Lütfen bekleyin..

Gezici’nin nisan ayı anketine göre AKP düşüşte...

video arşiv: Metropol de AKP'nin düştüğünü MHP'nin atakta olduğunu açıklamıştı...

haber: Gezici Araştırma Şirketi’nin 20-26 Nisan 2015 tarihlerinde 36 il ve 189 ilçede 4 bin 860 kişi üzerinde yaptığı ankete göre AKP oylarında bir önceki aya oranla yüzde 1 oranında düşüş yaşandı. Bu orana göre AKP yüzde 38’e geriledi. MHP’nin oy oranı ise 2 puan artışla yüzde 18 olarak gerçekleşti.

Ankete katılanlar yargı sistemine olan güvenin giderek kaybolduğu, Türkiye’nin adeta dikta rejimlerini andıran bir tarzda yönetildiği ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın medyaya yönelik ciddi bir baskı uyguladığı görüşünü dile getirdi.

AKP YÜZDE 38'E DÜŞTÜ

Ankete katılanların, “Seçim bugün olsa hangi partiye oy verir siniz ?” sorusuna verdiği cevaba göre AKP yüzde 38.1, CHP yüzde 28.5, MHP yüzde 18, HDP yüzde 11 oranında oy alıyor. SP ve BBP’nin oluşturduğu ve Milli İttifak olarak tanımlanan partiler ise yüzde 4.1 oy oranına sahip bulunuyor.

Yüzde 10 barajını aşan HDP’ye gelen oyların yüzde 80’i AKP’den gidiyor, Türkiye’deki seçmenin yüzde 18-19’u Kürt seçmenlerden oluşuyor. Türkiye’deki Kürt seçmenin yüzde 75-78’i "Ben dindarım" diyor, AKP’ye oy veren Kürtlerin yüzde 85’i ben dindarım diyor.

HAKAN ŞÜKÜR SEÇİLİYOR

Bağımsız Adaylardan Ağrı’dan Cemal Kaya ve İstanbul’dan Hakan Şükür gerekli oyu alarak Meclis’e girme ihtimali oldukça yüksek.

ERDOĞAN OTORİTERLEŞİYOR

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın giderek daha baskıcı olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna yüzde 67.2 evet, “Başkanlık Sistemini Destekliyor Musunuz?” sorusuna yüzde 22.4 evet, yüzde 77.6 hayır çıkıyor.

YARGI VE MEDYAYA MÜDAHALE VAR


“Cumhurbaşkanı ve Hükümet yargıya müdahale ediyor mu?” sorusuna evet diyenlerin oranı yüzde 71.7. Cumhurbaşkanı ve Başbakanın medyaya baskı yaptığına inananların oranı ise yüzde 65.2.


TÜRKİYE GİDEREK KUTUPLAŞIYOR

“Türkiye’de sizce bir kutuplaşma var mı?” sorusuna yüzde 70.2 oranında evet cevabı veriliyor.

DEVLETTEN YARDIM ALIYORUM

“Türkiye’de devletten, dernek, vakıf v.s. yerlerden yardım alıyor musunuz ?” sorusuna ise yüzde 23.8 oranında evet diyor.

Millet
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=