Lütfen bekleyin..

MHP'li Yusuf Halaçoğlu'ndan "Hakan Fidan Olayı"na yorum

Hakan Fidan'ın AKP'den aday olmak için önce MİT müsteşarlğından istifa edip, daha sonra bu kararından vazgeçmesi ve bu da yetmezmiş gibi yeniden MİT'in başına geçirilmesi siyasetin yeni gündemi oldu.

Yaşanan olayları "rezalet" niteleyen MHP'li Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu facebooktaki hesabından aşağıdaki değerlendirmeyi yaparak "MİT'in siyaset dışı kalması" gerektiğini vurguladı:

MİT müsteşarı AKP'den milletvekili olmak için görevinden istifa etmişti. Baskı üzerine bu isteğinden vazgeçti. Bunun üzerine yeni bir rezalet yaşanarak yeniden eski görevine atandı.

Milletvekili seçim kanununun 19. Maddesi subay ve assubayların istifa sonrası geri dönmek istemesi veya seçilememesi halinde askerlik görevine dönemeyeceğini belirtir.

MİT partiler üstü bir konumdadır ve parti ismi açıklandıktan sonra dönmesi taraf olacağı için uygun değildir. Zira görevdeyken diğer siyasi görüşlere karşı tarafsız olacağı konusunda şüpheler doğar ve kurum siyasi polemik içine sokulur. Bu sebeple bugüne kadar mit Müsteşarları siyasete girmemiştir. Sahip olduğu gizli bilgilerle giderler.

Bu bakımdan AKP hükümeti bir rezalet daha imza atmıştır. Herhalde yeni Türkiye ve ileri demokrasi böyle bir şey.
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=