Lütfen bekleyin..

Büyük İsrail’e ikinci ayak

14 Kasım 2013, 16:38

Yahudilerin hayali Büyük İsrail’e giden yolun taşları hızla döşeniyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Bağımsız Kürdistan için Irak’ın kuzeyinden sonra ikinci adım Suriye’nin kuzeyinde atıldı. PKK’nın Suriye kolu PYD Suriye’nin kuzeyinde özerklik ilan etti...

Büyük İsrail’in kurulması için kilometre taşı olan Kürt devletinin Suriye’deki parçası da hazırlanıyor. Suriye’nin kuzeyinde kontrolü ele geçiren PKK/PYD yapılanması özerklik ilan etti.

Suriye’de Batı ile birlikte AKP hükümetinin de desteklediği isyan hareketlerinin kazananları terör örgütü PKK ve Arz-ı Mevud hayalleri kuran İsrail oldu.

PKK’nın Suriye kolu PYD Suriye’nin kuzeyinde İsviçre benzeri geçiçi bir yönetim şekli oluşturdu.

Kamışlı bölgesinde yapılan toplantıda oluşturulan ve aralarında Hıristiyanların da bulunduğu geçici yönetim Rojava (Batı) denilen Kürt bölgesini Afrin, Kobani ve Cizir olmak üzere 3 ayrı kantona ayırdı.

Meclis divanı belirlendikten sonra konuşan yöneticilerden Hekem Xelo, terör örgütü PYD tarafından verilen projeye göre ülkenin kuzeyinin üç özerk bölgeye ayrıldığını söyledi.

Alınan karara göre Afrin, Kobani ve Cizir bölgelerinde yaşayanlar kendi meclislerini oluşturduktan sonra genel meclise temsilci gönderecek.

Geçici olacak yönetimin görevinin ise yerel seçimler yasası hazırlığı, seçim hazırlıkları ve yasa tasarının hazırlığı olduğu açıkladı. Söz konusu oluşumun bölgede aynı zamanda savunma, siyasi ve ekonomik meselelerle de ilgileneceği belirtiliyor.

Davutoğlu PYD’ye destek vermişti!

Suriye’nin kuzeyinde özerklik ilan edilmesine ön ayak olan PKK uzantısı PYD Ankara ile yakın temas halinde. PYD yöneticileri sık sık Ankara’ya gelerek Dışişleri yetkilileriyle görüşme yapıyor.

7 Ekim 2013 tarihinde konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “Esad’a karşı olmak şartıyla Suriye’deki her gruba destek oluruz” mesajı vermişti.

Davutoğlu, “Suriye rejimine karşı net tutum takınmak, rejimle işbirliği halinde Suriye’deki diğer unsurlara dönük herhangi bir faaliyet içinde yer almamak. İkincisi Suriye muhalefeti içinde yer almak. Bu konularda inandırıcı adımlar geldiğinde PYD ile görüşürüz. Arkadaşlarımız PYD ile daha önce görüştüler, bundan sonra da görüşmekte bir beis yoktur. Daha önce eşbaşkanı Salih Müslim ile arkadaşlarımız görüştü. Bunda da bir olağanüstülük yok” demişti.

PYD: Türkiye’nin tepkisi geçici

PYD’nin Londra Temsilcisi Alan Semo ise Türkiye’nin geçici yönetimi kurma planlarından korkmaması gerektiğini savunurken “Türkiye’nin bu adımın bölgesel, uluslararası ve küresel istikrara tehdit olmadığını anlayacağını düşünüyorum. Türkiye’nin verdiği tepki geçicidir” dedi.

Bölgenin “gelecekte birleşik, demokratik ve çoğulcu bir Suriye’ye entegre olacağını” ifade eden Semo, PYD’nin bir anayasayı ve bölgedeki Kürt olmayan unsurların da temsil edileceği bölgesel parlamentoyu planladığını ifade etti.

İsviçre Modeli nedir?

İsviçre 26 kantondan oluşuyor. Bir ülkenin, idari ya da sınırsal alt birimlerinden her birine verilen ad olan kantonlar etnik unsurların dağılımına göre belirleniyor. Bir etnik unsurun baskın olduğu yerde o bölgenin kültürüne, diline, ırkına bağlı olarak eyaletler oluşturuluyor.

26 kantonun her birinin kendi anayasaları, parlamentoları, hükümetleri ve mahkemeleri bulunuyor. İsviçre’de Basel Kantonu Almanca, Cenevre Kantonu Fransızca, Lozan Kantonu da İtalyanca konuşuyor.

Ülkenin ortak başkenti ise Bern.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
DÜNYA Kategorisindeki Diğer Haberler
TSK'nın Afrin'de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı devam ederken ulusl..
Türkiye ile diplomatik ilişkilerini askıya alan Hollanda skandal bir karara..
ABD'nin Florida eyaletinde bir liseye silahlı saldırı düzenlendi. Polis..
Rusya'nın başkenti Moskova'da yolcu uçağı düştü!
Telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin, üçlü..
Türk vatandaşlarına vize serbestisi sağlanması için gerekli olan 72 kriterd..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=