Lütfen bekleyin..

17-25 Aralık savcıları için hazırlanan iddianameler kabul edildi

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2. Dairesi’nin 3 Mart 2015'te soruşturma izni vermesiyle, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 17 Aralık soruşturmasının savcısı Celal Kara ile 25 Aralık soruşturmasının savcısı Muammer Akkaş ve hâkimi Süleyman Karaçöl haklarında hazırladığı iddianame, Bakırköy 16. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianameleri kabul eden mahkeme, her üç şüpheliye tebligat çıkararak, suçlamalara karşı savunmalarını ve varsa delillerini sunmalarını istedİ.

"Görevi kötüye kullanma ve ihmal"

HSYK 2. Dairesi’nin izni üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 17 Aralık soruşturmasını yürüten Celal Kara hakkında hazırladığı iddianamede, "Maddi gerçeğin araştırılması ve adil bir yargılamanın yapılabilmesi için dosyadaki şüphelilerin lehine ve aleyhine bütün delilleri toplamadan, suçun işlendiğine ve mal varlıklarının bu suçlardan elde edildiğine dair kuvvetli şüphe sebebi belirlemeden mal varlığına el konulması için mahkemeden talepte bulunarak görevini kötüye kullandığı" ifadelerine yer verildi.

Yine HSYK’nın izniyle 25 Aralık soruşturmasının savcısı Muammer Akkaş ile hâkimi Süleyman Karaçöl hakkında da ayrı bir iddianame düzenlenmişti. İddanamede Savcı Akkaş’ın İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde dahi ayrıntılı bilgi olmadığı halde, soruşturmayla ilgili bilgileri basına sızdırarak gizliliğe uymadığı belirtildi. İddianamede Akkaş’ın adliyenin önünde bildiri dağıttığı ve bu bildiride gerekçe gösterilmeden soruşturma evrakının elinden alınarak soruşturma yapmasının engellendiği görüşüne de yer verilerek, "görevi kötüye kullanma" suçunu işlediği belirtildi.

3 ve 2 yıla kadar hapis

Aynı iddianamede Hâkim Süleyman Karaçöl’ün, Muammer Akkaş tarafından yürütülen soruşturmadaki şüphelilerin mal varlığına, kuvvetli şüphe olmadığı ve mal varlıklarının isnat edilen suçlamalardan elde edilip edilmediğini incelemeden tedbir koymakla "görevi ihmal" suçunu işlediği belirtildi.

Savcı Akkaş ile Savcı Kara için "görevi kötüye kullanma" suçundan 3 yıla, Hâkim Süleyman Karaçöl'ün ise "görevi ihmal" suçundan 2 yıla kadar hapsi istendi.

Mahkeme şüphelilerden gelecek bilgi, belge ve ifade doğrultusunda ya son soruşturmanın açılarak yargılamanın yapılması için dosyaları Yargıtay’a gönderecek ya da son soruşturma açılmasının reddine karar verecek. Mahkeme son soruşturmanın açılmasının reddine karar verirse, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Kartal Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde itiraz hakkı var.

Görevden uzaklaştırılmışlardı

Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş, İstanbul Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'na savcı olarak atanmıştı. Tekirdağ Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Akkaş, HSYK tarafından tedbiren uzaklaştırılmıştı.

Hâkim Süleyman Karaçöl ise İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi'nde hâkimken, Kütahya Cumhuriyet Başsavcılığı'na hâkim olarak atanmıştı. Karaçöl de HSYK tarafından görevinden tedbiren uzaklaştırılmıştı.

Cumhuriyet Savcısı Celal Kara, İstanbul Cumhuriyet Savcısı olarak görev yaparken Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı'na savcı olarak atanmıştı. Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Kara, HSYK tarafından tedbiren uzaklaştırılmıştı.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=