İYİ Parti Kurultayı kime ne mesaj verdi? Merkez Sağ… Ülkücü Hareket… Eskiler… Yeniler…

Oda Tv yazarı Kara, İYİ Parti’nin 4. Olağanüstü Kurultayı’nı yorumladı. Kara, “Genel başkan yardımcılıkları yerine konuya ve uzmanlık alanlarına göre bağlı başkanlıklar oluşturuldu. Bunu gölge bakanlık olarak değerlendirebiliriz” ifadelerini kullandı.
SİYASET - 10 Ağustos 2019 15:39 A A

İYİ Parti’nin 4. Olağanüstü Kurultayı’nın ardından Oda Tv yazarı Muzaffer Ayhan Kara, “İYİ Parti’ye rota çizen kurultay” başlıklı bir yazı kaleme aldı. 

İYİ Parti’de başkanlık divanında gerçekleşen değişikliklerin yeni sisteme göre şekillendiğini belirten Kara, ayrıca Babacan ile Gül’ün kuracağı yeni parti için de bir hamle yapıldığını belirtti. 

İşte Kara’nın yazısından ilgili kısım şöyle:

“GÖLGE BAKANLIK”

Daha önce GİK’de olan eski genel başkan yardımcılarından, Alparslan Türkeş’le birlikte MHP’nin temellerini atan Milli Birlikçi Yüzbaşı Muzaffer Özdağ’ın oğlu Prof. Dr. Ümit Özdağ ile Merkez Bankası eski başkanı Durmuş Yılmaz’ın bu kez aday olmadığı görüldü. Musavvat Dervişoğlu da TBMM Grup Başkanvekili seçildiği için GİK’e aday olmadı. Akşener’in bir önceki başkanlık divanı üyeleri olağanüstü kurultay sonrasında da ağırlıklı olarak yeniden başkanlık divanını oluşturdu. Mersin eski büyükşehir belediye başkanı Burhanettin Kocamaz GİK’e girse de başkanlık divanında yer bulamadı.  16 üyeden oluşan İyi Parti Başkanlık Divanı’nda 9 eski üyeye karşın 7 yeni üye yer aldı. Ayrıca, yeni yapılanmaya göre “genel başkan yardımcılıkları” yerine konuya ve uzmanlık alanlarına göre bağlı “başkanlıklar” oluşturuldu. Bu durumu “gölge bakanlık” uygulaması olarak değerlendirmek mümkün.

“BABACAN VE GÜL’ÜN GÖZ KIRPMAYA ÇALIŞTIĞI…”

İYİ Parti’de olağanüstü kurultayın işlevi bir yanıyla tüzük değişikliklerine partiyi uyarlamaksa bir yanıyla da siyasetteki yeni çalkantıları da dikkate alan bir yaklaşımla parti hattını oluşturmak, rotasını çizmekti. Nitekim oluşturulan yeni başkanlık divanının şifreleri de bunu ortaya koydu. Başkanlık Divanı’nda yer alan isimlere bakıldığında “merkez sağ” ağırlık dikkati çekiyor. Aytun Çıray’ın GİK’e en yüksek oylardan biriyle üçüncü sırada seçilmesi de önemli bir gösterge. Aynı zamanda Cihan Paçacı, Ahmet Kamil Erozan, Salim Ensarioğlu gibi isimler de İyi Parti başkanlık divanındaki merkez sağ karakteri ortaya koyuyor. Ensarioğlu partinin güneydoğuya açtığı pencereyi de işaret ediyor. Bütün bunlar Babacan-Gül partisinin göz kırpmaya çalıştığı merkez sağa sahip çıkma işareti.

Bu arada Koray Aydın’ın yeniden teşkilat işlerinden sorumlu olarak başkanlık divanına gelmesi de MHP ile Ülkücüler üzerinden rekabeti ve bu kesimi tutmayı amaçlıyor. Dr. Bahçeli’nin İyi Parti’deki Ülkücülere yaklaşımına yanıtı İyi Parti Aydın’la veriyor.

SİYASET - 15:39 A A
BENZER HABERLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

SON 3 GÜNÜN EN ÇOK OKUNANLARI

NAMAZ VAKİTLERİ

19.08.2019 21:27:39
 • 04:35 İmsak
 • 06:10 Güneş
 • 13:13 Öğle
 • 17:00 İkindi
 • 20:06 Akşam
 • 21:35 Yatsı

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 95.286
  -0,47%
 • ALTIN 272.86
  0,49%
 • DOLAR 5.658
  1,40%
 • EURO 6.279
  1,45%

VİDEO GALERİSİ