Lütfen bekleyin..

Binali Yıldırım'dan AKP'deki oy düşüşüne ilişkin itiraf gibi açıklama

video: Muhalefet de Binali yıldırım'ın sözlerine cevap verdi...

Binali Yıldırım: "Vatandaş belki bizim notumuzu biraz kırar"

İzmir'deki basın kuruluşlarının temsilcileriyle kahvaltıda bir araya gelen AK Parti İzmir Milletvekili ve Cumhurbaşkanı Danışmanı Binali Yıldırım, toplantıda kendisine sorulan 'koalisyon ihtimaliyle' ilgili soruya verdiği yanıtı ve diyaloğun nasıl geliştiğini Al Jazeera Türk'e anlattı.

Yıldırım, "Ben AK Parti tek başına iktidar olur, dedim. Koalisyon falan olmaz, öyle bir ihtimal yok dedim. Gazeteciler 'Efendim diyelim ki olmadı, tek başına iktidar tablosu ortaya çıkmadı' diye ısrarla böyle bir durumda görüşümü sordu. Hiçbir şekilde koalisyon olmaz, yine seçim olur, AK Parti iktidar olur" dedim. Ama tekrar seçim olur, deyince doğal olarak bu erken seçim şeklinde yazılmış. Ama erken seçimi bir olasılık olarak söylemedim" ifadelerini kullandı.

"Evet, öyle bir cümle sarf ettim"

Al Jazeera Türk'ün "Vatandaş belki bizim notumuzu biraz kırar" dediniz mi?" şeklindeki sorusuna ise Yıldırım, "Evet öyle bir cümle sarf ettim" yanıtını verdi. "Neyi kastettiniz? AK Parti'nin oyunun düşeceğini mi düşünüyorsunuz?" sorusunu ise Yıldırım şu şekilde yanıtladı:

"Hayır. Zaman zaman olan bir şeydir. Tıpkı 2009'daki gibi. Genel görünümün bozulması, küresel kriz durumlarında insanlar yaşadıkları durumlardan etkilenebilirler, belki böyle bir şey olabilir anlamında söyledim."

Yıldırım bunun sadece bir sohbet toplantısı olduğunu ve haberleştirilmeyeceğini konuştuklarını belirtti.

"Cemaat medyası çarpıttı" ifadesi

Binali Yıldırım'ın koalisyon ihtimaline dair sözleri Doğan Haber Ajansı'nda şu ifadelerle yer almıştı:

"Koalisyon ihtimali görmüyorum. Teorik olarak böyle bir sonuç doğarsa da koalisyon olmaz. AK Parti azınlık hükümeti kurar ve bir yıl içinde tekrar seçim olur. Ama buna ihtimal vermiyorum. Vatandaş belki bizim notumuzu biraz kırar. İnşallah istikrar ve güvenin devamı yolunda oy kullanır, aklıselim karar verir."

Yıldırım daha sonra sözlerinin 'Cemaat medyası tarafından çarpıtıldığını' belirtti. Al Jazeera Türk, Yıldırım'a bu açıklamasını da sordu, Yıldırım "Cemaat medyası orada yoktu bildiğim kadarıyla, Cemaatçiler oradan çıkan haberleri alıp çarpıttılar, bunu söylemek istedim" yanıtını verdi.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=