Lütfen bekleyin..

Baykal: Cumhurbaşkanı her türlü koalisyon modeline açık

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşen CHP'nin eski genel başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, "Sayın Cumhurbaşkanı'nın her türlü koalisyon modeline açık olduğunu gördüm" dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen CHP Antalya Milletvekili ve partinin eski genel başkanı Deniz Baykal, çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtladı.Baykal; "Sayın Cumhurbaşkanı'nın her türlü koalisyon modeline açık olduğunu gördüm " diye konuştu.

Görüşme Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda değil, Erdoğan'ın resmi konut olarak kullandığı Dışişleri Konutu'nda ve Erdoğan'ın talebiyle gerçekleşti. 2 saatten fazla sürdü. Deniz Baykal en yaşlı üye sıfatıyla TBBM'nin açılışında başkanlık görevi yapacak.

"Erdoğan'ın talebiyle gerçekleşti"

Baykal görüşme talebinin Erdoğan'dan geldiğini söyledi ve gerekçesini şu şekilde anlattı;

"Seçimlerin tamamlanmasından sonra yeni TBMM’nin açılışından önce sayın Cumhurbaşkanı’nın bu mecliste geçici başkan olarak görev yapacak bir vekil olarak meclis çalışmalarıyla ilgili bir değerlendirme Yapma talebiyle gerçekleşti. Bu sabah bu şekillendi. Sayın Cumhurbaşkanı’nın gerçekleştirmek istediği ifade edildi. Sayın Cumhurbaşkanı ile önümüzdeki günlerde meclisin gündemi, Türkiye'nin önündeki sorunlar kapsamlı bir şekilde konuşuldu."

"Neler yapmak gerektiğini de konuştuk"

Baykal, görüşmenin ana konusu olmasa da muhtemel koalisyon ihtimallerinin de ele alındığını söyledi;

"Benim bir koalisyon çalışması yapma durumum yok. Partiler var. Onlar bu konuda çeşitli çalışmalar yapıyorlardır tahmin ederim. Benim bu konuda girişimim olamaz.Elbette neler yapmak lazım konusunda Sayın Cumhurbaşkanı ile karşılıklı değerlendirmeler yaptık. Kemal beyin elbette bilgisi var. Elbette ben böyle bir durumdan haberdar olduğum andan itibaren Kılıçdaroğlu’na bilgi verdim. Buradan da ona bilgi vermeye gidiyorum. 2 saati geçen bir görüşmeydi.Uzun süredir birikmiş sohbet konuları vardı. Bir müzakere yapılmış değil."

"Tüm olasılıklara açık"

Baykal, Erdoğan'ın koalisyon konusunda partisine iletmek üzere kendisinden bir talebi olup olmadığına ise şu yanıtı verdi;

"Hayır ama Türkiye’de bir an önce bir istikrarın kurulması konusunda düşüncem oldu. Onun da aynı fikirde olduğunu gördüm. Sayın Cumhurbaşkanı'nın bir an önce hükümetin kurulmasını talep ettiğini ve tüm olasılıklara açık olduğunu gördüm. Genel bir değerlendirme oldu. Projelerden iç dış sorunlara kadar.Koalisyonu kurması gereken siyasi partilerdir. Partiler kurarsa bunun Cumhurbaşkanı tarafından engellenmesi olmaz. Cumhurbaşkanı’nın koalisyon konusunda özel bir çabası olduğunu gördüm.Erken seçim tercih edilen bir çözüm değil. Bu herkes için böyle. Millet iradesini ortaya koydu. Çözüm oluşturma ihtiyacı var. Bu deneniyor. Bu bakımdan erken seçim gündemde değil. Bu konuda çalışmalar yapılıyor."

Baykal, sorular üzerine muhtemel bir AKP-CHP koalisyonu hakkında konuşmk konusunda da yetkili olmadığını söyledi.

Kaynak: Al Jazeera
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=