Hakkı Öznur’dan işkenceci Raci Tetik açıklaması!

Ülkücü hareketin önemli isimlerinden Hakkı Öznur, Mamak Askeri Cezaevinin dört yıl komutanlığını yapan işkenceci Raci Tetik ve Mamak Askeri Cezaevinde yaşanan zulümlerle ilgili açıklama yaptı
GÜNCEL - 4 Mayıs 2019 22:00 A A

Büyük Birlik Partisi’nin merhum lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun “yol ve dava arkadaşı” Hakkı Öznur, Mamak Askeri Cezaevinin dört yıl komutanlığını yapan işkenceci Raci Tetik ve Mamak Askeri Cezaevinde yaşanan zulümlerle ilgili açıklama yaptı.

“İşkenceci Raci Tetik gladyonun elemanıdır” diyen Öznur, açıklamasında, “Gladyo tarafından yıllarca korunan, himaye altında olan Raci Tetik, sadece Mamak Askeri Cezaevi’nin komutanı değil, o dönem Mamak’ta işkenceci biridir.1979 – 1988 arası Ankara Mamak Askeri Cezaevi’nde binlerce siyasiyattı. İşkence görmeyen, zulüm görmeyen insan yok. Hem işkencelerde hem cezaevindeki insanlık dışı uygulamalar sonucu Ülkücü ve Devrimci birçok kişi öldürüldü, sakat kaldı, aklını ve ruh sağlığını yitirdi. Gördükleri işkenceler, zulümler sonucunda kimi içeride kimi dışarıda hayata veda etti” ifadelerini kullandı.

Öznur’un açıklaması özetle şöyle:

“Yezit zihniyetli zalim Raci Tetik işkencecilerin şefiydi, Mamak’ın cellâdıydı, işkencecisiydi.

Diktatör Kenan Evren ve çetesinin övgülerine mazhar olmuş Raci Tetik, 12 Eylül’ün simge isimlerinden biri, ama sadece biri.  12 Eylül darbesini yapan Beşli Konsey’in yani ABD/NATO’nun “Bizim Çocuklar” dediği Amerikancı generallerin Mamak’taki adamıydı.

12 Eylül yönetimine damgasını vuran en önemli uygulamalardan biri işkenceler oldu.12 Eylül Mahkemeleri, 12 Eylül açık faşizminin vahşet ve zorbalıklarının uzantısı oldu. 12 Eylül savcıları ve 12 Eylül mahkemeleri işkencecileri aklayarak işkenceyi teşvik etmişlerdir.,

12 Eylül darbesinden 15gün önce 28 Ağustos 1980 günü Mamak Askeri Cezaevi’nde ilk uygulama başlatıldı. Ayrı ayrı koğuşlarda kalan Ülkücüler ve Devrimciler ayrı ayrı cezaevi avlusuna çıkartılarak toplu dayaktan geçirildiler. Ardından cezaevinde fiziki işkenceler ve baskılar başladı. 12 Eylül’ün ayak seslerini ilk duyan Mamak Askeri Cezaevi’nde yatan siyasiler oldu. Darbe sonrası işkenceler sistematik hale getirildi.

Mamak Cezaevi komutanlığına atanan Tetik, nasıl bir yönetim kuracağını hemen belli etmişti. Koğuşlara hücrelere sürekli baskınlar yaptırdı. Tutuklular havalandırmada toplu dayaklardan geçiriliyordu. Görüşlere giderken bile koridorlar cop sesleri ile inliyordu.  Saatler süren dayaklar, kan gölüne dönen koğuşlar, hücreler, Raci Tetik gerçeğidir.

MUHSİN YAZICIOĞLU C-5 ADLI İŞKENCE MERKEZİNDE İŞKENCELERDEN GEÇİRİLDİ!

Ülkücü hareket düşmanı bazı askeri savcı ve hakimler işkenceli sorgulara bizzat eşlik ediyordu. Asker ve polis karışımı özel işkence ekibi Ülkücülere işkence ederken, Mamak Cezaevi komutanı Raci Tetik ise zevkle seyrediyor ve kimi zaman işkencecilere nezaret ederek “Gerekirse ölsünler, sakat kalsınlar, hiç önemli değil. Devam edin” diyordu.   

12 Eylül 1980 öncesi Ülkücü gençlik hareketinin lideri olan Muhsin Yazıcıoğlu başta olmak üzere, binlerce Ülkücü, Mamak Askeri Cezaevi’nde özellikle C-5 adlı özel işkence merkezinde 1 ay işkencelerden geçirildi. Muhsin Başkan’ın adına “C-5” denilen işkence hanede gördüğü işkence 13 Şubat 1981 tarihli “ilk muayene” kaydında, ‘dirseklerinde yara, parmaklarında yanık izleri ve idrarında kan’ tespit edildi bilgisiyle yer alıyordu.

 “YURT DIŞINDA” DENİLDİ, ÖZEL BAKIMEVİNDE ORTAYA ÇIKTI

Anayasanın geçici 15. maddesinin kaldırılmasından sonra 12 Eylül döneminde yapılan işkencelere ilişkin açılan soruşturmanın bir ayağını da Mamak Askeri Cezaevi oluşturdu. Raci Tetik’e uzun süre ulaşılamadı.Raci Tetik yurt dışında denildi, özel bakımevinde çıktı. Raci Tetik, hakkında soruşturma yürütülürken uzun süre Avustralya’da kanser tedavisi gördüğü ileri sürülerek ifadesi alınmadı. Oysa Tetik o sırada TSK’nın Çamlıca’daki Özel Bakımevi Merkezi’nde kalıyordu. Tetik’in yurt dışında olmadığı ortaya çıkınca TBMM Darbeleri Araştırma Alt Komisyonu, 20 Ekim 2012’de bakım evine giderek Tetik’i sorguladı. İşkenceci Tetik yaptıklarından pişman değildi, masum olduğunu söylüyordu.

Savcılık, soruşturma sonucunda 30 yıllık zaman aşımı süresi dolduğu gerekçesiyle ülküdaşlarımızın katillerinden, işkencecilerinden Tetik hakkında takipsizlik kararı vererek dosyayı kapattı. Zaman aşımı vb. gerekçeleri ile adaletin elinden kurtarıldı. Yaşarken sorulamayan zulümlerin, işkencelerin hesabının ahirette sorulacağından hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Yaşasın zalimler için cehennem!”

GÜNCEL - 22:00 A A
BENZER HABERLER

SOSYAL MEDYA HESAPLARI

SON 3 GÜNÜN EN ÇOK OKUNANLARI

NAMAZ VAKİTLERİ

21.08.2019 15:34:44
 • 04:36 İmsak
 • 06:11 Güneş
 • 13:13 Öğle
 • 17:00 İkindi
 • 20:04 Akşam
 • 21:33 Yatsı

DÖVİZ KURLARI

 • BIST 96.214
  0,19%
 • ALTIN 276.14
  -0,52%
 • DOLAR 5.729
  0,05%
 • EURO 6.359
  -0,09%

VİDEO GALERİSİ