VİDEO - 11 Uygur Türk’ünün havalimanında bekletilmesine İYİ Parti’den sert tepki: Soydaşlarımızın Suriyeliler kadar değeri yok mu? Devlet bakamıyorsa….

Çin zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan ve 17 gündür havalimanında bekletilen Uygur Türkleri ile ilgili açıklama yapan İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, “Soydaşlarımızın Suriyeliler kadar değeri yok mu? Devlet bakamıyorsa biz bakarız” dedi.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu, Çin zulmünden kaçarak önce Malezya’ya daha sonra Türkiye’ye sığınan ve 17 gündür Atatürk Havalimanı’nda tutulan Uygur Türkleri hakkında açıklama yaptı.

Hükümete tepki gösteren Kavuncu, 4 milyon Suriyelinin rahat koşullarda Türkiye’de yaşamasına rağmen 11 Uygur Türk’ünün günlerdir havalimanında bekletildiğine dikkat çekti.

Kavuncu, hükümete çağrıda bulunarak “Yüce Türk Devleti’nin imkanları 11 soydaşımız için yeterli değil ise biz İYİ Parti olarak soydaşlarımızı evlerimizde misafir etmenin eğitim, sağlık, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılamaktan onur duyacağımızı bildiririz” ifadelerini kullandı.

Buğra Kavuncu’nun açıklaması şöyle:

SOYDAŞLARIMIZIN TÜRKİYE’YE GİRİŞİNE NEDEN İZİN VERİLMİYOR?

Çin’deki insanlık dışı uygulamalardan kaçarak hayatlarını kurtarma telaşı ile önce Malezya’ya ardından anavatanları Türkiye’ye sığınan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 11 Uygur Türk’ü 17 gündür Atatürk Havalimanı’nda akıbetleri belli olmadan giriş izni bekliyor.

Soydaşlarımızın; ülkemizde hayatlarını devam ettiren, sayıları neredeyse 4 Milyona yaklaşan Suriyeli göçmenlerden, Afgan göçmenlerden ne farkı var? Soydaşlarımızın; ülkemizde yıllardır misafir olarak hayatlarını devam ettiren, her türlü eğitim, sağlık, ulaşım gibi giderleri kuruşuna kadar, ödediğimiz vergiler ile devletimiz tarafından karşılanan Suriyeli sığınmacılar kadar değeri yok mu?

Ülkemizdeki Suriyeli sığınmacıların iade edildiğinde yaşayacakları akıbetten tedirgin olan ve endişe duyan iktidarın, bu 11 soydaşımızın Çin’e iade edildiği zaman uğrayacakları akıbet hakkında bilgisi var mıdır?

İyi Parti olarak hükümet ve devlet yetkililerine sesleniyoruz;

Emniyet Teşkilatı yetkililerinden aldığımız bilgilere göre soydaşlarımız herhangi bir terör olayına karışmamıştır ve herhangi bir terör grubuna mensup değillerdir. Soydaşlarımızın anavatanları Türkiye’de sığınmacı değil göçmen olarak karşılanması gerekmektedir. Soydaşlarımızın en az Suriyeli, Afgan sığınmacılar kadar anavatanlarında yaşama hakları vardır. Sayıları 4 milyona yaklaşan sığınmacılara eğitim, sağlık, ulaşım ve barınma yardımlarında bulunan devletimizin “11 soydaşımız” için de aynı özveri ve hassasiyeti göstermesini istemekteyiz.

Bu hususta Yüce Türk Devleti’nin imkanları 11 soydaşımız için yeterli değil ise biz İYİ Parti olarak soydaşlarımızı evlerimizde misafir etmenin eğitim, sağlık, barınma gibi ihtiyaçlarını karşılamaktan onur duyacağımızı bildiririz.

Türk devletinden ve hükümetinden bu mağduriyetin acilen giderilmesini ve soydaşlarımızın göz göre göre ölüme terk edilmemelerini talep ediyoruz.

- 1 Kasım 2018 21:28 A A

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.