Lütfen bekleyin..

Hakan Fidan'ın istifasına çarpıcı yorumlar!...

MİT Müsteşarı’nın adaylık isitifasını değerlendiren Öztrak, “Milletvekili dokunulmazlığına doğru kaçmak istemektedirler. Korku dağları sarmıştır” dedi

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlerde milletvekili aday adayı olmak üzere Müsteşarlık görevinden istifa etti. Fidan, Başbakanlık makamına sunduğu istifa dilekçesiyle milletvekilliği seçimlerinde aday adayı olmak için, 10 Şubat tarihinden geçerli olmak üzere MİT Müsteşarlığı görevinden ayrıldı.

Fidan’ın istifa dilekçesi, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kabul edildi. Türkiye’nin en önemli makamlarından biri olan MİT Müsteşarlığı makamında 27 Mayıs 2010 tarihinden bu yana görev yapan Hakan Fidan, AKP’den Ankara listelerinden milletvekili adayı olması bekleniyor. Fidan’ın 7 Haziran seçimlerinde AKP’nin seçimi kazanması halinde hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev yapacağı belirtiliyor.Fidan’ın seçimlere kadar, Başbakan Davutoğlu ile de yakın çalışacağı ve seçime kadar “Danışmanlık” görevini üstleneceği öne sürülüyor. Hakan Fidan’ın perşembe günü Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından Başbakanlık konuta 2 saat erken gelmesi ve burada uzun süre kalarak temaslarda bulunması dikkat çekmişti.

Erdoğan, Fidan’ın adaylığına ilişkin “Karar mercii Başbakan’dır” demiş, Davutoğlu da bir soru üzerine, “Bu memlekete de çok hizmet edeceği alanlar olacaktır, siyasette de olabilir bürokraside de. Hakan Bey ne olursa olsun bulunduğu yerin hakkını verir” ifadelerini kullanmıştı. Fidan’ın istifa haberini CNN TÜRK canlı yayınında öğrenen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da, “Yaptığı görev bence daha önemli. Eğer vekil olacaksa her vekil onun yaptığı işi yapamaz. Sıradan bir milletvekili olacaksa bence bu görev çok daha önemliydi. Şahsen kendisinin bakan olmasını uygun görmüyorum. Süpermen görevi verilmiş bir insanın bir vekil olarak parlamentoya girmesini israf olarak görürüm” yorumunu yaptı.

Örtmeye çalışmasın

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ise Fidan’ı, ülkenin egemenlik paylaşımlarını Meclis’in dışında müzakere etmekle suçladı. Öztrak, “Bir ülkede uzunca bir süredir devam eden bir süreçte tüm kanunları çiğneyerek, bir bürokrat egemenlik paylaşımını birileriyle Meclis’in dışında müzakere etmişse şimdi o bürokrat, MİT Müsteşarı, Meclis’e girmek için istifa etmişse çok açık söyleyeyim büyük bir panik vardır” dedi. Öztrak şöyle devam etti: “Onun Meclis’e gitmek istemesinin bir tek nedeni olabilir. Efendim şu olacakmış bu olacakmış, kimse bunun üstünü örtmeye çalışmasın, evirip çevirmeye çalışmasın. Milletvekili dokunulmazlık zırhının arkasına sığınmak istemektedir. Şimdi milletvekili dokunulmazlığına doğru kaçmak istemektedirler. Korku dağları sarmıştır. Bu nedenle her gün yönetim biraz daha kötüleşecektir. Her gün biraz daha panik içerisinde yapılan kanunsuzluklar, usulsüzlüklere şahit olacağız.”

İstifa tarihi dikkat çekti

Hakan Fidan’ın istifa ettiğini açıkladığı tarihin 7 Şubat olarak seçilmesi dikkat çekti. Hakan Fidan’ın teröristlerle müzakere sürecinde Oslo’daki görüşmelerde yer aldığı ortaya çıkmıştı. Fidan,’ın Oslo’daki o buluşmaya gitmeden önce de İmralı’yı ziyaret ettiği ve teröristbaşı Öcalan ile de görüştüğü gezete sayfalarına taşınmıştı. Fidan hedef durumuna gelince dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, “İmralı’ya gönderen de benim, Oslo’ya gönderen de... Niye, ortada bir problem var” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, Fidan’ı, “Benim sır küpüm. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sır küpü. Türkiye’nin geleceğinin sır küpü” diye nitelendirmişti. Bunun ardından MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 7 Şubat 2012 tarihinde İstanbul’da Özel Yetkili Savcı Sadrettin Sarıkaya tarafından terör örgütü ile yürütülen müzakereler kapsamında Oslo görüşmelerine katıldığı için şüpheli olarak ifadeye çağrılmış ve gözaltına alınmak istenmişti. Gelişmelerin ardından MİT yöneticilerinin soruşturulmasını Başbakan’ın iznine bağlayan yasa çıkartılmıştı.

Yeni Çağ
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=