Lütfen bekleyin..

Kürt Devleti’ne NATO şemsiyesi

15 Kasım 2013, 10:19

ABD kuklası Mesud Barzani’nin liderliğini yaptığı Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Peşmerge Bakanlığı, “NATO’nun Orta Doğu ve Afrika’daki rolü, terörle mücadele ve NATO ile Federal Irak’ın ilişkileri” konulu uluslararası konferansa davet edildi...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Peşmerge Bakanlığı, ilk defa NATO tarafından düzenlenen uluslararası konferansa davet edildi..

Peşmerge Bakanlığı Sözcüsü Cebar Yaver, Brüksel’deki konferansta “Kürt bölgesinin askeri gücü”nü temsil edecek. Birçok ülkeden askeri komutanların katıldığı konferansta, “NATO’nun Orta Doğu ve Afrika’daki rolü, terörle mücadele ve NATO ile Federal Irak’ın ilişkileri” konuları ele alınacak.

Konferansın Irak oturumunda özellikle son zamanlarda ülkede yaşanan şiddet olaylarının ve bunları önlemeye yönelik çözüm önerilerinin masaya yatırılacağı belirtildi.

NATO KULLANACAK...

Peşmergenin NATO konferansına davetini yorumlayan Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, bunun Kürt devletinin zımnen de olsa tanınması anlamına geldiğini söyledi.

Tantan, “Kürt devleti kuruldu. Bundan sonra açık bir şekilde kurdurulmasa dahi bunun güvenlik politikaları bakımından NATO gibi oluşuma dahil edileceğinin alt yapısı olarak görülüyor” dedi.

NATO’nun konsept değişikliğine uygun hareket ederek bu oluşumdan faydalanma yoluna gideceğinin altını çizen Tantan, yaşanan gelişmelerin hükümetin PKK ile pazarlık masasına oturmasının bir sonucu olduğunu savundu.

Tantan, “Hazar havzasında, Afrika ve Asya kıta eksenli operasyonlarda kullanılabilir. Türkiye inisiyatifini kaybetti. PKK ile masaya oturtulması, Irak’la ilişkilerin geliştirilmesi, Suriye’deki politikalarının yanlışlığı dikkate alındığında Suriye merkezli üçlü paralel devlete doğru zımnen gitti” diye konuştu.
 

SORUMLUSU BAŞBAKAN...

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, NATO’nun davetinin şaşırtıcı olmadığını belirtirken, “Bu yolu Başbakan açtı. Bölgeyi uluslararası camiada tanınır hale getiren Erdoğan’dır. Irak ordusundan ayrı askeri yapılanma var. Peşmergenin ayrı bir askeri güç olarak katılması ileride Irak bölgesel yönetiminin bağımsız bir devlet yoluna gideceğinin işaretidir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın ise BOP’un adım adım hayata geçirildiğini ileri sürerek, “Bölgede ne yapmaya çalıştıkları ortada. Bu toplantı tarihe not olarak düşürülmesi gereken bir toplantıdır. Bölgedeki bir askeri güç Orta Doğu’nun tamamı açısından önem arz ediyor. Dolayısıyla ABD askerine ‘eşlik edebilecek’ güçleri toplama çabası olarak yorumlamak gerekir” diye konuştu.
 
BARZANİ, PYD'DE ATEŞ PÜSKÜRDÜ...

NATO desteğini arkasına alan Mesut Barzani, Suriye’deki PKK’nın uzantısı “Demokratik Birlik Partisi (PYD)’ni sert bir şekildi eleştirdi. PYD’yi oyun bozanlık yapmakla suçlayan Barzani, Rojava (Suriye’nin kuzeyi)’da devrim yaptığını iddia ediyor. Kime karşı kazanılmış bir devrim bu? Tek yaptıkları şey, rejimin onlara teslim ettiği yerlerde söz sahibi olmak” dedi.

“PYD’nin izlediği politikalarla ilgili birçok eleştirimizin olduğu doğrudur ancak Kürt halkının geneline hitap etmeleri arzumuzdur” diyen Barzani, “PYD’nin kendi başına hareket etmesi ne onlara ne de Kürt halkına yarar. Bu yüzden gerçeklerin açık olmasından ve Kürdistan halkının bunlardan haberdar olmasından yanayız. Kaygımız Rojava’daki kardeşlerimizin geleceğine dair çözüm bulmak ve mevcut durumun kötüleşmesini engellemektir” diye konuştu.

Barzani, Suriye’deki Kürtlerin birlikte hareket etmesi için 11 Temmuz 2012’de Erbil anlaşması çerçevesinde Kürt Yüksek Konseyi kurulduğunu, ancak PYD’nin anlaşmaya bağlı kalmadığını söyleyerek; “Silah zoru ve rejimle yaptığı gizli anlaşmalarla emrivaki yaparak kendisini askeri güç ilan etti” dedi.

Suriye ile Irak arasındaki Peşhabur Sınır Kapısı’nın kapatıldığı şeklindeki iddiaların gerçekçi olmadığını belirten Barzani, kapının insani yardımlara ve geçişlere her zaman açık tutulduğunu kaydetti.
 
İŞGİLCİLERİN TAŞERON ORDUSU...

ABD kuklası Mesud Barzani, ABD’nin Irak’ı işgal etmesinin ardından kendisine bağlı peşmergelerden ordu kurdu.

İşgalciler tarafından silahlandırılan ve eğitim verilen peşmergeler, kukla Kürdistan’ın silahlı kuvvetleri olarak görev yapıyor. Irak ordusuna da kafa tutan Barzani, arada sırada araziye çıkıp birliklerini denetliyor...-YeniÇağ

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=