‘Milli’ ifadesi bulunan şirketi özelleştiriyorlar’

OHAL KHK’si ile Türkiye Varlık Fonuna (TVF) devredilen Milli Piyango’nun lisans hakları 47 yıllığına devredilecek. Milli Piyango ile ilgili araştırma önergesi veren CHP’li Tahsin Tarhan ise “Yerli ve milliyiz’ diyorlar, başında bile ‘Milli’ ifadesi bulunan ve kar eden bir şirketi özelleştiriyorlar”
EKONOMİ - 3 Mayıs 2019 22:47 A A

OHAL KHK’si ile Türkiye Varlık Fonuna (TVF) devredilen Milli Piyango’nun lisans hakları 47 yıllığına devredilecek.  

TVF Müdürü Zafer Sönmez, devir işlemlerinin 2019 sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, “Milli Piyango’da şaibeli olaylar yaşanıyor. Liyakat ve şeffaflık yok oldu” diyerek 29 Ocak 2019 tarihinde Meclis araştırması açılması için önerge vermişti. Milli Piyango’nun lisans haklarının devredilecek olmasını değerlendiren Tarhan, “Yerli ve milliyiz’ diyorlar, başında bile ‘Milli’ ifadesi bulunan ve kar eden bir şirketi özelleştiriyorlar” dedi.

Anayurt’un haberine göre; TVF Müdürü Sönmez’in “Yabancılardan müthiş ilgi var” sözünü hatırlatan Tarhan, “Demek ki kapalı kapılar ardanda pazarlık yapıldı. Teklifler alındı. Ya da alt yapısı hazırlandı ve özelleştiriliyor. Milli Piyango’yu birilerine peşkeş çekiyorlar” diye konuştu.

‘KAPALI KAPILAR ARDINDAN ONAY VERİLİYOR’

11 Kasım 2005 tarihinde özelleştirilen Türk Telekom, Lübnanlı Hariri ailesinin sahip olduğu Saudi Oger’e bağlı olan Oger Telecom’a satılmıştı ve Türkiye’de Ojer Telekomünikasyon A.Ş.’yi (OTAŞ) kurmuştu. OTAŞ, 2013 yılında Türk Telekom’un hisselerini teminat göstererek aldığı 4.75 milyar dolar tutarındaki krediyi geri ödeyemedi. Borç karşılığında Türk Telekom’un hisseleri Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’nın ortaklaşa kurduğu Levent Yönetim Yapılandırma A.Ş.’ye (LYY) geçti.

Spor Toto Teşkilat Başkanlığı 11 Şubat tarihinde gerçekleştirdiği ihaleyle İddia şans oyununu Demirören-Scientific Games ortaklığı Demirören grubu iştiraki Şans Girişim, Turkcell iştiraki mevcut işletmeci Inteltek’ten daha düşük teklif vererek almıştı. İhalenin kanuna aykırı şekilde sonuçlandırıldığına yönelik itirazlar yapılmıştı.

Türk Telekom’un satılışını ve İddia ihalesinde yaşananları hatırlatan Tarhan,  “Yabancı şirket Türk bankalarından kredi kullanıp, Telekom’u için boşaltarak gitmişti. Türkiye biradan 18 milyar dolar zarar etmişti. İddia’ya baktığınız zaman büyük medya devi adı altında verilen şirket Ziraat Bankası’nda 700 milyon dolar kredi kullanmış. Yani devlete 700 milyon dolar borcu olan şirkete İddia’yı devrettiler. Bu açık açık birileriyle ortaklık anlamına geliyor. Milli Piyango da Türkiye ‘de kar eden şirketlerden birisi. Birileri kapalı kapılar ardından ona devrediyor” diye konuştu.

Demirören Medya Grubu’nun Doğan Medya Grubu’nu satıl alırken Ziraat Bankası’dan 700 milyon dolar kredi kullandığı iddia edilmişti. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise “Paramız var verdik” demişti.

GENEL MÜDÜR DEĞİŞMİŞTİ

Muammer Çolak, Milli Piyango İdaresinde Genel Müdürü görevinden 1 Mart tarihinde alınmış yerine İsmailağa Cemaati’nden Timurtaş Uçar’ın oğlu Bekir Yunus Uçar atanmıştı. 2018 yılında ise Milli Piyango’nun Kızılay’da bulunan Genel Müdürlük Binası, Cumhurbaşkanlığı’na devredilmişti ve bina boşaltılmıştı.

EKONOMİ - 22:47 A A
BENZER HABERLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

SON 3 GÜNÜN EN ÇOK OKUNANLARI

NAMAZ VAKİTLERİ

21.08.2019 15:45:28
 • 04:36 İmsak
 • 06:11 Güneş
 • 13:13 Öğle
 • 17:00 İkindi
 • 20:04 Akşam
 • 21:33 Yatsı

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 96.214
  0,19%
 • ALTIN 276.14
  -0,52%
 • DOLAR 5.729
  0,05%
 • EURO 6.359
  -0,09%

VİDEO GALERİSİ