Lütfen bekleyin..

Ankara'da konuşulan çarpıcı liste iddiaları...

Ömer Şahin, AKP'de yaşanan liste sıkıntısını yazdı

AKP' de 7 Haziran milletvekilliği seçimi için hazırlanan listelerin yankıları devam ediyor. Meydan Gazetesi Ankara temsilcisi Ömer Şahin iktidar partisinde ciddi anlamda bir ‘liste sancısı’ yaşandığını yazdı.

Listeler açıklandıktan sonra kavgaların, kırgınlıkların ve tepkilerin medyayaya pek açı yansımasına rağmen iktidar partisi ciddi anlamda bir 'liste sancısı' yaşıyor.

Meydan Gazetesi yazarı Ömer Şahin, "Reis, keşke İran’a gitmeseydi" diyen listezedelerin soluğu Saray'da aldığını yazdı.

İşte Ömer Şahin'in yazısı;

"Listeler açıklandıktan sonra kavgaların, kırgınlıkların, kopuşların olması vaka-i adiyedendir. Dikkat ettiyseniz bu dönem fazla gürültü kopmadı. Bu konularda olağan şüpheli olan CHP’de bile en fazla mırın-kırın oldu.

MHP’de listeyi beğenmeyen aday adayı istifası oldu ama genel hatlarıyla kadrosu beğenildi. HDP ile SP-BBP ittifakı cephesinde liste tartışması geride kalmış durumda.

AK Parti’de 2 aday adayı çekildi. Gürültü-patırtıyı aday olamayan ‘3 dönemlikler’in çıkarmasını bekleyenler vardı; yanıldılar. Onlar suskun. Bütün itirazlarını 7 Haziran sonrasına saklamış durumdalar.

Medyaya pek azı yansıdı tepkilerin.

Ancak iktidar partisi ciddi anlamda bir ‘liste sancısı’ yaşıyor.

Açıklanan liste o kadar da beğenilmedi. ‘‘Bu listelerle teşkilatların motive olması zor’’ deniyor. Kaldı ki ‘halk tipi’ yani seçmen üzerinde etkisi olan isimlerin çoğu bu dönem aday olmadı. Sahada zorlanacaklar.

Bu listeyi kim hazırladı ve son gece ne oldu sorularını hafife almayın!

Listezedeler, “Reis, keşke İran’a gitmeseydi” diyor da başka bir şey demiyor!

Listelerin son gün değiştirildiği inancı o kadar yaygın ki…

Öfkelenen, soluğu Cumhurbaşkanı’nın yanında alıyor.

Söylenenlere göre Saray bu müdahaleden tahminlerin ötesinde rahatsız.

Benim kulağıma gelen olayları sanırım AK Partililerin çoğu da duymuştur.

Bakın, neler anlatılıyor Ankara’da.Birkaç tanesini yazayım da siz tahmin edin gerisini…“Listelerin açıklanmasına ramak kalmıştı. Sayın Cumhurbaşkanımız genel müdürümüzü arıyor. ‘Hayırlı olsun’’ diyor. O, eşi, çoluk çocuk seviniyor. Bir de ne görelim listeye bile almamışlar.”

“Bir gün önce Bakan Bey beni Saray’dan aradı. Liste başı olduğumu söyledi. Liste açıklanınca seçilmemin zor olduğu sıraya konduğumu gördüm.”

“Sabah saatlerine kadar liste başıydım. Ama o (3 dönemlik) 2019’da kendi yerini garantiye alabilmek için beni alt sıralara kaydırdı.”

“Cumhurbaşkanımızın istifa ettirdiği rektör, bakan yardımcıları, parti yöneticileri var. Hoca maalesef bunları listeye aldırmadı.”

“Ne Abdullah Bey’in ne Arınç’ın ne de Binali Bey’in Süleyman Soylu kadar ağırlığı olamadı listede…”

Bunlar benim duyduklarım. Kısa bir seçki yaptım. Eminim buna benzer çok sayıda örnek vardır.

Bu listede Abdullah Gül’ün adı, Bülent Arınç’ın izi, Ali Babacan’ın çizgisi, Binali Yıldırım’ın kadroları yok. Partiyi geleceğe taşıması istenen kadro kurulurken geleneğe rağbet edilmemiş.

‘Küskün’ ya da kırgın olanların Gül’e umut bağlaması anlaşılabilir durum.

İlginç ve tuhaf olan beklentisi karşılanmayan ya da haksızlığa uğradığını düşünenler için Saray’ın ‘şikâyet makamı’ haline gelmesi.

Sosyal medya sınırlı ölçüde kırgınlığın mecrası oldu. Saray ise isyanın adresi. Listeye öfkeler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bizzat aktarılıyor.

Cumhurbaşkanı ile konuşanlarda bir rahatlama hali göze çarpıyor. Ağızlarından şu sözler çok rahat çıkıyor: ”Reis de kızgın. Sözü yere düşürüldü. Hakan Fidan olayında Uhud hadisesini hatırlatmıştı. Bazıları hiç ders almamış anlaşılan kimse hangi makama kimin gücüyle geldiğini unutmasın…”

Sorunlar, öfkeler birikse de 7 Haziran’a kadar baltalar toprağa gömülmüş durumda.

7 Haziran’da alınacak sonuç Başbakan Davutoğlu ve partinin geleceğinde belirleyici olacak.

Burada durum başka partilere benzemiyor. Hoca’nın başarılı olmak dışında şansı yok!

Eylül de kongre var. Bu halde bile ‘hoşnutsuz’ olduğu söylenen Saray halen çok güçlü

Gül’ün kayınbidareri AK Parti Milletvekili neler yazdı?"
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=