Lütfen bekleyin..

AKP iktidarında "tehcir" bilmecesi ?!

İçileri Bakanı Efkan Ala Ermeni olayları ile ilgili 'Biz tehcir yaptık' açıklaması yaptı ancak Başbakan Davutoğlu da dün 'Tehcir İnsanlık suçudur' demişti. Peş peşe gelen bu iki açıklama olay yaratacak.

1915 olaylarının 100.'ncü yılında gözler Türkiye'ye çevrilmişken eski İçişleri Bakanı ve AK Parti Erzurum Milletvekili adayı Efkan Ala'dan ilginç bir çıkış geldi.

Ala, 1915 olaylarının "soykırım olmadığını", "biz tehcir yaptık" sözleriyle açıkladı. Başbakan Ahmet Davutoğlu ise 1915 olayları konusunda daha önce yaptığı açıklamalarda "Tehcir insanlık suçudur" demişti.

ALA: "BİZ TEHCİR YAPTIK..."

Kars İl Özel İdaresi'ne alınan 38 aracın hizmete sokulması törenine katılan Efkan Ala 1915 olayları ve uluslararası camiada bu konuda alınan kararlarla ilgili konuştu. Efkan Ala, "Biz tehcir yaptık yaptık, tehcir. Bu bir yerden bir yere bir topluluğu alıp götürmektir. Yine kendi topraklarımız içerisinde" dedi. Ala, şöyle konuştu;

"Bizim tarihimize yapılan bir iftiranın temizlenmesi ile uğraşıyoruz. Yine yedi düvel harekete geçti başta Papa olmak üzere, Avrupa Birliği parlamentosu, bizim tarihimizi, ecdadımızı soykırım yapmakla itham ediyorlar, kararlar alıyorlar. Biz tehcir yaptık yaptık, tehcir. Bu bir yerden bir yere bir topluluğu alıp götürmektir. Yine kendi topraklarımız içerisinde. O zaman başka ülke değildi oralar. Suriye'ye, Lübnan'a bizim yine topraklarımız, Osmanlı'nın toprakları içerisinde, burada karşılıklı münazara olunca, karşılıklı çatışma olunca, alınıp bir unsuru oraya götürmektir tehcir. Ben şimdi buradan diyorum ki, siz buna soykırım diyorsanız, gaz odalarına ne diyeceksiniz, gaz odalarına?''

DAVUTOĞLU: "TEHCİR İNSANLIK SUÇUDUR..."

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise, dün 24 TV'de yaptığı açıklamalarda "tehcir insanlık suçudur" ifadesini kullandı .

"Acıları karşılaştırıyor değilim. Ben bu konuda açık yürekli sözleri sarf ettim. Tehcir insanlık suçudur dedim. Nerede olursa olsun. Bunları ifade etmekten hiç imtina etmedik ama eğer tarihi açacaksak, Afrika'da hangi kabilelerin sömürge idareleri altında nasıl yok edildiklerini konuşalım. Bunlar konuşulacaksa dünyada yüz yüze bakacak kimse kalmaz. Bunları ben Ermenileri onlarla karşılaştırdığım için söylemiyorum."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=