Uyuşturucu bağımlılığının korkutan bilançosu!

Türkiye’de uyuşturucu bağımlılığındaki sayıların artışı korkutucu seviyeye ulaştı.  Avrupa Uyuşturucu Raporu’ndaki açıklanan sayıya göre, kayıt altındaki bağımlı sayısı ile 1 buçuk milyon seviyesini geçti.
GÜNCEL - 26 Haziran 2019 17:45 A A

Çağımızın korkutan vebası haline gelen uyuşturucu artış ilkokul seviyesinde kadar indi. Uyuşturucu bağımlılığı ailelerin korkutucu rüyası olmayı sürdürüyor.

Sözcü’nün haberine göre, emniyet güçlerinin yaptığı operasyonlarda yakalanan uyuşturucu miktarı giderek artışı gözlemleniyor.

EN ÇOK ESRAR KULLANILIYOR!

Dünya Uyuşturucu Raporu’nda açıklanana son verilere göre, 2016 yılında 29,5 milyon olan uyuşturucu kullanımı bu yıl 30 milyon seviyesini geçti. Rapora göre, Türkiye’de 15-64 yaş aralığında en çok esrar bağımlılığı göze çarparken, bunu sentetik uyarıcılar ile kokain takip ediyor.

“CEZALARIN CAYDIRICI OLMAMASI BAĞIMLILIĞI ETKLİYOR!”

Konu ile ilgili görüşünü ifade eden emekli polis ve Adli Bilişim Uzmanı İsa Altun, “Uyuşturucu ile mücadelede herkesin atladığı bir şey var. Tedavi var ama kimse önlemeyi düşünmüyor. Herkes tedavi aşamasına odaklanmış durumda. Türkiye olarak ulusal politikamızın tedavi etmeden önce önleme olduğunu düşünüyorum çünkü bu çok daha kolay bir yöntem” ifadelerini kullandı.

Altun, cezaların caydırıcı olmadığının vurgusunu yaparak, “İran’da uyuşturucu bulundurma, kullanma, ithal etme, satma işlemlerinin hepsinin cezası idam. Ona rağmen İran’da 7 milyon uyuşturucu bağımlısı var. Bu rakam ülkemizde de ne yazık ki 1 buçuk milyonu buluyor. Bunun için cezalardan önce önleme yöntemi gerekli.

Bu yüzden uyuşturucu ile mücadeleyi sadece polisiye tedbirler ile çözemezsiniz, herkesin elini taşın altına koyması lazım” dedi.

SAYIDAKİ YILLARA GÖRE KORKUTUCU ARTIŞ!

Adalet Bakanlığı verilerine göre de, 2011 yılında uyuşturucu kullanımından dolayı 105 kişi hayatını kaybederken, 2016 yılında bu sayı 920’ye yükseldi. 2017 yılında 941 kişi uyuşturucu kullanımından hayatını kaybederken, ölenlerin büyük çoğunluğunun erkek olduğu ve yaş ortalamalarının da 32 olduğu vurgulandı.

“UYUŞTURUCU ÇAĞRI MERKEZLERİ BİLE VAR!”

Raporda dikkat çekici bir diğer verinin de internetin yasa dışı karanlık ağı olarak bilinen yasa dışı satış ağları üzerinden yapılan uyuşturucu kaçakçılığında artış yaşandığına yer verildi. Hatta kullanıcılara uyuşturucunun hızlı ulaştırılmasını sağlayan kokain çağrı merkezleri olduğu da kaydedildi. Yasa dışı satış ağlarına sıradan internet kullanıcıları ulaşamıyor. Derin internet olarak bilinen ağda normal internetin yaklaşık 500 katı büyüklüğünde dev bir yapı bulunuyor. Gizli tarayıcılardan özel yazılımlar ile ulaşabilen ağda yasa dışı pek çok faaliyet gerçekleşiyor. Uyuşturucu satışı da gerçekleşen ağda, kullanıcı ayak izi bırakmadan dolaşabiliyor. Kullanıcı aramaya başladığı anda dünyanın herhangi bölgesinden 3 farklı bilgisayar üzerinden birbirine atlayarak arama yapabiliyor ve arkasında hiçbir iz bırakmadan ortadan kayboluyor.

GÜNCEL - 17:45 A A
BENZER HABERLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

SON 3 GÜNÜN EN ÇOK OKUNANLARI

NAMAZ VAKİTLERİ

19.07.2019 06:12:29
 • 03:49 İmsak
 • 05:41 Güneş
 • 13:15 Öğle
 • 17:13 İkindi
 • 20:40 Akşam
 • 22:24 Yatsı

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 101.566
  0,00%
 • ALTIN 261.29
  0,01%
 • DOLAR 5.633
  0,31%
 • EURO 6.347
  0,01%

VİDEO GALERİSİ