Lütfen bekleyin..

Hüseyin Çelik'ten tarihi özeleştiri

video: Çelik geçtiğimiz günlerde de 3 dönem kuralını eleştirmişti

Ahmet Davutoğlu’nun AKP Genel Başkanlığı’na getirilmesinin ardından, Genel Başkan Danışmanlığı sıfatıyla “kızağa çekilen” partinin ağır toplarından Hüseyin Çelik tarihi açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim mitinglerinden, CHP ile koalisyona kadar birçok konuda açıklamalarda bulunan Hüseyin Çelik tarihi özeleştirilerde bulundu.

İşte Hürriyet’ten Cansu Çamlıbel’e konuyan Çelik’in açıklamalardından öne çıkan bölümler…

CHP İLE KOALİSYON OLUR MU?

Çelik bu soruya “Şu anda CHP ile daha ileri bir noktadayız denebilir. Böyle bir şey gerçekleşirse bu 390 milletvekili eder ve yüzde 66’lık bir çoğunluğa dayanır. Bence iyi bir koalisyon protokolüyle bu iş yürüyebilir.” dedi. Parti tabanının MHP’ye daha yakın durduğunu hatırlatan Çelik “Ben şahsen AK Parti-CHP koalisyonunun hep daha sürdürülebilir olacağını düşünenlerdenim.

Gerekçem de şudur; tabanı birbirine yakın siyasi partilerin anlaşması çok daha zordur. Aynı sektörde çalışan iki tüccar, hele hele de işyerleri yan yana ise, birbirlerine rakip olurlar. Ama biri tekstilci biri gıdacıysa aynı sıkıntılar yaşanmayabilir.

Ben hatta arkadaşlara espri yoluyla dedim ki ‘Aynı kıza âşık olan iki genç birbirini harap eder’. Nitekim bunun örneklerini de bizzat yaşadık. DYP-ANAP koalisyonunu, biliyorsunuz çok kısa sürdü, bir nisan yağmuru gibi geldi geçti.

Ama DYP ve SHP koalisyonu bazı sıkıntılara rağmen yürüdü. Bunu koalisyonlar çok iyidir anlamında söylemiyorum. Mümkün olsa tek parti hükümetinin ben yine Türkiye’nin derdine deva olacağını düşünüyorum.” dedi.

3 DÖNEMLİKLERLE İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYOR?

Çelik “AKP’nin son seçimdeki hataları ne oldu?” sorusuna ise “Listelerimizde isabetsizlikten söz edilen yerler var. Mesela biz listelerimizi gözden geçirebiliriz. Bu önemli faktörlerden biridir. Bazı teşkilatlarımızda bir rehavet de olabildi. Üç dönem kuralı bana göre yanlıştı ve bunu hep söyledim. İsmet Paşa mecliste 50 yıl kaldı.

Churchill 52 yıl kaldı. Bu bir tecrübe birikimidir, kurumsal hafızadır. Bu kural başta 2001’de tüzüğe konulurken de ben buna karşı çıkanlardandım.

Bu seleksiyon zaten kendi içinde oluyor. Nitekim bizim 3 dönemde 1031 milletvekilliği pozisyonumuz var, son olarak 3 döneme kalan 68 kişi idi. Tabii şartlar içinde olsa bu 68’in muhtemelen 38’i de elenecekti. Ama bu 30 kişi partinin adeta taşıyıcı kolonlarıdır.” dedi.

“ERDOĞAN’IN KOBANİ KONUŞMASI…”

Erdoğan’ın seçim öncesi yaptığı seçim mitinglerine de değinen Çelik “Mesela Sayın Cumhurbaşkanı 7 Ekim 2014’te Gaziantep Islahiye’de yaptığı konuşmada ‘Kobani düştü düşüyor’ dedi. Bunu Sayın Cumhurbaşkanı’nın memnuniyeti, temennisi olarak Kürt vatandaşlarımıza yansıttılar. Bu çok alçakça bir çarpıtmaydı.Bunu Kobani Kürtlerine düşmanlık olarak yansıttılar.” dedi.

“YÜZDE 4.5 OYUMUZ HDP’YE GİTTİ”

Tüm bunların HDP’ye yaradığını savunan Çelik “AK Parti’nin yüzde 4.5 oy oranı HDP’ye gitti. Bu, yüzde 9 demek.” dedi.

“CUMHURBAŞKANI’NIN YETKİLERİ ÇOK FAZLA”

Cumhurbaşkanlığı makamının yetki tartışmalarına da değinen Hüseyin Çelik “Sayın Cumhurbaşkanı halkın yüzde 52 oyuyla seçilmiştir. Cumhurbaşkanı’nın meşruiyetini zaten kimse tartışmıyor.

Ben bugüne kadar Sayın Erdoğan’ın ağzından ‘Ben anayasal sınırları aşarım taşarım’ gibi bir şey duymadım. Neticede yorum farkıdır. Hiç kimse, Cumhurbaşkanı da dahil, anayasa ve kanunların vermediği bir yetkiyi kullanamaz. Anayasa’nın 104. maddesinde cumhurbaşkanına verilen yetkiler bellidir.

Bana sorarsanız Sayın Erdoğan’ın şahsından soyutlayarak söylüyorum. Parlamenter demokratik sistemde bu yetkiler çok fazladır.

Sayın Gül cumhurbaşkanı olduğu dönemde de ben bunu söylemiştim. Bugünkü yetkiler Kenan Evren’e göre hazırlanan yetkilerdir, parlamenter demokratik sisteme uygun yetkiler değil.

Düşünebiliyor musunuz, bir bakan kendi danışmanını cumhurbaşkanının onayı olmadan seçemez. Kenan Evren’in darbeden sonra kendisi için hazırlattığı yetkiler duruyor. Bunları Tayyip Bey kendisi için icat etmiş değil. Ama bu Anayasa yürürlükte olduğu sürece Sayın Cumhurbaşkanı bu yetkileri kullanır.” diye konuştu.

“ERDOĞAN KONUŞTU AKP OY KAYBETTİ”

Erdoğan’ın toplu açılışlar adı altında yaptığı seçim mitinglerine de değinen Hüselin Çelik tarihi bir özeleştiride bulundu. Çelik “Sayın Cumhurbaşkanı yetkisini halktan alan bir kişi. Kimse Cumhurbaşkanı’na ‘Meydanlara inme, açılış yapma’ diyemez. Fakat o açılışların, o meydanlara inmenin AK Parti’ye oy isteme amacına yönelik olduğu algısı, bu propagandanın zemin bulması AK Parti’ye yaramamıştır. Bu zaten kamuoyu araştırmalarıyla ortaya çıkmış bir şey.” dedi.

Çelik, “Peki Cumhurbaşkanı Erdoğan bunun farkında mı?” şeklindeki soruya ise “Tabii ki farkındadır. Netice itibariyle bir anketi sadece bir-iki şirket yapsa örneklem iyi değil, tutarsızlık var derseniz.

Ama bir, iki, üç, beş bunu ortaya koyuyorsa başka. Eğer muhalefetin bütün meselesi buysa bu zaten geride kaldı. Siz herkesin AK Partililiğinden şüphe e
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=