Lütfen bekleyin..

Davutoğlu'ndan "IŞİD'e operasyon" açıklaması

Danıştayı'ı ziyaretinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD'e hava operasyonuyla ilgili ayrıntılar verdi. Davutoğlu'na, "Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, ABD ile uzlaşma sağlandığını söyledi.

Güvenli bölge, uçuşa yasak bölge kapsamında İncirlik Üssü açıldı mı? Türkiye uçakları Suriye sınırını ihlâl etti mi, etmeden mi bombalama yaptı?" soruları soruldu.

Davutoğlu'nun açıklamaları şöyle oldu:

"Türkiye’nin ne kadar kritik bir süreçten geçtiği hepimizce malûm. Çevre ülkelerin çoğunda kamu düzeni sarsılmış, terör örgütünün baskıları altında son derece kaotik bir dönem yaşanıyor. Güvenlik boşlukları sınırlarımızı etkiliyor. Türkiye bir taraftan kendi güvenliğini tahkim etmek, diğer taraftan çevre ülkelerle güvenliği sağlayıp özgürlükçü demokrasiyi oluşturmak zorunda. Çevredeki ülkelerin çoğunda seçim yapmayı bırakın, günlük hayatı bile sürdürmek mümkün değil. Ama Türkiye sadece bölgenin değil dünyanın en güçlü demokrasilerinden biri olduğunu ortaya koydu."

"Üçlü kıskaç terör saldırılarıyla karşı karşıya kaldı"

"Türkiye yeni bir döneme hazırlanırken, milletimizin beklentileri doğrultusunda adımlar atarak, Türkiye’nin daha güçlü şekilde geleceğe hazırlanmasını sağlarken, üçlü bir kıskaç terör saldırılarıyla karşı karşıya kaldı. Bir taraftan 2013 Ekim ayında terör örgütü ilân ettiğimiz ve her aşamada da Suriye’deki yıkıcı ve tahrip edici özelliği dışında İslam dünyasında oluşturduğu kötü algı dolayısıyla açıktan tehdit olarak gördüğümüz DEAŞ’ın saldırıları... Diğer taraftan Suruç’taki intihar saldırısı ve dün itibariyle de sınırımızdaki saldırı. DEAŞ tehdidi açıkça gündemde."

"PKK’nın ve IŞİD’in terör eylemleri arasında paralellik var"

"Bununla ilgili planlamalar yaparken, PKK’nın birçok ilde araç yakmaları dışında Adıyaman’da bir askerimizi şehit etmesi, Ceylanpınar’da iki polisimizi şehit etmesi ve bunu küstahça, alçakça üstlenmesi ve arkasından da Diyarbakır’da bir polisimizi şehit etmesi. Burada PKK’nın ve IŞİD’in terör eylemleri arasında neredeyse paralellik var."

"Türkiye’yi hedef aldılar"

"Yüzlerine maske takmaya devam eden DHKP-C ve bağlantılı örgütlerin sahneye çıktığını da görüyoruz. Türkiye’de demokrasi kökleşmiş, temsil kabiliyeti olağanüstü yüzde 95’e çıkmış bir Meclis tablosu varken teröre tevessül edilmesi hem tesadüf değil hem de tehdittir. Bu çerçevede Suruç saldırısı olduğu gün hatırlarsanız açıklamamda şunu söylemiştim; bu saldırın hedefi Türkiye’dir. Şu anki değerlendirmemiz de aynı değerlendirmedir. DEAŞ’ın saldırıları da, PKK’nın saldırıları da, DHKPC’nin saldırıları da Türkiye’yi hedef almıştır."

"Noktasal değil kapsamlı süreç"

"Bunun karşısında bizim atıl durmamız beklenemez. Dün güvenlik toplantısıyla, ilgili güvenlik birimlerimizi bir araya getirdik ve alınacak tedbirleri bir araya getirdik. Bugün başlatılan operasyonlar noktasal operasyonlar değil bu bir süreçtir. Nasıl ki terör örgütleri arka arkaya ülkenin huzurunu bozacak şekilde eylemlerini sürdürüyorsa, bizim için de bugünden itibaren teröre karşı yürüteceğimiz süreç geniş kapsamlı bir süreçtir. Sadece bir günle, bir bölgeyle münhasır değildir. Alınacak tedbirleri tek tek gözden geçirdik. İl bazında, örgüt bazında değerlendirmeler yaptık. Başta TSK, MİT Müsteşarımız olmak üzere güvenlikle ilgili birimlerimiz, en detay şekilde talimatlandırıldı."

"Cumhurbaşkanımızı aradım"

"Alacağımız tedbirler konusunda yaptığımız çalışmalardan sonra, toplantının bitişine müteakip, Cumhurbaşkanımızı da arayarak atacağımız adımları arz ettim. Cumhurbaşkanımız İstanbul’da olduğu için ikili görüşme imkanımız olmamıştı. Yarın görüşmemizi İstanbul’da gerçekleştireceğiz."

"Talimat açık ve net"

"Bu sabah itibariyle Silahlı Kuvvetlerimiz, Suriye sınırında Türkiye’yi tehdit etme potansiyeli taşıyan DEAŞ hedeflerini, yüzde yüz isabetle, tam bir başarıyla ortadan kaldırmıştır. Sabahleyin Genelkurmay Başkanımızdan bilgiler aldım, biraz sonra da Başbakanlık kriz masası ki, Suruç’taki gelişme üzerine oluşturmuştuk. Kriz masasına giderek oradan da detaylı bilgiler alacağım. Şu an itibariyle kim sınırımıza tehdit oluşturursa, talimat çok açık ve nettir. TSK’yı yetkilendirdik. Kim tehdit oluşturacak mahiyetle yaklaşırsa, ikinci bir emre gerek olmaksızın karşılık verilecek."

"En ufak hareketliliğe en şiddetli tepki"

"Bir astsubayımızı şehit verdik, şehit olan askerlerimize, polisimize rahmet diliyorum. Ama o askerlerimizin ve polislerimizin de katilleri mutlak suretle cezalandırılacaktır. DEAŞ’a dönük operasyon hedefine ulaşmıştır ve durmayacaktır. Her an Suriye’nin üzerinde ve sınıra yakın bölgeleri gözetliyoruz. En ufak hareketlilik karşısında en şiddetli tepki gösterilecektir."

"ABD ile müzakerelerle ilgisi yok"

"Burada açık suretle ifade edeyim: Bizim kimseyle bizim bu anlamda savaşa
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=