Lütfen bekleyin..

Erdoğan Saray'da 'Paralel Devlet' kuruyor

Başbakanlığı döneminde örtülü ödenekten 7 milyar TL harcayarak rekor kıran Erdoğan’a ‘gizli ödenek ve istihbarat toplama’ yetkisi verildi.

Muhalefet, yürütmenin görevini Cumhurbaşkanı’na devreden düzenlemeye tepki gösterdi. CHP’li Hamzaçebi, “Demokrasimize saray darbesi yapılmıştır.” dedi. Başbakan ve hükümet diye bir şeyin kalmadığını belirten MHP’li Vural, “Düpedüz paralel devlet yapılanması.” ifadesini kullandı.

ÖRTÜLÜ ÖDENEK YETKİSİ VERİLDİ

AKP’nin torba yasaya son dakikada eklediği madde ile Cumhurbaşkanı, ‘istihbarat ve savunma amaçlı’ harcama yapabilecek. Denetimi olmayan gizli ödeneği kullanacak. İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’ün önergesiyle Meclis gündemine gelen düzenleme, gerginliğe yol açtı.

SARAY "ANAYASAL DARBE" YAPTI

CHP Grup Başkan Vekili Akif Hamzaçebi, anayasa gereği sorumsuz olan Cumhurbaşkanı’na doğrudan yürütmeyle ilgili görev vermenin mümkün olmadığını söyledi. “Bu, anayasal darbedir. AKP, Parlamento’yu saraya teslim etti.” dedi.

MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural “Saray içi kabine, milletin egemenliğini kullanacak noktaya geldi. Fiilî olarak darbe, Örtülü Ödenekte meşrulaştırılmaya çalışılmıştır.” diye konuştu.

KÖŞK'ÜN BÜTÇESİ DE YÜZDE 97 ARTIRILMIŞTI

Başbakan iken örtülü ödenekten 7 milyar 90 milyon TL kullanan Erdoğan’ın, cumhurbaşkanı sıfatıyla ne kadar harcayacağı belirsiz. Cumhurbaşkanlığı’nın 2015 bütçesi de yüzde 97 artırılarak 397 milyon liraya çıkarılmıştı.

İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk, önceki gece Meclis’e Cumhurbaşkanı’na örtülü ödenek kullanabilme yetkisi öngören önerge sundu. Muhalefet önergenin içtüzüğe aykırı olduğunu ve işleme alınamayacağını belirtti. Uzun süre yaşanan tartışmada AKP’nin dediği oldu. Kabul edilen madde ile Cumhurbaşkanı, Saray’da ‘istihbarat ve savunma amaçlı’ harcama yapabilecek. Bunun için kullanacağı ödenek de açık değil denetimi olmayan gizli (örtülü) ödenek olacak. Cumhurbaşkanı, örtülü ödeneği ayrıca ‘devletin millî güvenliği ve yüksek menfaatleri ile devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili’ işler için de kullanabilecek. Bu durumda Cumhurbaşkanı her türlü ihtiyacı için örtülü ödeneği kullanabilecek.

BANKALARA İFTİRA ATMAK SERBEST

Genel Kurul’da kabul edilen torba yasalarla bankaların itibarına zarar veren yalan yanlış haber ve beyanlara koruma zırhı getirildi. Menfaat sağlamıyorsa, bankalara iftira atmak neredeyse serbest hale geldi. Bu maddeyle özellikle Bank Asya’ya yönelik onlarca yalan habere imza atan iktidar yanlısı medya kurtarılmış oldu.

TRT, ZARAR EDEN AA’YA KAYNAK AKTARACAK

TRT’nin her türlü program, haber, yapım ve yayınlarla ilgili olarak Anadolu Ajansı’ndan yapacağı mal ve hizmet alımlarında kamu ihale yasasının dışına çıkıldı. Böylece TRT, Anadolu Ajansı’na program, yapım ve yayınlar karşılığında ihaleye girmeden ödeme yapabilecek.

BÜROKRATLAR GÖREVDEN ALINACAK

Hükümetin görevden aldığı bürokratların mahkeme kararıyla geri dönmemesi için yeni bir uygulamaya geçilecek. Bu kapsamda Başbakanlık, bakanlıklar, bağlı ve ilgili kuruluşlar ile düzenleyici ve denetleyici kurumlar, TMSF’de üst düzey yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar görevden alındıklarında atanacakları kadro ve pozisyonlar tek tek yasaya eklendi.

BAKAN İNTERNETİ SANSÜRLEYEBİLECEK

Anayasa Mahkemesi’nin daha önce birkaç kez iptal ettiği ‘internete sansür’ düzenlemesi de torba yasada yer alırken, başbakan veya ilgili bakanlığın talebi üzerine internete erişim engellenebilecek. Bakanlıkların talebi üzerine TİB tarafından internet ortamında yer alan yayınla ilgili olarak içeriğin çıkarılması veya erişimin engellenmesi kararı verilebilecek. Karar, başkanlık tarafından derhal erişim sağlayıcılara ve ilgili içerik ve yer sağlayıcılara bildirilecek.

Başbakanlığı döneminde örtülü ödenekten 7 milyar TL harcamıştı

Torba yasaya eklenen bir maddeyle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a istihbarat toplama ve örtülü ödenek kullanma yetkisi verilmesi büyük tepki çekti. Başbakanlığı döneminde örtülü ödenekten toplam 7 milyar 90 milyon lira kullanarak Cumhuriyet tarihine geçen Erdoğan’ın, cumhurbaşkanı sıfatıyla ne kadar harcama yapacağı ise henüz belirsiz. Erdoğan’ın devletin bir numaralı koltuğuna oturmasıyla birlikte, Cumhurbaşkanlığı makamı için kesenin ağzı açılmıştı. Cumhurbaşkanlığı bütçesi bir önceki yıla göre yüzde 97 oranında artırılarak 201,5 milyondan 397 milyon liraya çıkartılmıştı.

Darbe dönemine hoş geldiniz!

İstanbul Bağımsız Milletvekili Hakan Şükür: “Adına İç Güvenlik Yasası mı dersiniz, istibdat başlangıcı mı, muhaberat devleti mi bilmem. Artık bireysel özgürlüğünüzü hükümet elinizden aldı. Darbe dönemine hoş geldiniz. Meclis’te kabul edilen İç Güvenlik Yasası ile polis sizi savcısız, mahkeme kararsız alıp götürebiliyor. Nereye mi? Artık insafına kalmış! Örnek; mahkeme ve savcılık kararı olmadan polis sizi 48 saat gözaltına alıp, kimseye haber vermek zorunda değil. Darbe dönemine hoş geldiniz. Allah kimseyi yanlışı savunacak kadar c
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=