Lütfen bekleyin..

ABD ve PKK uzantısı PYD bir olup TÜRKMEN KATLİAMINA BAŞLADILAR!..

Türkmenleri, ABD uçakları da vuruyor!

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurahman Mustafa, ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine bağlı uçakların desteğiyle PYD’nin Türkmen bölgesinde etnik temizliğe başladığını duyurdu...

Koalisyon güçlerine bağlı uçakların rastgele ateş etmesiyle sivil halk ölürken terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD de Türkmen katliamına başladı.

Türkiye, koalisyon hükümeti tartışmalarına kilitlenirken ABD’nin öncülüğündeki koalisyon güçlerine bağlı uçaklarla terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD Türkmen katliamına başladı.

Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurahman Mustafa, Tel Abyad bölgesinde etnik temizlik yapıldığını belirterek, “PYD ve IŞİD çatışmalarla Türkmenleri ateş hattına sürükledi. Koalisyon uçakları da rastgele atış yapıyor. Sivil Türkmenler ölüyor. Etnik temizlik yapılıyor” dedi.

Abdurrahman Mustafa, sayıları on binleri bulan Türkmen’in PYD ile IŞİD arasına sıkıştıklarını ve bulundukları bölgeleri terk edemediklerini söyledi. Türkmen bölgesinde durumun kritikleştiğini açıklayan Mustafa, “Türkmenler mahsur kaldı. Durum orada günden güne kritikleşiyor. Her geçen gün sınıra gelme şansları daha da azalıyor. PYD ile IŞİD arasına sıkışmış durumdalar” diye konuştu.

Köyleri ele geçiriyorlar

Suriye’de tarafların çatıştığını, mağdurların ise Türkmenler olduğunu anlatan Mustafa, bölgede demografik yapının değiştirildiğine dikkat çekti.

PYD ve IŞİD’in Türkmen bölgesini ele geçirmek istediğini vurgulayan Mustafa şunları söyledi: “Demografik yapının değişmesi için köyleri ele geçiriyorlar. PYD-YPG’nin projesi işlemeye başladı. Topraklarımızda gözü olan gruplar bizi yerlerimizden ediyor. Türkmen bölgeleri yeniden şekillendiriliyor. Kalan Türkmenler de katliama maruz kalmaktan korkuyor. Ne kadar Türkmen kaldığını dahi bilmiyoruz. Herkes can havliyle en güvenli yerlerde dağınık şekilde yaşıyor.”

Akçakale sınırına yakın

Tel Abyad bölgesinde Sirt, Bilhava ve Dedeler köylerinin IŞİD kuşatması altında olduğunu açıklayan Mustafa, bu yerlerin Akçakale sınır kapısına çok yakın olduklarını ifade etti. Mustafa, “Kuşatılan köyler Tel Abyad’ın 8 kilometre doğusunda Sirt, Bilhava ve Dedeler köyleri. Akçakale sınırına çok yakın köylerdir. Türkmenler, Türk sınırına çok yakın olan çatışma hattındalar” dedi.

Molla, “Dört yıldır rejime karşı savaşıyoruz. Savaşımıza devam edeceğiz. Türkmen Dağı çevresindeki askeri faaliyetlerimiz sürüyor” dedi. Molla, Keseb bölgesinde yaklaşık 60 kilometrelik bir hattı tuttuklarını, rejime bağlı güçlerle zaman zaman şiddetli çatışmalar çıktığını vurguladı.

YeniÇağ
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=