Nihat Genç’ten AKP’ye çok sert eleştiri: Egemenliğinizi bir başkasına veriyorsunuz

Bakan Berat Albayrak’ın “Uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik” açıklamasını değerlendiren Nihat Genç, AKP iktidarını eleştirerek “Geldiğiniz yer işte bu, egemenliğinizi bir başkasına veriyorsunuz” dedi.
MEDYA - 1 Ekim 2018 16:10 A A

Gazeteci-Yazar Nihat Genç, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik” açıklamasını değerlendirdi.

Bakan Albayrak’ın “Yeni program bünyesinde kurulan Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek” açıklamasına tepki gösteren Genç, “McKinsey bir gölge IMF gibi. Yani Düyun-u Umumiye gibi bir şey” dedi.

Ulusal Kanal’da açıklamalarda bulunan Nihat Genç, AKP iktidarının McKinsey adımının çok tehlikeli olduğunu söyledi. Genç, konuya ilişkin olarak, “Geldiğiniz yer işte bu, egemenliğinizi bir başkasına veriyorsunuz. Bir de bunlara maaş vereceksiniz” ifadelerini de kullandı.

Gazeteci-Yazar Nihat Genç’in konuya ilişkin açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Tabi bu çok büyük bir panik oluşturdu. Bunların bir Düyun-u Umumiye olduğu çok açık. Geldiler, ‘Parayı nasıl harcıyorsunuz biz bakalım’ dediler. Oysa bir devletin egemenlik alanı vardır. Parasını nasıl harcadığına kendisi bakar. Sayıştay vardır. Cumhurbaşkanlığı’nın da eskiden bu konularda denetleme kurulları vardı.

McKinsey bir gölge IMF gibi. Yani Düyun-u Umumiye gibi bir şey. En hafif şekliyle söyleyebiliriz ki; Türkiye’de parası olanlar ‘Bunların başında duralım, paralarımızı nereye harcıyorlar bir bakalım’ gibi bizatihi senin hazinene, egemenlik alanına müdahil oluyor. Geldiğiniz yer işte bu, egemenliğinizi bir başkasına veriyorsunuz. Bir de bunlara maaş vereceksiniz.

Bunun şakası yok, senin paranı neden yabancı yönetecek? Senin ekonominin sırları da var. Yani nereden ne geldi senin bileceğin iş. Niye yabancılar bunu bilsin ki? ‘Senin firmaların, kimde kaç dolar var, kim ne üretiyor?’ gibi bilgiler senin bilgilerindir. Niye bunu yabancıya vereceksin ki? Senin bütün kaynaklarından haberdar olacak. Gelirlerinden haberdar olacak. Şifrelerini bilecek. Buna Düyun-u Umumiye desen olur, gölge IMF desen olur. Bir de işin gücün yok, heriflere dolar vereceksin.

Ülkeyi birine teslim etme dediğimiz şey bu işte. Ülkeyi birine teslim ediyorsun yani. Geçmiş zamandaki gibi bu ülkeye gelenler ülkeye bayrak asmayacak. Senin hazinene maliyene oturuluyorsa senin alanına yani birisi gelip başına oturuyorsa kontrol ediyorsa bir de üstelik dolarla maaş veriyorsun. Şimdiye kadar da bağırıyordun faiz lobisi diye. İşte yurt dışında o dereceleri arttıranlar azaltanlar bu adamlar işte. Gelip burada senin kasana giriyor. Çok tehlikeli bir girişim. İşte ekonomik kriz ilk göstergesini verdi. Bunlar ülkeyi yönetemediklerini gösterdiler.

MEDYA - 16:10 A A
BENZER HABERLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

SON 3 GÜNÜN EN ÇOK OKUNANLARI

NAMAZ VAKİTLERİ

19.06.2019 14:04:19
 • 03:24 İmsak
 • 05:25 Güneş
 • 13:10 Öğle
 • 17:10 İkindi
 • 20:46 Akşam
 • 22:37 Yatsı

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 94.219
  0,00%
 • ALTIN 252.38
  0,00%
 • DOLAR 5.841
  0,30%
 • EURO 6.542
  0,33%

VİDEO GALERİSİ