Lütfen bekleyin..

Madencinin hayatı 150 bin lira

VİDEO: Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'dan Soma ve Ermenek maden facialarıyla ilgili itirafı!
------------------------------------------------------------
Tedbirsizlik nedeniyle hayatını kaybeden madenciler artık sigortalı olacak. Madencilere 150 bin lira tazminat verilecek.

Yaşam odaları kurulmadığı ve kamu ya da işverenin kusurlu uygulamaları nedeniyle ölüme mahkum edilen madenciler için sigorta sistemi getirildi.

Kazaların önlenmesi için alınan tedbirler yetersiz kalırken, madencinin ölmesi ya da sakat kalması durumunda uygulanacak sigorta bedeli 150 bin lira, net prim tutarı da 700 lira olarak belirlendi. Geçtiğimiz yıl gerekli önlemler alınmadığı ve uygun çalışma koşulları sağlanmadığı için Soma faciasında 301, Ermenek’te ise 18 madenci hayatını kaybetmişti.

Hazine Müsteşarlığı’nın hazırladığı, Maden Çalışanları Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası Tarife ve Talimatı Tebliği yürürlüğe girdi. Buna göre, yer altı ve yer üstü madenciliği yapanlara, muhtemel kazalar sonucu tesislerinde üretim ve üretim hazırlığı faaliyetinde bulunan çalışanları için sigorta poliçesi yaptırma zorunluluğu getirildi.

Millet'in aktardığı habere göre; Kaza başına 1 milyon 500 bin lirayı aşan hasar, sigorta şirketlerince Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenecek Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi’ne zorunlu olarak devredilecek. 1.5 milyon lira altı hasarlar için ilgili sigorta şirketlerince isteğe bağlı olarak reasürans (sigortanın devri) koruması temin edilebilecek. Zorunlu reasürans 10 kişiyi aşan üretim ve üretim hazırlığı faaliyetinde bulunan personele sahip işletmeler için geçerli olacak.

ÖLÜME 2 YIL VADE

Sigorta şirketleri, reasürans devrine konu poliçe ve zeyillere ait net prim tutarının yüzde 20’sini Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi’ne devredecek. Devredilen toplam tutarın yüzde 1’i masraflar için ayrıldıktan sonra kalan tutar Hazine Müsteşarlığı hesabına yatırılacak.

Sigorta kapsamında verilecek teminat türlerinden biri ölüm teminatı. Bu sigorta ile teminat altına alınan bir kaza, sigortalının kaza tarihinden itibaren 2 yıl içinde ölümüne yol açtığı takdirde, teminatın tamamı, sigortalının kanuni varislerine ödenecek.

SİGORTA YOKSA…

Sakatlık teminatı ise sigorta ile teminat altına alınan bir kaza, madencinin kaza tarihinden itibaren 2 yıl içinde sakatlığına yol açtığı takdirde tıbbi tedavinin sona ermesi ve sakatlığın kesin olarak tespiti sonucunda, sakatlık tazminatı ilgili genel şartlarda yer alan sakatlık türleri ve oranları dahilinde madenciye ödenecek. Genel şartlarda düzenleme yapılıncaya kadar Karayolu Yolcu Taşımacılığı Zorunlu Ferdi Kaza Sigortası Genel Şartlarında yer alan sakatlık türleri ve oranları esas alınacak.

Madenin faaliyetine sigorta poliçesi yapılıncaya kadar izin verilmeyecek. Bu durumda sigorta poliçe teminatları da askıya alınacak. Bu konudaki Bakanlar Kurulu kararının yürürlüğe girdiği 6 Mayıs itibarıyla sigortaya tâbi faaliyeti bulunan işverenler, kararın yürürlüğe girmesinden itibaren bir buçuk ay içinde (21 Haziran 2015’e kadar) sigorta talebinde bulunmak zorunda olacak.

ARACI KOMİSYONU YÜZDE 10

Sigorta poliçesini düzenleyen sigorta acentelerine işletme için düzenlenen sigorta poliçesi priminin yüzde 10’u oranında aracı komisyonu verilecek. Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi’ne zorunlu olarak reasüre edilen hasarlar için gerekli kaynak bütçeden aktarılacak. Aktarılan kaynak derhal ilgili sigorta şirketine ödenecek. Reasüre edilen hasarlar dahil ödenmesi gereken tüm tazminat ilgili sigorta şirketince hak sahibine ödenecek.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=