Lütfen bekleyin..

Başbakanlık Mahkemenin "Böcek" sorusuna cevap veremedi

Mahkeme, Başbakanlık çalışma ofisinde bulunduğu iddia edilen böcekle ilgili ihbarı yapan Mehmet Kaya'yı sordu. Başbakanlık, mahkemenin sorusuna cevap veremedi.

Başbakanlık çalışma ofisinde bulunduğu iddia edilen dinleme cihazlarına (böcek) ilişkin skandallara bir yenisi daha eklendi.

İddianamede, böceklerle ilgili ihbarı Başbakanlık çalışanı Mehmet Kaya’nın yaptığı belirtilmişti. Mahkeme de Başbakanlık’tan Kaya’nın kimliğinin tespitini istedi. Ancak beklenmedik bir cevap geldi. O dönem kurumda Mehmet Kaya isimli birçok çalışanın olduğunu savunan Başbakanlık, ihbarın kim tarafından yapıldığının bulunamadığını kaydetti.

Dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan, çalışma ofisinde böcek bulunduğuna ilişkin iddiayı Aralık 2012’de dile getirdi. Aradan 3 yıl geçtikten sonra hazırlanan böcek iddianamesinde, ilk ihbarın Şubat 2012’de Başbakanlık çalışanı Mehmet Kaya tarafından yapıldığı ve bu tarihte soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı. Kaya, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın internet sitesine yazdığı ihbar mailinde, Erdoğan’ın ofisinde böcek bulunduğunu, MİT’çilerin böcekle ilgili bir tutanak tutmadıklarını, delillerin karartılması ve konunun örtbas edilmesinden şüphelendiğini öne sürdü.

Soruşturmayı hazırlayan dönemin Ankara savcısı Durak Çetin, Kaya’nın bu ihbarına rağmen ifadesine başvurmadı. Dava kapsamında tutuklanan polislerin avukatları ise bu durumun skandal olduğunu belirterek, Kaya’nın tespit edilmesini ve mahkemede tanık sıfatıyla ifade vermesini talep etti.

Mahkemenin talebi kabul etmesi üzerine Başbakanlık’tan gelen yazıda, kurumda birden çok Mehmet Kaya bulunduğu gerekçesiyle ihbarı yapan kişinin tespit edilemediği ifade edildi. Bunun üzerine mahkemenin ihbarın yapıldığı bilgisayarın ve adresin tespiti için Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na yazı yazacağı bildirildi.

Zaman
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=