Lütfen bekleyin..

Reza Zarrab nasıl ihracat rekortmeni oldu?

(Video::Reza Zarrab'a İhracat ödülü verildi!..)

Reza Zarrab, geçen yıl 1.8 milyar liralık mal satarak ihracat rekortmenleri listesine girdi. Bu ihracat hacmine rağmen Zarrab’ın şirketi sadece 4.6 milyon lira kâr etti...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘hayırsever bir insan’ olarak tanımladığı işadamı Reza Zarrab, geçen yıl 847 milyon dolar (Geçen yılki kura göre 1.8 milyar lira) ihracata imza atarak rekortmenler listesine girdi. Zarrab, bu kadar büyük bir başarıya imza atmasına karşın hak ettiği kazancı elde edemedi. Şirketi sadece 4.6 milyon lira kâr elde etti.

HERKESTEN AZ KAZANDI

Zarrab’ın şirketi Volgam Gıda’nın toplam ihracat/kârlılık oranı sadece yüzde 0.25 oldu.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre şirketin yer aldığı ilk 500’deki firmaların kârlılık oranı yüzde 4.8 olarak hesaplandı.

Bu tabloya göre Zarrab’ın şirketinin en az 90 milyon lira kâr etmesi gerekiyordu. 22 Kasım 2012 tarihli Ticaret Sicil Gazetesi’ne göre 1.8 milyar liralık ihracata imza atan Volkam Gıda’nın sermayesi ise 500 bin lira.

YALANDAN KİM ÖLMÜŞ?

17/25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının kilit ismi olan Reza Zarrab’ın ekonomik faaliyetleri kafa karıştırıyor. Soruşturma kapsamında tutuklanan daha sonra serbest bırakılan Zarrab, ATV televizyonuna yaptığı açıklamada 2012-2013 yılları arasında 25 milyar liralık (yaklaşık 14 milyar dolar) altın ticaretine aracılık ettiğini ileri sürmüştü.

Ancak Zarrab, 2012 ihracat ve vergi rekortmenleri listesine giremedi. 2013 ihracat ve vergi rekortmenleri listesinde de Hayırsever Reza’yı arayanlar listede kendisini bulamadı.

Zarrab, “Bu kadar büyük ticaret hacmine sahip olmanıza rağmen neden vergi rekortmenleri listesinde yoksunuz?” sorusuna ise “Altın ihracatında vergi yok” yanıtını vermişti. Ancak Zarrab’ın bu açıklamaları gerçeği yansıtmıyor.

Evet, devlet altın ihracatından vergi almıyor. Ancak Reza’nın bahsettiği tutarda altını Türkiye’den temin etmesi mümkün değil. Türkiye’de yıllık altın üretimi 25-30 ton civarında.

Reza Zarrab ise 400 ton civarında altın ihracat ettiğini ileri sürüyor. Bu kadar altını ancak yurtdışından temin edebilir. Bunun için de vergi ödemek zorunda.

'BİLSEYDİM O KAREDE YER ALMAZDIM'

BAŞBAKAN Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Reza Zarrab'a katıldığı bir törende ödül vermesi ile ilgili soruları yanıtladı. Kurtulmuş, sahneye çağrıldığında kimlere ödül vereceğini bilmediğini belirterek, "Önceden bu isme ödül vereceğimi bilseydim o karede yer almazdım" dedi.

'VİCDANEN RAHATSIZ OLMADIM'

Eleştiriler üzerine, Türkiye tarihinin en önemli yolsuzluk soruşturmasının baş aktörünü tanımadığını ileri süren ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Ben ekonomi bakanı olarak ilk kez gördüğüm bir şahıstan, vicdanen de rahatsız olmadım” diye konuştu.

Millet
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=