Lütfen bekleyin..

Kanlı saldırıyı Yemen El Kaidesi üstlendi

Charlie Hebdo dergisine saldırıp 12 kişiyi katleden Cezayirli Kuaşi kardeşlerin polis ve jandarma operasyonuyla öldürülmesinin ardından yeni gelişmeler yaşandı. Fransa en büyük kabusunu yaşarken olaylar kanlı başlayıp kanlı bitti. Saldırı ve rehine eylemlerini ise El Kaide'nin Yemen'deki kolu üstlendi.

Yemen El Kaidesi yöneticisi Haris en-Nezari, internetten yayınlanan videoda Fransa'ya "Allah'a ve Müslümanlar'a karşı savaşa devam ettikleri sürece güvende olmayacakları" tehdidinde bulundu. Nezari, konuşmasında saldırganlara da " Ey mücahitler yüzümüzü ağarttınız. Ellerinize sağlık, keşke sizinle birlikte olsaydım" diye seslendi.

Fransa Başbakanı Manuel Valls ise yaşanan saldırılar ve rehin alma olaylarının ülkesinde istihbarat açığı olduğunu "açık bir şekilde" gösterdiğini söyledi.ABD Başkanı Obama, Paris'teki saldırılarla ilgili, "Fransa hükümeti terör tehdidiyle karşı karşıya kalmaya devam edecek" dedi.FRANSA'da Charlie Hebdo dergisinin ofisini basarak 12 kişiyi öldürdükleri belirlenen Cezayir asıllı Fransız vatandaşı kardeşler Cherif (32) ve Said Kouachi'nin (34) polis ve jandarmanını ortak operasyonuyla öldürülmesinin ardından yeni gelişmeler de yaşandı.YEMEN EL KAİDESİ'NDEN FRANSA'YA TEHDİT

Fransa'daki saldırı ve rehine eylemlerini El Kaide'nin Arap Yarımadası'ndaki kolu Yemen El Kaide'si üstlendi

Yemen El Kaidesi, Fransa'ya "Allah'a ve Müslümanlar'a karşı savaşa devam ettikleri sürece güvende olmayacakları" tehdidinde bulundu.

El Kaidesi yöneticisi Haris en-Nezari, internetten yayınlanan video kaydında, "Ey Fransızlar, öncelikle siz Müslümanlar'a karşı saldırılarınızı durdurdun. Vallahi, Allah'a ve Müslümanlar'a karşı savaştığınız sürece güvende olmayacaksınız" ifadesini kullandı."EY MÜCAHİTLER YÜZÜMÜZÜ AĞIRTTINIZ"

Fransa'nın peygamberlere küfrettiğini, dinlere meydan okuduğunu ve Müminlerle savaştığını iddia eden Nezari, "Onlar için Allah'ın hükmü dışında bir caydırıcılık yok. Bu da öldürülmeleri" ifadesini kullandı.

Nezari, konuşmasında saldırganlara da " Ey mücahitler yüzümüzü ağarttınız. Ellerinize sağlık, keşke sizinle birlikte olsaydım" diye seslendi.OPERASYONDAN ÖNCE MEDYAYA KONUŞTULAR

Öte yandan Fransız yayın organı BFM TV, Kuaşi kardeşler ve Amedy Coulibaly ile operasyondan önce telefonla görüşme yaptığını duyurdu.

BFM TV, markete silahlı baskın düzenleyen Amedy Coulibaly ile görüşmesinde, Coulibaly'nin Kuaşi kardeşlerle eş güdümlü hareket ettiğini ve daha önce anlaştıkları yönünde ifadeler kullandığını açıkladı.

Aynı medya organında Kuaşi kardeşlerle yapılan telefon görüşmesinde, iki kardeş, sivilleri öldürmediklerini ifade etmişer. Bunu üzerine radyo görevlisi, "Charlie'de öldürdüğünüz çalışanlar ne olacak" diye sorunca, Kuaşi kardeşler karikatüristleri suçlu oldukları için öldürdüklerini söylemiş.FRANSA BAŞBAKANI'NDAN İTİRAF

Fransa Başbakanı Manuel Valls ise, Çarşamba gününden bu yana yaşanan saldırılar ve rehin alma olaylarında 17 kişinin ölmesinin ülkesinde istihbarat açığı olduğunu "açık bir şekilde" gösterdiğini söyledi.

BFM televizyonuna konuşan Başbakan Valls, "Açık bir başarısızlık var. 17 kişi öldüğünde, bu, güvenlik konusunda çatlaklar olduğu anlamına gelir" dedi. Valls Charlie Hebdo mizah dergisine Çarşamba günü yapılan saldırıdan bu yana yaşanan rehin alma ve polise saldırı olaylarındaki toplam ölü sayısından bahsetti.

BASINA ELEŞTİRİ

Paris Başsavcılığı ise, basının Kouachi kardeşlerin kimlik bilgilerini paylaşmasının doğru olmadığını söyledi. Başsavcı François Molins, Charlie Hebdo, Montrouge ve market saldırılarına ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenledi.

16 GÖZALTI

Savcı Molins, üç olayla ilgili, aralarında Şerif Kouachi'nin eşi de olmak üzere 16 kişinin gözaltına alındığını, Montrouge ve market saldırısını düzenleyen Amedi Coulibaly'nin sevgilisinin ise halen arandığını söyledi.

Olayla ilgili 100'den fazla kişinin ifadesine başvurulduğunu kaydeden Molins, Kouachi kardeşlerle Coulibaly'nin çok yakın arkadaş olduğunu belirtti.

500 KEZ ARAMIŞ

Molins, Coulibaly'nin sevgilisi Hayat Boumeddiene'nin olaylar sırasında Said Kouachi'nin sevgilisini telefonla 500 kez aradığını belirterek, ikisinin de yakın arkadaş olduğunun altını çizdi.

Savcı Molins, Coulibaly'nin kimliğinin ise, Montrouge'daki saldırı sırasında kullandığı ve sonrasında attığı yüz maskesinden alınan DNA örnekleri sayesinde bulunduğunu ifade etti.

Fransız basını hakkında da eleştirilerde bulunan Molins, "Basının Kouachi kardeşlerin kimlik bilgilerini paylaşması yanlıştı" ifadelerini kullandı.

Başsavcı Molins, Kouachi kardeşlerin matbaa binasında aslında kimseyi rehin almadığını, basına rehine olarak yansıyan kişinin kardeşlere görünmeden
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=