Lütfen bekleyin..

Amerikan yalanı belgeyle kanıtlandı

Irak işgali öncesi hazırlanan istihbarat raporunda, Saddam yönetiminin kitle imha silahı ürettiği iddiasının teyidi için yeterli delil olmadığı Bush yönetimine bildirilmiş. Raporda, bu silahlara ilişkin anahtar konumdaki bir çok önemli bilginin de eksik olduğu kaydediliyor.

Irak işgali öncesi hazırlanan istihbarat raporunda, Saddam yönetiminin kitle imha silahı ürettiği iddiasının teyidi için yeterli delil olmadığı Bush yönetimine bildirilmiş. ABD merkezli Vice News’in haberine göre, dönemin ABD Başkanı George Bush yönetiminin, Irak’ta kitle imha silahı ürettiği iddiasına dayanak yaptığı ve ABD Kongresi’nden Irak’ı işgal etmek için yetki almakta kullandığı 93 sayfalık istihbarat raporunun büyük bölümünün gizliliği kaldırıldı. Vice News’te, bilgi edinme yasası aracılığıyla CIA’dan edinildiği belirtilen raporda yer alan istihbarat birimlerinin değerlendirmesinde, Irak’ta Saddam Hüseyin yönetiminin kitle imha silahı üretme programı yürüttüğü iddialarına ilişkin kilit konularda bilgi eksikliği olduğu vurgulanıyor. Raporda Irak’ın kitle imha silahı üretim programına devam ettiği ancak bu silahlara ilişkin anahtar konumdaki bir çok önemli bilginin eksik olduğu kaydediliyor. Bush yönetimi ise savaş öncesi açıklamalarda, istihbarat raporlarının sarsılmaz biçimde Irak’ta kitle imha silahı bulunduğunu teyit ettiğini savunmuştu. Raporda dikkat çeken bir husus ise Saddam Hüseyin’in nükleer silaha sahip olma niyeti olmasına karşın bunu yapabilecek materyalinin bulunmadığı ve yakın zamanda bunu yapabilecek kapasitesinin de olmadığının Bush yönetimine bildirilmiş olması. Raporda, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Donald Rumsfeld’in, Irak rejimi ile El Kaide arasında işbirliği olduğuna ilişkin kesin kanıtları olduğu iddiası da teyit edilmiyor.


El Kaide de yalan
O güne kadar yakalanan El Kaide militanlarının hiçbirisinin Irak’ta eğitim ya da bu rejimden destek aldığı bilgisinin olmadığı belirtilen raporda, Saddam Hüseyin rejimi ile El Kaide arasında operasyonel bir bağ bulunamadığı kaydediliyor. Bush yönetimi 2003 yılında kitle imha silahları olduğu gerekçesiyle Irak’ı işgal etmiş ancak söz konusu silahlar bulunamamıştı.
20 Mart 2003’te başlatılan Irak işgali ülkede etnik ve mezhepsel bölünmeyi körüklemiş, ortaya çıkan kaos nedeniyle yüzbinlerce kişi hayatını kaybetmişti.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=