uyuyan mayın" olarak nitelediği patlayıcıların üzerine asfalt dökülmesi nedeniyle fark edilmesinin neredeyse imkansız olduğu, daha önceden yerleştirilen mayınları uzaktan kumandayla patlatan örgütün, TSK'nın jammer kullanması nedeniyle cep telefonu yerine artık mayınları yol kenarlarından kablolama yaparak patlattığı kaydedildi.

Her iki EYP saldırısı da bu yöntemle gerçekleştirildi. Zırhlı araçları hedef alan her bir EYP'nin 700-800 kilogramlık tahrip gücü çok yüksek patlayıcılar olduğu da belirtiliyor.

10 BİN MERMİ

Benzer saldırılardan sonra patlamanın ardından hemen kaçan teröristlerin planı bu kez farklıydı. Kuzey ve güney bölgelerde belli noktalara iki taraflı olarak konuşlanan teröristlerin müdahale için gelen kara ve hava unsurlarına ateş açtıkları, ağır silahlarla yapılan saldırılarda 10 bine yakın mermi sıktıkları ifade ediliyor. Kesin olmamakla birlikte şehit düşen 16 askerden bazılarının, patlamadan yaralı kurtulmuş olabilecekleri ve araçtan çıktıktan sonra açılan ateşle yaşamlarını yitirmiş olabilecekleri üzerinde duruluyor. İkinci timin de saldırıya uğramasının ardından, bir yüzbaşı komutasındaki tank birliği bölgeye sevk edildi.

100'Ü AŞKIN TERÖRİST

Bu birliğe de roketatarla saldırıda bulunuldu ve birlikteki 5 asker bu saldırıda yaralandı.

Teröristlerin sayısının 100'ü aştığı ve çok hazırlıklı olduğu kaydedilirken bölgeye olay anından itibaren Yüksekova ve Dağlıca'dan birlikler sevk edildi.

Neredeyse 1 metrelik bile görüş mesafesinin bulunmadığı, yoğun sis ve yağışın söz konusu olduğu bölgeye zor koşullara rağmen gece yarısı helikopterlerle indirilen 8 ayrı Jandarma Özel Harekât (JÖH) timi emniyeti sağladıktan sonra, Özel Kuvvetler'e ait 40'ar kişilik iki tabur asker de sevk edildi.

Havadan ve karadan yürütülen operasyonlarda saldırıyı düzenleyen terörist gruptan dün akşam üzeri itibariyle 50'yi aşkın PKK'lının etkisiz hale getirildiği ifade ediliyor. (Kaynak: Milliyet)
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=