VİDEO - Trabzon’da “Kürdistan” provokasyonu

Trabzon’un Çaykara ilçesindeki Uzungöl’de, üzerinde ‘Kürdistan’ yazılı atkılar ile fotoğraf çektiren Irak uyruklu 9 kişi ile provokasyona tepki gösteren vatandaşlar arasında arbede yaşandı.

Olay, saat 11.00 sıralarında Çaykara ilçesinin turizm merkezi Uzungöl’de meydana geldi.

Irak’tan gezi için gelen 50 kişilik grupta yer alan 9 kişi üzerinde ‘Kürdistan’ yazılı atkılarla fotoğraf çektirdi. Vatandaşların tepkileri üzerine tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesi üzerine vatandaşlarla, Iraklı grup arasında arbede yaşandı. Jandarma ekiplerinin müdahalesi ile olaylar yatıştırılırken, Irak uyruklu 9 kişi gözaltına alındı.

Olayla ilgili Çaykara Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Trabzon Valiliği’nden olayla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, “Kuzey Irak’tan bölgemize gezi amacıyla gelen 50 kişilik Irak uyruklu gruptan 9 kişi, üzerinde Kürdistan yazılı atkı ile fotoğraf çekildikleri sırada yöre halkı tarafından kendilerine tepki gösterilerek kısa süreli arbede yaşanmıştır. Olaya kolluk kuvvetlerimiz tarafından müdahale edilerek vatandaşlarımız sakinleştirilmiş ve durum kontrol altına alınmıştır. Olayla ilgili olarak Çaykara Cumhuriyet Savcılığınca 9 Irak uyruklu şahıs hakkında gözaltı işlemi yapılarak adli tahkikata başlanılmıştır”denildi.

BELEDİYE BAŞKANINDAN SKANDAL AÇIKLAMA !

Hanefi Tok’un durumu normalleştirmeye çalışarak yaptığı ““Kuzey Irak’tan Özerk bölgeden gelen turistler kendilerine ait kaşkolü açıyorlar. Bunu gören vatandaşta PKK bayrağı açıldığını zannedip turistlere saldırıyor. Jandarma olaya hemen müdahil oldu ve tarafları ayırdı. Sadece bir yanlış anlaşılma. Milliyetçilik konusunda hassasız. Gelen Kuzey Iraklı turistler bir otobüs gelmişti. Fakat yaşanan olay sonrası huzursuz oldular ve konaklamalarını iptal ederek gittiler. İkna etmek için çalıştık fakat her ne kadar tatlıya bağlasak da gittiler” açıklaması üzerine sosyal medya üzerinden Belediye Başkanın bu tavrı eleştirildi.

VATANDAŞLAR TEPKİLİ

Sosyal Medya’da vatandaşların tutumuna her görüşten destek gelirken;
AKP’li Başkan Hanefi Tok’a

Açıklamasında bahsettiği bölgenin neresi olduğu,
O bölgeye ait bir bayrağı Türk Devleti’nin tanıyıp tanımadığı,
Kalmaları için neden bu kadar ısrarcı olunduğu,
1 otobüs değil 1000 otobüs olsa dahi bırakacakları döviz için pkk bayrağının açıldığı bir kafileyi orada tutmanın hangi aklın ürünü olduğu soruldu.

- 19 Temmuz 2019 00:08 A A