Lütfen bekleyin..

Erdoğan: Başkanlık Divanı oluşunca görevlendirmeyi yapacağım

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde vatandaşlarla iftar yapan Erdoğan, Meclis’te Başkanlık Divanı oluşunca hükümet kurma görevini Davutoğlu'na vereceğini söyledi. Siyasi partilere de sorumlu davranma çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’deki iftarda çeşitli kesimlerden vatandaşlarla bir araya geldi. Erdoğan, Meclis'te Başkanlık Divanı oluşur oluşmaz hükümet kurma görevini vereceğini söyledi.

"7 Haziran sonrası ortaya çıkan belirsizlik durumunu en doğru şekilde çözmeliyiz. Şu anda hükümet kendi Meclis başkanvekilini ve grup başkanvekillerini onlar da açıklayacaklar ve Meclis'te Başkanlık Divanı oluşacak. Bunlar bittikten sonra da Cumhurbaşkanı olarak ben görevlendirmeyi yapacağım. Ondan sonra da hükümet kurma süreci başlayacak. Görevi vereceğim de tabii ki en fazla milletvekiline sahip olan partinin genel başkanı olacaktır. Bunu da süratle en kısa zamanda, Başkanlık Divanı belli olduktan sonra bu görevlendirmeyi yapacağım. Temenni ederim ki tüm siyasi partilerimizin ve onların genel başkanlarının bir sorumluluk duygusuyla hareket etmeleri ve bir an önce hükümetin kurulmasıdır. Meclis Başkanlık Divanı'nın kurulmasının ardından başlayacak olan koalisyon görüşmelerinin yapıcı bir şekilde yürütülmesini ve sonuçlandırılmasını temenni ediyorum."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=