Lütfen bekleyin..

Kerry ve Lavrov ile görüşecek

29 Haziran 2013, 19:01

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Brunei'deki ASEAN toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşecek.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) toplantısına katılmak üzere Brunei'ye gitti.

Davutoğlu, Brunei'de gerçekleşecek ASEAN toplantısına ilişkin, "Sayın Kerry ve Sayın Lavrov da orada olacaklar. Bu vesileyle de onlarla Suriye konusu başta olmak üzere ilgili konuları istişare etme imkanı bulacağız" dedi.

Davutoğlu, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Parlamenter Asamblesi (AGİTPA) 22. Genel Kurulu kapsamında TBMM ve Anadolu Ajansı işbirliğiyle hazırlanan "Suriye'de İnsani Trajedi/Humanitarian Tragedy in Syria" sergisinin açlışının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Kuruluşundan itibaren AGİT'in içinde bulunulduğunu anımsatan Davutoğlu, kuruluşun faaliyetlerine büyük önem verdiklerini söyledi. Davutoğlu, AGİT'in özellikle soğuk savaş döneminden itibaren Avrasya ölçeğinde Vancouver'dan Viladivostok ölçeğinde geniş alanda istikararın ve huzurun sağlanmasında önemli bir işlev gördüğünü kaydetti. 

Davutoğlu, özellikle yeni güvenlik risklerine karşı, Avrupa'daki ekonomik krizin ürettiği yabancı düşmanlığı, İslamofobia ve zenofobiaya karşı bir yumuşak güç olarak da AGİT'in devreye girmesi gerektiğine vurgu yaptı. 

AGİT yapılanmasının çevre ülkeler konumundaki Kuzey Afrika ve Ortadoğu'da, Afganistan'a kadar olan kuşakta da ortaya çıkan demokratik dönüşüm taleplerine olumlu cevaplar vermesinin gerekli olduğunu kaydeden Davutoğlu, AGİT tecrübesinin, Helsinki Akdi'nin bir benzerinin gerçekleştirilmesiyle Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da kalıcı barışın tesis edilmesinde önemli olacağını ifade etti.

Davutoğlu, 1975'te Helsinki Akdi'nin Avrupa'da kalııcı bir barışın sağlanmasına katkı verdiğini belirterek, "Bugün Kuzey Afrika, Ortadoğu, Afganistan'a kadar oluşan kuşakta da Türkiye, her zaman sınırlara saygıyı ve toplumlar arası ilişkileri geliştirmeyi amaç edinen benzer bir sözleşmenin Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde yapılmasını savunagelmiştir. Bu tarihi bir toplantıdır. Bu toplantıya katılan delegelere 'hoş geldiniz' diyorum. Sayın TBMM Başkanımız ve Türk  delegeasyonuna da çalışmalarında başarılar diliyorum" diye konuştu.

- Brunei'deki ASEAN toplantısı

ASEAN dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere Brunei'ye gideceğini aktaran Davutoğlu, ASEAN'la iki yıl önce diyalog ortaklığı sürecinin başladığını söyledi. Davutoğlu, orada 27 ülkenin dışişleri bakanlarıyla bir araya geleceklerini anlatarak, şöyle devam etti:

"Sayın Kerry ve Sayın Lavrov da orada olacaklar. Bu vesileyle de onlarla Suriye konusu başta olmak üzere ilgili konuları istişare etme imkanı bulacağız. Bundan birkaç gün önce Lavrov'la yaptığımız görüşmede, Brunei'de bir araya gelerek bundan sonraki süreçte paralel bir şekilde çalışma konusunda mutabık kalmıştık. Lavrov'la Doha'da yaptığımız toplantıda benzer bir mutabakat sağlamıştık. Brunei' de ASEAN marjında ikili görüşmeler yaparak, bölgedeki sorunları ve ayrıca Güney Doğu Asya'daki gelişmeleri inceleme imkanı bulacağız. Bu vesileyle Kamboçya gibi yeni büyükelçilik açacağımız ülkelerin dışişleri bakanlarıyla da görüşeceğiz."

- AA'nın "Suriye'de İnsani Trajedi" fotoğraf sergisi

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, AA'nın "Suriye'de İnsani Trajedi" fotoğraf sergisinin çok etkilyici olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"AA'nın Suriye'yle ilgili fotoğraf sergisini ziyaret ettik. Gerçekten bu fotoğraf sergisinin oluşmasına katkıda bulunan AA yetkillierine ve foto muhabirlerine teşekkür ediyorum. Çok zor şartlarda, yaralanarak da olsa bu insalık trajedisinin dünyaya tanıtılması, gösterilmesi ve bilinir kılınması için büyük fedakarlıklar yapmışlar. Hepimizi çok etkileyen fotoğraflar, Allah, Suriyeli kardeşlerimize bu acıları tekrar yaşatmasın. Bir an önce huzur ve saadetin Suriye'de egemen olması için Türkiye, her zaman Suriyeli kardeşlerimizin yanında olacak."

- AGİTPA Başkanı Grossruck'un değerlendirmesi

Davutoğlu, bir gazetecinin, "AGİTPA Başkanı Wolfgang Grossrcuk'un konuşmasını dinledik. 'İfade özgürlüğü temel haktır. Gösterilere orantılı şekilide müdahale edilmeli' diyerek Gezi Parkı olaylarına değindi. Sizin yorumunuz nedir?" şeklindeki sorusunu da şöyle yanıtladı: 

"Bu konuda zaten gerekli açıklamaları yaptık. Özgürlükler ancak ve ancak hukuk devleti kurallarıyla hayata geçirildiğinde gerçek toplumsal barış zeminine katkıda bulunabilir. Yine hukuk devleti kuralları da özgürlüklerle ancak desteklenebilir. Türkiye her zaman özgürlüklerle hukuk devleti kurallarını birlikte işletmiş bir ülkedir. Türkiye'de hiçbir zaman, bir dakika dahi özgürlüklere dayalı toplu gösterilere yasak getirilmemiştir. İzin verilen ve normal hukuki prosedürlerle talep edilen bütün gösteri hakkı kullanımları gerçekleşmiştir. Bu süreçte Türk halkı olgunluğunu da göstermiştir. Barışçıl gösteri talepleriyle şiddet kullanan ve vandalizm yapanlar arasındaki ayrımı gözetemezsek, bu kez de hukuk devletini bazı vandalizm yanlısı şiddet unsurlarına kurban etmiş oluruz. Bu dengeyi Türkiye muhafaza etmiştir, edecektir. Hiçbir şekilde hiçbir dönemde barışçıl gösterilere kısıtlama getirilmemiştir, bundan sonra da hükümetimizin ve Sayın Başbakanımızın vurguladığı gibi 'her zaman, herkes, hangi düşünceden, hangi kanaatten olursa olsun bu gösteri yapma hakkına sahiptir ve sahip olmaya devam edecektir." 

Davutoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze ziyaretinin tarihinin ise Başbakan'ın takvimi ve bölgedeki gelişmelere göre belli olacağını söyledi. AA

Etiketler : john kerry, rusya
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=