Lütfen bekleyin..

Bahçeli'den "AKP ile koalisyon" sorusuna açıklama

"Beraber koalisyon kurup birbirimizi aldatmanın gereği yok diyeceğiz."

MHP lideri Bahçeli, Hürriyet Gazetesi’nden Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı görevlendirmenin ardından koalisyon görüşmeleri için kapısını çalacak olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’na ne söyleyeceğinin sorulması üzerine Bahçeli, “Bu zamana kadar ne söylediysek aynısını söyleyeceğiz. Diyeceğiz ki; çözüm süreci bir çözülme sürecidir ve hemen bitirilmelidir. 17/25 Aralık'ın üzerine sonuna kadar gidilmelidir. Recep Tayyip Erdoğan Saray'dan çıkıp Çankaya fanusunun içine girmelidir” dedi.

Koalisyon için AK Parti ile birlikteliklerinin olmadığını savunan Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizinle ‘çözüm süreci’ konusunda hiçbir birlikteliğimiz yok diyeceğiz. Ayrıca 17/25 Aralık konusu var diyeceğiz. Saray'dan Çankaya'ya taşınma konusu var diyeceğiz. Bunların haricinde çok konu var diyeceğiz. Ardından da ekleyeceğiz, Beraber koalisyon kurup birbirimizi aldatmanın gereği yok diyeceğiz. Koalisyon kurup birbirimizi karakol amiri gibi takip ettirmenin gereği yok diyeceğiz. Bu bakanlığı bu parti kontrol edecek, şu bakanlığı şu parti kontrol edecek... Böyle şey olabilir mi?

"Yeniden kaynaşmanın sağlanması nesiller alacak"

Başbakan Davutoğlu’na Türkiye'yi düşünerek bir yol önereceklerini de belirten Bahçeli, bu yolu şöyle açıkladı:

“Bugün Türkiye'de kutuplaşma var. Recep Tayyip Erdoğan kendi partisine taban bulabilmek için Türkiye'yi ciddi manada kutuplaştırmış, cepheleştirmiştir. Bugün Türkiye'nin en önemli meselesi bu sosyal yarılmadır. Bu ayrışma tam manasıyla bir felakete dönüşmüştür. Yeniden kaynaşmanın sağlanması nesiller alacaktır. Bugün çok kişi birbiriyle alışveriş yapmıyor. Aynı yolda karşılaşanlar kaldırım değiştiriyor. Herhangi bir gerginlik, herhangi bir çatışma olmasın diye insanlar karşı karşıya gelmek istemiyor.”

Bahçeli, “Neden böyle oluyor?” sorusuna ise “Televizyonlarda Recep Tayyip Erdoğan'ın bıkma bilmez, usanma bilmez konuşmaları, her gün yepyeni bir stres kaynağı haline geliyor. Her konuşması yeni bir toplumsal depresyon kaynağı. Bunu düşünen yok. Bunun önlemini almayı akıl eden yok. Bir kişi de çıkıp ‘Sayın Cumhurbaşkanım veya Sayın Başbakanım. Lütfen biraz sakin olalım’ demiyor. Böyle telkinde bulunan yok” cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı’nın etrafında bilim insanlarının bulunduğunu kaydeden Bahçeli, “Onlar herhangi bir uyarıda bulunabilirler mi?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Zaten sıkıntı burada. Aydınlar kalkıyorlar, mesela en son 200'ü bir araya gelip bir bildiriye imza atmışlar. Fakat Türkiye'nin yarılmasını mesele etmiyorlar. Toplumsal yarılma en önemli mesele. Kaynaşma, kucaklaşma sağlanmalı. İnsanlar otobüs duraklarında hafif bir yer değişikliği yapsalar kavga çıkıyor. Herkesin elinde silahtan ziyade bıçak var. Bir bıçak usulü çıktı. Öbür taraftan kadına şiddet almış başını gitmiş. Huzursuzluklar var. Bunları nasıl kaynaştıracaksınız? Bunlar önemli şeyler.”

"En geçerli model AK Parti-CHP modeli"

Bu konuları Başbakan Davutoğlu'na anlatacaklarını kaydeden Bahçeli, şöyle devam etti:

“Bu sorunları anlatacağız, ardından da tek başına iktidar olmadığına göre bu sorunları çözecek bir koalisyon kurulmalı diyeceğiz. Bunun için de en geçerli model AK Parti-CHP modelidir. Bu modeli hayata geçirin diyeceğiz. Biz seçim gecesi söyledik: Bize düşen ana muhalefettir. Böyle bir koalisyon modeli ortaya çıkarsa biz Türkiye'nin yararına olan uygulamaları destekleriz, yararına olmayan uygulamalara da muhalefet ederiz. Yapıcı bir muhalefet oluruz.”

“İkisi de çekik göz”

Devlet Bahçeli, Çin’in Uygur Türklerine yönelik baskısının ülkücüler tarafından protesto edilmesini faydalı eylemler olarak niteledi. Çin lokantalarına saldırıların eleştirildiğinin hatırlatılması üzerine Bahçeli, “Bu tür eylemleri başka amaçlara taşıyan provokasyon olayları çok yaygındır. Televizyonlarda anlattım: Bozkurt işareti ile heavy metal işareti birbirine çok benziyor. Küçük bir farklılık var arada. Lokantadaki bir kişiyle bizim ne alakamız var? Ama iki, üç insanı yönlendirip provokasyon yapmak kolay” dedi.

Sultanahmet'te Çinli diye Koreli turistlerin kovalanmasını da değerlendiren Bahçeli, “Bunlar genç çocuklar. Birisi sürükler, bunlar da arkasından gidebilir. Hem Koreli ile Çinli'yi ayırt edecek özellik nedir? Çekik göz... Baktı ki ikisi de çekik göz... Fark eder mi efendim?” diye konuştu.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=